Umetnici protiv ženske genitalne mutilacije
Humanitarna izložba “A Rose (is A Rose)”, organizovana povodom Međunarodnog dana borbe protiv ženske genitalne mutilacije (FGM), okuplja radove više od sto renomiranih i mladih umetnika, koji 50 odsto prihoda od prodaje svojih radova doniraju za pomoć žrtvama nehumane prakse FGM, kolokvijalno nazvane žensko obrezivanje.
Pod sloganom “Umetnici protiv ženske genitalne mutilacije”, izložba “A Rose (is A Rose)” organizovana je u onlajn formatu zbog pandemije korona virusa, kao neprofitni umetnički projekat koji skreće pažnju globalne javnosti na problem FGM sa kojim se suočavaju mlade devojke širom sveta.
Među umetnicima koji učestvuju u tom poduhvatu su i Tanja Ostojić i Milovan Destil Marković iz Srbije, koji žive i rade u Berlinu.
Tanja Ostojić, After Courbet, 2004. (screenshot)
Umetnik i kustos Dodi Reifenberg pokrenuo je tu humanitarnu akciju 2015. godine, a već naredne mu se pridružila i Hohenthal und Bergen galerija.
Prihod od prodaje radova ove godine namenjen je Evelin Brendi i njenoj organizaciji Kajiado Rescue Centre u Keniji, koja se bori protiv ženskog genitalnog sakaćenja i nudi utočište za mlade žrtve te pogubne prakse, od čijih posledica pati više od 200 miliona žena širom sveta.
Milovan Destil Marković, Aureola With Lead, 1992. (screenshot)
Od prodaje radova na izložbama održanim 2015. i 2016. godine prikupljeno je 60.000 evra, a polovina prihoda pripala je Desert Flower Centru u Valdfrid bolnici u Berlinu, dok je polovina ostala umetnicima.
Hiljadu evra dovoljno je da devojka u Kadžiado centru ima smeštaj, hranu, zdravstvenu negu i obrazovanje tokom čitave godine.
Povodom humanitarne izložbe, otvorene od 6. do 28. februara, predstavljen je i film “Dishonour” Terensa Tarnera (Terrence Turner) o zastrašujućoj praksi ženskog polnog sakaćenja kroz priču o petogodišnjoj devojčici koja se našla usred borbe svog oca-udovca i starije rođake, posvećene poštovanju plemenske tradicije, uključujući i FGM.
Takođe, grupa Hedoné kreirala je specijalni događaj povodom izložbe, koji je moguće pogledati isključivo onlajn.
Claudia Chaseling, Infiltration_4, 2016. (screenshot)
Prema podacima UNICEF-a i UNFPA, pandemija korona virusa dodatno je pogoršala situaciju u pogledu FGP, pa se očekuje da će se dva miliona dodatnih sličajeva pojaviti tokom naredne decenije.
Da bi se sprečio takav razvoj situacije, izvršne direktorke UNICEF-a Henrieta Fore i UNFPA Natalia Kanem poručile su u zajedničkom saopštenju da je neophodno odmah delovati.
I pre nego što je izbila pandemija Covid-19, cilj za okončanje FGM do 2030. godine bio je ambiciozan poduhvat.
“Ne smanjujemo našu ambiciju, pandemija nam je ojačala rešenost da zaštitimo četiri miliona devojaka i žena koje rizikuju FGM svake godine”, poručili su organizatori.
“Moramo se ujediniti. Okončanje ženskog genitalnog sakaćenja zahteva saradnju različitih aktera, uključujući globalne, regionalne, nacionalne i lokalne donisioce odluka , kao i civilno društvo i ženske aktivističke grupe i internacionalne nevladine organizacije, aktiviste, nastavnike i druge pedagoge, zdravstvene i radničke sindikalne aktiviste, poručile su nadležne organizacije UN, upozoravajući je da, uprkos opadanju slučajeva FGM, potrebno obezbediti dodatne mehanizme kako bi broj slučajeva FGM sveo na manje se postigao cilj u 2030. To zahteva 4,2 milijarde evra u narednoj deceniji, što bi značilo izdvajanje oko sto evra za zaštitu devojčica i integriteta njihovog tela, kao i prava da kažu “ne”.
Radove na onlajn izložbi “A Rose (is A Rose)” moguće je pogledati i kupiti do 28. februara na linku aroseisarose.eu
(SEEcult.org)