UO FCS-a bez predstavnika FCS-a
Upravni odbor Filmskog centra Srbije (UO), nakon kontroverzne odluke o odbijanju predloga stručne komisije o sufinansiranju novih filmova reditelja Gorana Markovića, Želimira Žilnika i Srđana Dragojevića, ostao je bez još dva člana, i to predstavnika samog FCS-a.
Ostavke su, prema nezvaničnim saznanjima Danasa, podneli filmski kritičar Miroljub Stojanović, urednik izdavačke delatnosti FCS-a, kao i koordinatorka za međunarodne odnose u FCS-u Anđelija Andrić, koji su i bili za prihvatanje predloga stručne komisije, odnosno protiv odluke o odbijanju sufinansiranja novih filmova Markovića, Žilnika i Dragojevića, koja je objavljena bez obrazloženja, a doneta hje na osnovu prvi put raspisanog konkursa za eminentne filmske reditelje.
Ostavku na članstvo u devetočlanom UO ranije je podneo upravnik Arhiva Jugoslovenske kinoteke Aleksandar Saša Erdeljanović – iz privatnih razloga, a nakon odluke UO FCS o odbijanju sufinansiranja filmova trojice eminentnih reditelja, objavljene bez obrazloženja, mediji su preneli da je ostavku podnela i novinarka i filmska kritičarka RTS-a Sandra Perović. UO FCS-a čine još i direktorka "Službenog glasnika" Jelena Trivan (predsednica), glumac Vladan Živković, producent, reditelj i scenarista Aleksandar Conić, reditelj Miroslav Lekić i filmski i TV montažer, reditelj i scenarista Petar Jakonić. Prema Statutu, UO FCS-a može punovažno da odlučuje ako je na sednici prisutno više od polovine ukupnog broja članova, a odluke donosi većinom glasova prisutnih.
Asocijacije filmskih reditelja i producenata, kao i Festival autorskog filma, ali i mnogobrojni drugi predstavnici stručne i najšire javnosti, osudili su odluku UO FCS o odbijanju predloga stručne komisije, koju su činili predsednik Udruženja filmskih reditelja Srbije Milan Knežević, dekan Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Miloš Pavlović, dekan Akademije umetnosti u Novom Sadu Siniša Bokan, upravnik Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić i dramaturškinja Biljana Maksić (predsednica).
Goran Marković na otvaranju 27. FAF-a, nakon uručenja nagrade za životno delo, foto: FAF
Reč je o projektima filmova “Doktor D” Markovića, za koji je stručna komisija predložila podršku od 24 miliona dinara, “Sloboda ili barbarizam” Žilnika, za koji je predloženo 16 miliona dinara podrške, te “Škartovi” Dragojevića, za koji je predviđena podrška od 30 miliona dinara.
Dok je FCS najavio raspisivanje novog konkursa za eminentne reditelje, Srđan Dragojević je najavio žalbu Ministarstvu kulture i informisanja, kao izraz poverenja u institucije.
“Ministarstvo kulture je nadređeno FCS-u i ja verujem da postoji šansa da ministarka (Maja Gojković) poništi odluku UO”, rekao je Dragojević 5. decembra u “Utisku nedelje”, dodajući da je sledeća moguća instanca sud.
Dragojević je ocenio i da odluka UO FCS “nije samo cenzura”, već ili “neka morbidna sadistička psiho drama” ili “obična glupost”.
“Ako je glupost da je neko baš Gorana Markovića pikirao zbog njegovih izjava, to je nenormalno, ali razumljivo. Ako je morbidna psiho drama – da ti nekog kinjiš i maltretiraš, e to već nije u redu”, rekao je Dragojević.
Povodom naknadnog pokušaja UO FCS da, nakon burnih reakcija, objasni spornu odluku i najavi ponavljanje konkursa, Dragojević je naveo da nigde nije pisalo da ne treba konkurisati projektom kojim se konkurisalo na neke ranije konkurse. “Normalno da ćemo konkurisati sa projektima u koje verujemo. Da su rekli - izmislite novi projekat, ko zna da li bismo konkurisali. Neukusno je da ti UO određuje do čega je tebi stalo”, rekao je Dragojević.
Komentarišući ocenu FCS-a da su odlukom stručne komisije predloženi mali budžeti i da bi na ponovljenom konkursu bilo bolje podržati većom sumom jedan projekat, Dragojević je rekao da je svoj trojici to što je predloženo bilo dovoljno, jer je to i inače samo deo ukupnog budžeta za koji konkurišu kod drugih izvora finansiranja dve-tri godine.
Treću ocenu UO FCS da bi prednost na ponovljenom konkursu trebalo da imaju stariji autori, Dragojević je ocenio bizarnom, upitavši da li to znači da će tražiti zdravstvene knjižice i ocenjivati kakvo je kome stanje kuka.
Savet Festivala autorskog filma pozvao je FCS da poštuje odluke komisije koju je sam izabrao, a povodom najave raspisivanja novog konkursa za eminentne reditelje, podsetio je da se pravila ne menjaju retroaktivno, jer u protivnom “ostaje sumnja nad kojom lebdi senka cenzure”.
FAF je, inače, protekao u znaku Markovića, dobitnika nagrade za životno delo, i Žilnika, kome je posvećen dokumentarni film Janka Baljka, prikazan na zatvaranju.
Baljak je tom prilikom podsetio da je Žilniku zapravo ponovo cenzurisan film koji je zabranjen još pre 50 godina (Sloboda ili strip), a koji je pronašavši snimljeni materijal, želeo da dosnimi – ovoga puta kao “Sloboda ili barbarizam”.
Reči Baljka na zatvaranju FAF-a o tome da bi odluci UO FCS-a pozavideli i cenzori iz Žilnikovog vremena preneo je i sam FCS na svom sajtu, u okviru saopštenja o nagrađenim filmovima 27. FAF-a.
(SEEcult.org)