Umetnik do smrti
Novosadski umetnik mlađe generacije Dragan Vojvodić predstaviće se 17. februara u galeriji O3one projektom “Tattooed room”, kojim nastavlja višemedijsko problematizovanje aktuelnih društvenih fenomena, a ovoga puta to je fašizacija svakodnevnog života. Projekat "Tattooed room" izdvaja i analizira fenomen tetoviranja kao estetski medij kroz koji se promovišu ekstremisticke ideologije upletene u svakodnevicu.
Novosadski umetnik mlađe generacije Dragan Vojvodić predstaviće se 17. februara u galeriji O3one projektom “Tattooed room”, kojim nastavlja višemedijsko problematizovanje aktuelnih društvenih fenomena, a ovoga puta to je fašizacija svakodnevnog života.
Projekat "Tattooed room" izdvaja i analizira fenomen tetoviranja kao estetski medij kroz koji se promovišu ekstremisticke ideologije upletene u svakodnevicu.
Skinhed grupacija, koju autor postavlja u središte analize, pretvara ljudsku kožu, njenu intimnost, nedodirljivost i suverenost, u politicki prostor i poprište sukoba estetika i politika svakidašnjeg života.
Da bi prikazao svakodnevnu infiltraciju fašistickog diskursa u prostor neutralnosti građanskog života, Vojvodić prenosi dizajn tetovaže u enterijer sobe, koja, kao prividno izolovan i zaštićen prostor, postaje pozornica na kojoj se prepliću udobnost intimnog života i destrukcija koja njime postepeno ovladava.
Dizajn, koji na prvi pogled ima umirujuću estetsku funkciju, postaje otvorena pretnja, a skrivena funkcija lepog kao poslednje maske smrti postaje očigledna, kada u sobi uočimo poreklo i karakter slika koje nas okružuju.
U radu "Tattoo dilema" Vojvodić transformiše na vlastitoj koži agresivni i preteći kredo “Skinhead until true death” u “Umetnik do smrti”.
Menjajući smer pretećeg skinhedovog stejtmenta u zakletvu na kreativnost, suprotstavlja se u prostoru intimnosti sobe i kože, prekrivene pretećim slikama, fašizaciji svakidašnjeg života.
Rođen u Kuli 1965. godine, Vojvodić je upisao Likovnu akademiju u Sarajevu, a diplomirao je na novosadskoj Akademiji umetnosti, na odseku za slikarstvo, u klasi prof. Jovana Rakidžića.
Izlaže od 1996. godine, a radovi su mu zastupljeni u više kolekcija u zemlji i inostranstvu (Portugal, Island, Finska, Grcka, Rusija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija).
Član je SULUV-a i ULUS-a.
Izložba će biti otvorena do 27. februara.
Sajt galerije O3one je www.o3.rs
(SEEcult.org)