• Search form

17.12.2011 | 21:23

Until Death Do Us Part

Until Death Do Us Part

Fotografska monografija beogradske umetnice Katarine Radović, predstavljena 16. decembra u Legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića u Beogradu, nastala je kao rezultat dvogodišnjeg istraživačkog projekta na temu venčanja, koji je umetnica sprovela u 20 evropskih zemalja.

Predstavljena u okviru programa Centra za fotografiju, koji deluje u saradnji sa Muzejem savremene umetnosti iz Beograda, monografija "Dok nas smrt ne rastavi" (Until Death Do Us Part) obuhvata seriju fotografija koje dokumentarišu raznovrsne aspekte svadbenih ceremonija između supružnika različitog nacionalnog, verskog i kulturološkog porekla.

Na 160 stranica predstavljeno je više od sto fotografija, koje prate tekstovi Nebojše Pajkića, Katarine Mitrović, Džonatana Boultinga (Jonathan Boulting) i same umetnice.

U neformalnom razgovoru s publikom su o knjizi govorili istoričar umetnosti Saša Janjić, pesnik Džonatan Boulting, fotograf Stefana Savić i autorka.

Janjić je istakao da je izdavanje takve umetničke monografije redak, ali veoma izuzetan događaj za domaću sredinu, napominjući da izdavačka delatnost u Srbiji u domenu stvaralaštva mlađih umetnika već godinama ne daje gotovo nikakve rezultate.

Fotografski projekat Radovićeve Janjić je okarakterisao kao antropološku studiju savremenog društva na evropskom kontinentu, koja kroz netipične svadbene situacije svedoči o raznovrsnosti običaja i ponašanja vezanih za ceremoniju venčanja u situaciji susreta drugačijih kultura.

Boulting je preneo iskustva zajedničkog rada sa Katarinom Radović na ranijem umetničkom projektu “Muž u Parizu” iz 2007. godine, kao i na aktuelnom fotografskom istraživanju “Dok nas smrt ne rastavi”.

On je istakao i da fotografije Radovićeve teže da izbegnu očigledno naznačeno u naslovima radova (kao što su Croat and English wedding ili French and Vietnamese wedding), te brak koriste kao atmosferu za prikaz njegovih skrajnutih detalja, tako izazivajući stalno nova iznenađenja kod posmatrača.

Stefana Savić, fotograf i prijateljica umetnice, govorila je o mestu projekta “Dok nas smrt ne rastavi” u širem kontekstu rada Katarine Radović. Sa tom serijom radova može se, prema Savićevoj, uočiti promena u pristupu fotografiji kao mediju, koji Katarina Radović sada koristi da istraži jedan sociološki i antropološki fenomen.

Autorka knjige i umetnica istakla je kompleksnost i dinamičan timski rad kao glavne odlike pripreme i realizacije svoje fotografske monografije. Taj umetnički projekat za nju predstavlja mnogo više od jednog fotografskog angažmana - delujući iz pozicije neutralnog posmatrača, ona je dvogodišnjim prisustvom na različitim svadbenim ceremonijama iskusila sveobuhvatni doživljaj tog fenomena.

Katarina Radović predstavila je u nastavku programa i svoj umetnički portfolio, govoreći o projektima “Žene”, “Konstruisane stvarnosti”, “Lični oglasi”, “Mister Venice Biennale 2005” i “Muž u Parizu”, kojima se bavila u periodu od 2004. do 2009. godine.

Od 22. decembra u Muzeju afričke umetnosti publika će imati priliku da poseti izložbu Katarine Radović “O vrelini”, u okviru koje će biti predstavljene fotografije iz projekta “Dok nas smrt ne rastavi”. O mogućnostima kupovine te fotografske monografije publika će biti naknadno obaveštena.

Objavljivanje te knjige omogućila Evropska kulturna fondacija (ECF).

Ana Bogdanović

Zoran Popovic, Autoportret Tri svetilista
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r