• Search form

24.01.2014 | 15:16

Uručene Politikina i nagrada Politikinog zabavnika

Uručene Politikina i nagrada Politikinog zabavnika

“Politikina” nagrada za likovnu umetnost za 2013. godinu svečano je uručena 24. januara u Skupštini grada Beograda Čedomiru Vasiću za izložbu “San” u Galeriji “Srbija” u Nišu. Na svečanosti povodom 110-godišnjice najstarijeg srpskog dnevnog lista uručena je i nagrada “Politikinog zabavnika” Uglješi Šajtincu za roman “Čarna i Nesvet”.

Žiri “Politikine” nagrade iz Fonda “Vladislav Ribnikar” naveo je u obrazloženju nagrade Vasiću, slikaru, dugogodišnjem profesoru Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i bivšem rektoru Univerziteta umetnosti (2004-2009) da je ambijentalnom izložbom “San” na umetnički prepoznatljiv način, oslanjajući se na široko humanističko znanje i bogatu riznicu istorije umetnosti, “autentično i polemički osvrnuo na fenomen obeležavanja 17. vekova Milanskog edikta”.

Vasiću je nagrada dodeljena većinom glasova žirija, koji se u finalu opredeljivao između njegove i izložbe Uroša Đurića Strategije ekscesa” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine. Vasić je dobio tri, a Đurić dva glasa članova žirija, koji su činili istoričari umetnosti Katarina Mitrović, Jelena Krivokapić, Radonja Leposavić (predsednik) i Jovan Despotović, kao i urednica “Kulturnog dodatka” lista “Politika” Vesna Roganović.

Prema navodima žirija, Vasić je “lako pobedio” u trci za 71. “Politikinu” nagradu, mada se iz rezultata glasanja članova žirija (3:2) to baš ne bi moglo zaključiti.

“No, izgleda da je ‘halo efekat’ jedne iznenađujuće činjenice bio isuviše jak: Čedomir Vasić ‘Politikinu’ nagradu dosad nije dobio! To je toliko neverovatno, toliko iznenađujuće, da po svoj prilici neki od nas u žiriju u to nisu mogli poverovati. A, pošto je običaj da se ovo značajno priznanje uručuje samo jednom u karijeri, samo jednom u životu... biće da su neki od nas hteli da izbegnu ponavljanje“, naveo je žiri, dodajući da se čini nenormalnim da Vasić do sada nije dobio to priznanje.

Vasić je pritom, kako je naveo žiri, paradoksalno pobedio izložbom kojom je upravo Pobedu doveo u pitanje.

“Ali njegova pobeda piše se malim slovom, a Pobeda koju je izložbom ‘San’ relativizovao – velikim. Njegova pobeda će samo ovih nekoliko dana biti javna stvar - medijska, opšta... Već koliko sutra postaće privatna, lična, Čedina. A Pobeda Konstantinova, ona nagoveštena u njegovom snu: Vinces! - reč koju je Čedomir Vasić izbacio sa crvenih zastava iznad digitalizovanih slika bitaka, ta Pobeda je velika, opšta, istorijska... Pred njom smo prošle godine stajali u galeriji koja se zove ‘Srbija’, u Nišu - gradu u kojem je davno (rimski car) Konstantin rođen - pred jednim snom koji je postao Pobeda. Ali je taj san postao i tolerancija: Edikt o slobodi za dotad proganjane. Pred tom Pobedom smo prošle godine stajali u Srbiji. In hoc signo vinces! U ovom znaku pobedićeš! - javilo se Konstantinu u snu, a Čedomir Vasić dodaje: Pronađi svoje svetlo u mraku! Budi sam pred Konstantinovom po-rukom, digni pogled ka visinama... Budi svoj, pobedi tako da samo ti znaš da si pobedio. Jer svaka velika istorijska Pobeda je prolazna, svaka se kroz vreme menja, bledi - ‘u goblen se pretvara’!”, istakao je u obrazloženju žiri.

“Šta je danas Pobeda Tutankamona nad Azijatima iz XIV veka p.n.e? Ili Aleksandrova pobeda nad Darijem iz 333 p.n.e? Šta je danas čak i ta čuvena Konstantinova pobeda nad Maksencijem iz 312? Ili Takovski ustanak iz 1815? Šta su danas one velike pobede iz XX veka, ili sve one čuvene bitke koje je Čedomir Vasić pikselizovao i izložio ih u Nišu pod zastavama sa tekstom: U ovom znaku? Izgleda da istorijski događaji jedino u umetnosti ostavljaju relevantnog traga - i to samo kad se njima pozabave veliki majstori: od Velaskeza i Đulija Romana, do Paje Jovanovića i Čedomira Vasića...“, naveli su članovi žirija, koji su u užem izboru razmotrili i izložbe “Sjajne slikeŽolta Kovača u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, “Od početkaVesne Golubović u Galeriji “Haos” i “SateniVlaste Mikića u galeriji O3one u Beogradu.

Vasić je, primajući nagradu, zahvalio “Politici” što je i u teškim okolnostima održala to važno priznanje za likovnu umetnost, za koje se umetnici takmiče bez suparnika, već sami sa sobom.

Među dobitnicima "Politikine" nagrade proteklih godina su Biljana Đurđević (2012), Nikola Džafo (2011), Bojan Bem (2010), Marija Dragojlović i Dragoljub Raša Todosijević (2009), Anica Vučetić (2008), Predrag Nešković (2007), Bora Iljovski (2006), Vladimir Perić (2005), Aleksandar Rafajlović (2004), Goranka Matić (2003)... Među ranijim dobitnicima su i Dušan Otašević, Ljubica Cuca Sokić, Milovan DeStil Marković...

Povodom Dana “Politike”, koji će u toj kući biti obeležen 25. januara, svečano je uručena u Starom dvoru i nagrada “Politkinog zabavnika” za najbolje književno delo za mlade objavljeno u 2013. godini, koju je dobio Uglješa Šajtinac za roman “Čarna i Nesvet”, u izdanju “Pčelice” iz Čačka.

I žiri “Politkinog zabavnika”, koji su činili Ivana Vujić (predsednica), Velja Pavlović, Aleksandar Nikolić i Petar Milatović, odlučio je o dobitniku 35. nagrade većinom glasova, a u najužem izboru bile su i knjige “Zelenbabini daroviIvane Nešić (Kreativni centar), “Tajne veštine Marte SmartUroša Petrovića (Laguna), “Velike ljubavi malih životinjaBlagoja Rogača (Efekt print), “Mesi i jaBorivoja Petkovića (Društvo za afirmaciju kulture Presing) i “Traže se pametni detektivi za otkrivanje istorijeRoberta Takariča (Eduka).

Žiri je istakao u obrazloženju da Šjatinčeva knjiga o odrastanju “govori da čovek odrasta tek onda kad je sposoban da voli, da bude prijatelj i da se suprotstavi predrasudama sveta odraslih”.

“Ovo je mala velika knjiga koja je neophodna danas u svetu globalizacije i razvijenih tehnologija, jer mladog i svakog drugog čitaoca vodi ne ka neprekidnoj zabavi već ka promišljanju sopstvenog života”, istakao je žiri, dodajući da je to i knjiga o odrastanju kroz ljubav, prijateljstvo i suprotstavljanje nepravednim zakonima.

Pisana je jednostavno i jasno, realističnim stilom, ali tim žanrom pisac uspešno istražuje arhetipske teme bajke, istakao je žiri, dodajući i da je “Čarna i Nesvet” knjiga koja proizvodi čuda i podsećajući na reči Hansa Kristijana Andersena: “Svet je pun čuda, ali mi smo navikli da ih nazivamo svakodnevnim stvarima”.

“Ovo je knjiga o ljubavi prema nekome ko je generacijama
obeležen kao prirodni neprijatelj i saznanju koje donosi takva ljubav. ’Čarna i Nesvet’ je retka, uzbudljiva i nežna knjiga o najvažnijem stepenu čovekove gravitacije, a to je ljubav i na zemlji i u vasioni, svejedno”, istakao je žiri.

*Foto: Politika

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.