• Search form

01.10.2020 | 23:33

Umetnost, kritika i politika! Lala Raščić u CZKD-u

Umetnost, kritika i politika! Lala Raščić u CZKD-u

Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) u Beogradu otvara 5. oktobra ovogodišnji Likovni program izložbom umetnice Lale Raščić “Jedna glava sto jezika”, a do kraja godine predstaviće i radove Zorana Naskovskog, Vesne Vesić, umetničkog dua Doplgenger i Saše Markovića Mikroba (1959-2010), objedinjene konceptom Umetnost, kritika i politika.

Odnos umetnosti i politike, kako je naveo urednik Likovnog programa CZKD-a Dejan Vasić, kritički se preispituje putem radova realizovanih u medijima performansa, filma, videa, prostorne instalacije i slikarstva. Koristeći različite umetničke strategije, de/rekonstruišu temporalnost i materijalnost umetničkog dela: remitizacija, odnos mita i naše savremenosti (Lala Raščić); free jazz , savremena kriza, politike sećanja (i zaboravljanja) prošlosti (Zoran Naskovski); putevi vune, ispisivanje poruke i građenje slike (Vesna Vesić); pitanje migracija, rada i politika sećanja putem pokretnih slika (Doplgenger); dualitet margine (i marginalizovanosti) i centra (reprezentativnog umetnika) putem pokušaja rekonstrukcije performansa sa K Foundation (Saša Marković Mikrob).

Lala Raščić, Gorgo, performans

Izložba Lale Raščić “Jedna glava, sto jezika”, koja će biti otvorena 5. i 6. oktobra, obuhvata radove kojima se ta umetnica, koja živi i radi na relaciji Sarajevo-Zagreb, bavi naracijom iz antičke mitologije koju prevodi u savremeni kontekst evropskog društva. Polazi od traumatičnih tačaka grčke mitologije, mesta ekstremnog nasilja, koja prevodi u kontekst emancipacije i daje novo čitanje mita. Jezik, odnosno govor, deo je oralne tradicije, odnosno pripovedanja koje u praksi Lale Raščić predstavlja važnu komponentu kojom gradi naraciju u radovima.

Polazeći od Elektrine tragične sudbine, novo čitanje donosi njen lik u ulozi vladarke koja političkim govorima pokušava da donese bolji život podanicima. Nudeći im različite utopijske oblike društvenog organizovanja, video rad Eumenide donosi priču o ambivalenciji današnjeg društva koje je statično i nemo kada treba da pređe sa “reči na dela”. U video radu EE-0 mit o Arahne, tkalji koju je boginja Atina pretvorila u pauka, rekontekstualizovan je u poetskom tekstu, uz dodatke lokalnih anegdota iz Prizrena, u kojem je video performans izveden. Ideja potisnutog drevnog ženskog znanja i moći, prepliće se sa lokalnim urbanim mitovima i običajima, kao i savremenim kulturnim, ekološkim i sociološkim fenomenima.

Lala Raščić, EE-0, video-performans 36’30’’, HD, kolor, stereo, 2018.

EE-0 je prva epizoda projekta Europa Enterprise, umetničko-istraživačke baze koju su osmislile Andreja Dugandžić, Jelena Petrović i Lala Raščić, koja teži ukidanju granica civilizacijskih i ne-civilizacijskih pozicija, uzvišenih i potčinjenih svetova, prirode i društva, te svih onih binarnih vrednosti na kojima neoliberalni patrijarhat Evrope danas počiva. Kroz performativna, diskurzivna i audio-vizuelna polja, Europa Enterprise pokreće nova čitanja mitova, legendi i nasleđenih arhetipskih formula, od antičkih, odnosno evropocentričnih, do lokalnih. Drugim rečima, ova umjtničko-istraživačka baza traga za novim značenjima mitskog sadržaja kroz tačke preseka umetnosti, nauke, politike, ekonomije i tehnologije, kao i za njihovim artikulacijama kroz različite formate pripovedanja i beleženja.  

Lik pauka u EE-0 priziva oživljavanje Meduze spajanjem njene glave sa telom, i taj čin dešava se u trenutku naoružavanja bakarnim oklopom i zvukom zveckanja oružja u dodiru sa telom umetnice u performansu Gorgo, koji će Lala Raščić izvesti 6. oktobra u 19 sati.

Lala Raščić, rođena 1977. u Sarajevu, koristi u radu različite obrasce materijalne i nematerijalne kulture u građenju narativa koji se manifestuju kroz video performanse, žive izvedbe, instalacije, projekcije, objekte, grafike, slikarstvo i crteže. Njena interesovanja istovremeno su usmerena ka savremenim i istorijskim pripovedačkim praksama, složenim sistemima savremene proizvodnje znanja, kao i usmenim tradicijama i folklornim formama. Njeni složeni narativni projekti nastanjuju prostor između koncepta i teatralnosti.

Lala Raščić aktivno izlaže u regiji i internacionalno od 1998. godine, a osim u CZKD-u učestvuje i na 30. Memorijalu Nadežde Petrović u Čačku, čija je selektorka Sarita Vujković.

Dobitnica je prestižnih nagrada kao što su Future of Europe, Lajpcig (2013), prva otkupna nagrada T-HT i MSU, Zagreb (2007) i Zvono (2006). Bila je finalistkinja HenkelArtAward (2014) i nagrade “Radoslav Putar” (2006). Završila je Akademiju likovnih umetnosti u Zagrebu. Članica je HDLU-a i HZSU-a u Zagrebu, kao i organizacije Crvena u Sarajevu. Od 2009. do 2017. bila je članica kolektiva Good Ćildren Gallery iz Nju Orleansa. Od 2017. uspostavlja atelje u Sarajevu, a od tada radi i živi na relaciji Zagreb-Sarajevo.

CZKD realizuje predviđene aktivnosti u okviru Likovnog programa u okolnostima koje su nepredviđene i teško predvidive. U trenutku opsednutosti brojevima i prebrojavanjima, organizovanje javnih programa koji podrazumevaju da su mišljeni za i zbog publike, čije fizičko prisustvo na mestu događaja čini sastavni deo izvedbe (i deljenja iskustva nakon), predstavlja izazov koji se teško može unapred razrešiti, naveo je CZKD, pozivajući publiku da se i ove jeseni okupi, uz poštovanje svih propisanih (ali i ne propisanih) mera prevencije širenja Covid-19.

*Naslovna fotografija: Lala Raščić, Eumenide, video, 27 min, kolor, stereo, 2013-2017.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r