Uobičajeno odbijen
Engleski umetnik Mark Brogan, koji od 2005. godine živi u Srbiji, predstavlja se 20. jula u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda izložbom video radova “Uobičajeno odbijen”, kojom istražuje granice savremene umetnosti i ekonomskih sistema kao potpuno različitih koncepata. Kao diplomirani ekonomista i umetnik, Brogan istražuje nove odnose prema umetniku, nove strategije prema samoodrživosti umetnosti, nove taktičke pristupe prema osnovnim principima poslovanja.
Engleski umetnik Mark Brogan, koji od 2005. godine živi u Srbiji, predstavlja se 20. jula u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda izložbom video radova “Uobičajeno odbijen”, kojom istražuje granice savremene umetnosti i ekonomskih sistema kao potpuno različitih koncepata.
Kao diplomirani ekonomista i umetnik, Brogan istražuje nove odnose prema umetniku, nove strategije prema samoodrživosti umetnosti, nove taktičke pristupe prema osnovnim principima poslovanja.
Izložba “Uobičajeno odbijen” obuhvata istoimeni video rad u kojem je zabeležena priča umetnika koji posreduje u kol-centru u Srbiji kao agent za zapošljavanje i njegovo iskustvo kao umetnika koje prenosi u samom procesu snimanja. Brogan se na taj način stavlja u dvostruku ulogu, kao interpretator poslovnih tajni i kao tumač novog konceptualnog umetničkog scenarija.
Umetnički aspket rada ogleda se u samoj proceduri koju je Brogan pokrenuo, u taktičnom spajanju dve nespojive aktivnosti, u održavanju vidljivosti reprezentacije samog procesa. On pokazuje, na umetnički način, kako pitanje moralnog ponašanja u poslovnom svetu postaje vrlo lako klizav teren.
Prema navodima Stevana Vukovića u katalogu izložbe, Broganova priča je priča insajdera, koja prikazuje i istovremeno implicitno interpretira način na koji se u ekonomiji znanja, na tržištu informacija, tretiraju priče insajdera. Ona time pruža i sinegdotski prikaz informatičkog kapitalizma. Kol centar, koji je u priču uveden kao lociran "negde na Balkanu", samo je scena na kojoj se izvodi složeni splet retoričkih igara kojim se od onih koji su prepoznati kao insajderi sa pristupom informacijama relevatnim za klijente centra, izmamljuju priče, stavovi, kao i nizovi sirovih podataka. Bitno je, pritom, da se insajderski status sagovornika verifikuje njihovim baratanjem informacijama koje su u domenu za koji važe restrikcije pristupa. Takve informacije automatski zadobijaju tržišnu vrednost, ako se iko za njih zanima.
Način umetničkog rada koji se u Broganovom projektu demonstrira u tesnoj je vezi sa onim koji je pre oko deceniju i po Hal Foster opisao u tekstu o etnografskom preokretu u umetnosti. Prema Fosteru, umetnici koji ispituju terene koji se otvaraju za intervencije nakon tog preokreta ponašaju se kao etnografi i kontekstualni terenski radnici. Materijal koji oni obradjuju čine upravo ti odnosi u kojima oni sebe zatiču pri iniciranju postupka koji bi se po Klifordu Gercu mogao nazvati i autoetnografskim. Svako njihovo delovanje je, stoga, refleksivno, i to u dva smisla - kao etnografska refleksija načina na koji funkcioniše grupa sa kojom se autor identifikuje, i kao autobiografski iskaz razvijen u skladu sa etnografskim načinima sagledavanja i prikazivanja, naveo je Vuković.
Rođen 1967. u Londonu, Brogan je diplomirao ekonomiju 1990. na Univerzitetu Mančester , a završio je 1997. godine skulpturu na Goldsmit koledžu u Londonu, gde je i magistrirao kustoske prakse 2002.
Brogan izlaže u celom balkanskom regionu, a njegov rad je uvršćen u projekat “Transitland Video Art”, koji od 1989-2009. arhivira produkciju video radova iz centralne i istočne Evrope.
Izložba će biti otvorena u KCB-u do 8. avgusta.
Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)