Umetnost 70-ih iz fotoarhiva
Izložba arhivskih fotografija novinske agencije Tanjug, na kojima su zabeležene neke od najznačajnijih izložbi savremene umetnosti tokom 70-ih godina prošlog veka u Beogradu, biće otvorena 24. oktobra u galeriji O3one, a deo je programa beogradske nezavisne kulture “Na sopstveni pogon”. Postavku čini oko 30 crno-belih fotografija na kojima su Tanjugovi fotoreporteri Anton Vaš, Bogdan Bradvarović, Branko Obradović, Živorad Vučić i Vladimir Dobričić zabeležili neke od najznačajnijih izložbi koje su gostovale u srpskoj i nekadašnjoj jugoslovenskoj prestonici.
Izložba arhivskih fotografija novinske agencije Tanjug, na kojima su zabeležene neke od najznačajnijih izložbi savremene umetnosti tokom 70-ih godina prošlog veka u Beogradu, biće otvorena 24. oktobra u galeriji O3one, a deo je programa beogradske nezavisne kulture “Na sopstveni pogon”.
Postavku čini oko 30 crno-belih fotografija na kojima su Tanjugovi fotoreporteri Anton Vaš, Bogdan Bradvarović, Branko Obradović, Živorad Vučić i Vladimir Dobričić zabeležili neke od najznačajnijih izložbi koje su gostovale u srpskoj i nekadašnjoj jugoslovenskoj prestonici.
Beograd sedamdesetih bio je sedište avangarde tadašnje Jugoslavije, grad koji je posle studentskih protesta i seksualne revolucije otvoren za nove tendencije u likovnoj umetnosti.
Uporedo sa svetskim trendovima, eksperimentisalo se instalacijama, performansom, konceptualnom umetnošću.
Beograđani su, kao i “zapadnjaci”, mogli da vide reprezentativna dela savremenog dizajna Velike Britanije ili Mongolije, savremene mađarske umetnosti, persijske umetnosti, američke keramike i tapiserija, umetnosti u Vašingtonu...
Galerija O3one drugu godinu za redom, u saradnji sa Tanjugom, otkriva fotografije jedne od najbogatijih agencijskih fotoarhiva u Evropi.
Tanjug je baštinio i arhive svojih prethodnika - novinske agencije Avala koja je postojala između dva svetska rata i Pres biroa koji je postojao pre Prvog svetskog rata.
Zahvaljujući tome, najstarija fotografija u Tanjugovoj arhivi datira iz 1912. godine.
Fotoarhiva novinske agencije Tanjug sadrži oko 3,5 miliona negativa.
Izložba će biti otvorena do 29. oktobra.
Galerija O3one učestvuje u programu “Na sopstveni pogon” i izložbom “Pokušavam da prebrojim zrna peska preostala na noktu” (Seli Yuki, Japan), koja će biti otvorena od 31. oktobra do 5. novembra.
Takođe, u donjem prostoru ugostiće od 2. do 4. novembra umetničku grupu Hop.la! koja će predstaviti intermedijalni rad “Soba malih strahova”
U programu “Na sopstveni pogon” beogradske nezavisne kulturne scene učestvuje oko 30 organizacija, neformalnih grupa i inicijativa, koje će predstaviti više od 70 programa na lokacijama širom Beograda - od Zemuna do Krnjače.
Program "Na sopstveni pogon" daje aktuelni presek raznovrsnosti i potencijala beogradske nezavisne kulture, a ujedno ukazuje na probleme i izazove sa kojima se suočava, ali i na moguća rešenja za njihovo prevazilaženje.
Više o programu "Na sopstveni pogon" na: www.seecult.org/blogs/na-sopstveni-pogon, a satnica se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)