Usvojen lex specialis za Beograd na vodi
Specijalni zakon za “Beograd na vodi” usvojen je 9. aprila u Skupštini Srbije posle burne rasprave o amandmanima, kao i maratonske diskusije dva dana ranije u načelu, a dok predstavnici vlasti poručuju da će taj projekat doneti dobrobit za sve, opozicija ne vidi u njemu javni interes, kao ni stručna javnost i građanske inicijative koje mu se već mesecima protive.
Predlog zakona o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i izdavanja građevinske dozvole radi realizacije projekta “Beograd na vodi”, za koji je glasalo 176 poslanika, dok je devet bilo protiv, stvara mogućnosti za rešavanje imovinsko-pravnih odnosa i raselјavanje, kao i za realizaciju projekta u celini “brže i efikasnije nego što važeća zakonska rešenja to omogućavaju”.
Predlog lex specialisa o “Beogradu na vodi” branio je 7. aprila premijer Aleksandar Vučić, ali je i posle dve maratonske rasprave – u načelu i o više od 70 amandmana, opozicija uverena da se javni interes zamenjuje privatnim interesom investitora iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koji bi,, prema navodima vlade, trebalo da uloži 3,5 milijardi evra.
Prema usvojenom zakonu, koji stupa na snagu dan posle izglasavanja u parlamentu, na površini od oko 177 hektara predviđena je izgradnja nešto više od milion kvadratnih metara stambenog prostora, oko 750.000 kvadratnih metara poslovnog i komercijalnog prostora, više od 62.000 kvadratnih metara javnih sadržaja (vrtići, škole, ustanove kulture, socijalne i zdravstvene zaštite) i oko 242.000 kvadratnih metara novih zelenih površina. Ti kapaciteti, kako je navedeno u Predlogu zakona, omogućavaju da na tom prostoru bude više od 13.000 zaposlenih i više od 17.000 stanovnika.
Leks specialisom se uređuje utvrđivanje javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti radi realizacije projekta “Beograd na vodi” kao projekta od posebnog značaja za Srbiju i Beograd. Zakon određuje stranke u postupku eksproprijacije, korisnike eksproprijacije, postupak eksproprijacije i druge odnose koji nastanu u realizaciji projekta. Takođe, uređuje postupak i način izdavanja građevinske dozvole i drugih akata potrebnih u postupku izgradnje objekata.
Srbija i Grad Beograd imaju sva prava, obaveze i odgovornosti korisnika eksproprijacije predviđene zakonima koji uređuju tu oblast.
Vlasnik eksproprisane nepokretnosti ima pravo na naknadu koja ne može biti niža od tržišne vrednosti, a dužan je da se izjasni u roku od osam dana od dana dobijanja predloga za eksproprijaciju. Po okončanju tog postupka i upisu prava svojine na nepokretnostima, država neizgrađeno građevinsko zemljište može dati u dugoročni zakup.
Usvajanju lex specialisa prethodila je burna rasprava u parlamentu, ali i u javnosti, s obzirom na primedbe Akademije arhitekture Srbije, Srpske akademije nauka i umetnosti i građanske inicijative Ne da(vi)mo Beograd.
Uoči početka rasprave u načelu ispred Skupštine Srbije održan je skup podrške usvajanju tog zakona, dok je njegov ulazak u skupštinsku proceduru obeležen akcijom aktivista inicijative Ne da(vi)mo Beograd koji su doneli pred parlament džinovsku patku u želji da kažu da je i zakon i ceo projekat prevara.
(SEEcult.org)