Umetnost pojma:protiv estetike
Međunarodni skup “Umetnost pojma: protiv estetike” biće održan u Zagrebu od 15. do 17. juna, čime počinje dvogodišnji projekat “Prošireni estetički odgoj: umetnički eksperiment i politička kultura u mrežnom dobu” koji Multimedijalni institut realizuje sa Kuda.org (Novi Sad), Kontrapunktom (Skoplje), Berliner Gazette (Berlin) i Mute (London).
Među učesnicima tog skupa u net.kulturnom klubu MaMa će, osim niza mlađih teoretičara, biti i kompozitor eksperimentalne muzike i teoretičar Michel Chion iz Francuske, predavač na Jejlu i autor više knjiga Martin Hägglund i filozof Alexander García-Düttmann, profesor filozofije i vizuelne kulture na Goldsmits univerzitetu u Londonu.
Skup će umetnički zaokružiti Markup Popp Oval predavanjem o elektronskoj muzici u klubu MaMa (14. juna), te koncert Michela Chiona u Galeriji Studentskog centra (17. juna).
Prema navodima organizatora, estetika nije samo (filozofska) disciplina, već ona predstavlja i ime jednog privilegovanog korpusa znanja koji je nastao u dobu prosvetiteljstva. U estetici se radi o umetnostima, ali i o formiranju čoveka putem umetnosti. Od 1750-ih godina naovamo estetika stoga stoji na odlučujućem mestu ukrštanja kulturne produkcije i političke prakse.
“Propitivanje dosega estetike kao (filozofske) discipline i (antropološkog) projekta nije novo i ono kao senka prati razvoj estetičkog mišljenja. Bilo da se radi o teorijskom osporavanju estetike ili o umetničkim praksama koji negiraju vrednosti za koje se pretpostavlja da su specifično estetičke. Kritika estetike može pak biti usmerena i u pravcu širenja estetičkog domena, što je, na primer, poduhvat Jacquesa Rancièrea kada govori o estetici kao indisciplini. Pitanje koje se postavlja, s obzirom na takva anti-, in- ili anestetička promišljanja, jeste u kojoj meri ona, uprkos nastojanju da napuste estetiku, ipak ostaju na terenu estetičkog projekta čiji pokretač čini spoj znanja, umetnosti i određenog poimanja čoveka.
Misliti umetnosti sa one strane estetike znači s jedne strane, dakle, potragu za filozofskom aparaturom koja umetnosti neće konceptualizovati u vidu jedne nauke osećajnog. A s druge strane, to je i nepristajanje na institucionalnu kritiku umetnosti kao relegiranje umetnosti u sociologiju, što je svojevrsni izdanak anti-estetičkih tendencija”, naveo je Petar Milat iz Multimedijalnog instituta.
Multimedijalni institut organizuje taj skup u saradnji sa Francuskim institutom u Zagrebu, Kulturom promjene Studentskog centra u Zagrebu i Centrom za dramsku umjetnost, uz podršku Ministarstva kulture Hrvatske i Ureda za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba.
Projekat “Prošireni estetički odgoj: umetnički eksperiment i politička kultura u mrežnom dobu” (Aesthetic Education Expanded), koji počinje skupom u MaMi, finansiran je sredstvima Evropske komisije, u okviru programa Kultura 2007-2013.
Više o skupu moguće je naći na sajtu http://artofconcept.mi2.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)