• Search form

22.05.2017 | 23:31

Umetnici sa odmora u MSU

Umetnici sa odmora u MSU

Institut za istraživanje avangarde – Kolekcija Marinko Sudac predstavlja od 27. maja u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu radove nastale tokom projekta “Umetnik na odmoru” 2016. godine, koji je okupio u Poreču devetoro umetnika, među kojima su i Dragoljub Raša Todosijević iz Srbije i poljski umetnik Jarosław Kozłowski, koji će povodom izložbe izvesti performanse.

Todosijević, dobitnik UniCreditove venecijanske nagrade na 54. Bijenalu 2011. godine, uoči otvaranja izložbe “Umetnik na odmoru 2016. \ Valamar” izvešće svoj čuveni peformans/instalaciju “GOTT LIEBT DIE SERBEN”, koji je predstavio u više od deset muzeja i institucija u Kamamotu, Berlinu, Veneciji, Stokholmu, Sevilji, Beogradu… Serija je započeta 1991. godine u različitim oblicima, a prvo izlaganje verzije “Balkanski banket” bilo je u Čačku 1998.

Tokom otvaranje izložbe u MSU, čija je kustoskinja Dorotea Fotivec iz Instituta za istraživanje avangarde, najavljen je i performans “Continuum XXXIX” poljskog umetnika Jaroslava Kozlovskog, osnivača jedne od najvažnijih nezavisnih galerija u Poljskoj - Akumulatory 2, koji je i putem NET manifesta, izložbe i izlagačkog prostora, ostavio neizbrisiv trag u umetničkom narativu Istočne Evrope, a i šire.

Osim Todosijevića i Kozlovskog, u projektu “Umetnik na odmoru” učestvovali su 2016. godine i István Nádler (Mađarska), Katalin Ladik (Srbija/Mađarska), Lev Nussberg (SSSR/SAD), Philip Corner (SAD/Italija), Rudolf Sikora (Slovačka), Slobodan Šijan (Srbija) i Vladimir Gudac (Hrvatska).

Lev Nussberg osnivač je najvažnije ruske grupe koja se bavila kinetičkom umetnošću – Dvizhenie, a napravio je seriju performans-predavanja u kojima elaborira svoje utopijske sheme gradova.

Katalin Ladik, članica grupe Bosch+Bosch, performerka, spisateljica, svestrana umetnica, u Poreču je izvela performans “Circe di Parenzo”.

Jedan od osnivača Fluksusa, Philip Corner, zajedno sa svojom partnerkom Phoebe Neville, napravio je omaž prijatelju Benu Pattersonu, jednom od najvažnijih predstavnika Fluksusa.

István Nádler jedan je od najprominentnijih mađarskih umetnika, koji je bio deo važne grupe Ipartev, dok su mu kasniji radovi bliski minimalizmu.

Rudolf Sikora jedan je od prvih umetnika koji su se u bivšoj Čehoslovačkoj osvrtali na pitanje ekologije i čovekove uloge u eko-sistemu, a inicijator je važnog događanja “Prvog otvorenog ateljea”. Sa njegovim radom zagrebačka publika mogla se upoznati u januaru 2017. na izložbi “Slovačka neoavangarda - Rudolf Sikora, Július Koller i Prvi otvoreni atelje”.

Vladimir Gudac osvrnuo se radovima na trenutno vrlo relevantno pitanje izbeglica, njihov status i tretman, a učesnik projekta “Umetnik na odmoru” bio je i Slobodan Šijan, vizuelni umetnik, filmski reditelj i pisac, široj javnosti najpoznatiji kao autor kultnog filma “Ko to tamo peva”.


  Jiří Valoch

U okviru projekta “Umetnik na odmoru u Valamaru”, koji je 2016. održan peti put, svake godine održava se kraća izložba u svrhu prezentacije zanimljivih umetnika, grupa ili tema porečkoj publici, pa je prošle godine u galeriji Zuccato u Poreču otvorena izložba umetnika, teoretičara i kustosa Jiříja ValochaMoć nemoćnih”. Izložba je bila uvod u retrospektivnu izložbu tog umetnika koja će biti popraćena opsežnom monografijom u izdanju Instituta za istraživanje avangarde.

Okosnicu izložbe, koja takođe sada gostuje u MSU, činila su Valochova dela nastala 60-ih i 70-ih godina 20. veka koja pokazuju širok raspon interesovanja umetnika, od fotograma i frotaža nastalih na nadrealističkim iskustvima predratne avangarde, zatim radikalnih konceptualnih projekata i serija fotografija, preko vizuelne ili konkretne poezije, vizuelnih partitura, verbo-vizuelnih instalacija, te drugih konceptualnih praksi, akcija u duhu Fluksusa, primera land-arta, pa sve do body-arta. Izloženi radovi, arhivski materijal i korespondencija deo su Kolekcije Marinko Sudac.

Izbor radova na izložbi, čija je kustoskinja Ivana Janković iz MSU, daće kratak uvid u raznovrsne umetničke, kustoske i teoretičarske prakse Valocha.

Projekat “Umetnik na odmoru” održava se već petu godinu u zagrebačkom MSU, a izložba je ujedno i uvod u ovogodišnje, šesto izdanje tog projekta u Poreču, koje će ponovo ugostiti velika imena neoavangardne svetske umetničke scene.

Institut za istraživanje avangarde - Kolekcija Marinko Sudac organizuje projekat “Umetnik na odmoru” od 2012. organizuje, a već četvrtu godinu za to ima podršku kompanije Valamar Riviera.

Izložba u MSU biće otvorena do 7. juna.

U MSU je do 21. juna otvorena i retrospektivna izložba Brace Dimitrijevića, a do 27. avgusta moguće je pogledati izložbu američkog umetnika Dena Grejema, jednog od pionira konceptualne umetnosti.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav