• Search form

30.03.2022 | 12:36

ULUS konsolidovan novim izborima

ULUS konsolidovan novim izborima

Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) izabralo je novo rukovodstvo, odnosno potvrdilo poverenje u pravac koji je započela dosadašnja uprava, koja je od kraja 2019. godine unela niz novina u programskom delovanju, kao i na planu borbe za promenu kulturne politike i poboljšanje položaja umetnika.

Vanrednom izbornom Skupštinom, održanom 27. marta u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” u Beogradu pre isteka mandata uprave, a nakon serije osporavanja validnosti rada od dela članstva, stavljena je tačka na upitnost njene legalnosti i legitimiteta, istakao je ULUS u saopštenju, navodeći da je Skupštini pristupilo čak 236 članova (kvorum je 120), od kojih 195 uživo, a 41 elektronskim putem (bez prava glasa).

Skupštini su prisustvovali predstavnici obe grupe članova čije je odnose obeležilo neslaganje u prethodnom periodu - s jedne strane predstavnika aktuelne uprave (2019-2022) koja je pristupila nizu reformskih aktivnosti unutar više od sto godina starog udruženja, i sa druge strane - tradicionalnije orijentisanog dela članstva koje se protivilo održavanju Skupštine elektronskim putem i osavremenjavanju izložbi. Obe grupe su pokušavale da organizuju sednice Skupštine uživo, svaka za sebe, ali su one prolazile bez potrebnog kvoruma. Na kraju je postignut dogovor o održavanju zajedničke Skupštine, na kojoj su obe strane  predložile kandidate za novu upravu, a članstvu je data mogućnost da se uživo, na početku sednice izjasni o formatu održavanja Skupštine -  uživo ili hibridno (simultano uživo i elektronsko prisustvo).

Skupština je organizovana tako da su u sva radna tela, poput radnog predsedništva, verifikacione i glasačke komisije, zapisničara i overivača zapisnika, delegirani predstavnici obe grupe. Skupština je sazvana kao hibridna (u fizičkom obliku uz mogućnost elektronskog učestvovanja u radu), ali je zbog neslaganja dela članstva koje se okupilo uživo, odlučeno da bude i održana isključivo uživo – do promene Statuta kojom bi na nedvosmislen način bilo omogućeno članstvu koje ne živi u Beogradu da učestvuje ravnopravno. Iz tog razloga, članstvu koje je pristupilo Skupštini elektronskim putem nije bilo omogućeno da glasa, već samo da je prati.

Izlagasavanjem promene Statuta, od naredne skupštine biće omogućeno elektronsko učešće ravnopravno za sve članove, odnosno regularno elektronsko održavanje skupštine.

Vanrednoj izbornoj skupštini prisustvovalo je ukupno 195 članova, dok se elektronskim putem priključilo njih 41. Članovi prisutni uživo prihvatili su tačke dnevnog reda Skupštine i verifikovali nove članove. Kako je Skupština postepeno odmicala, broj prisutnih je opadao, a glasanju o izboru novih predstavnika u organima i telima i izjašnjavanje po žalbi Gabriele Vasić na odluku Suda časti o njenom isključenju iz članstva  pristupila su 124 člana prisutna uživo.

Prema izveštaju Glasačke komisije, u kojoj su bile Anita Bunčić Četnik, Mirjana Boba Stojadinović i Jovanka Mladenović, najviše glasova za članove Upravnog odbora za period do 2025. godine dobili su predstavnici uprave koja je u protekle dve godine vodila ULUS.

Za članstvo u Upravnom odboru najviše glasova dobili su: iz Slikarske sekcije Vahida Ramujkić (97), Vladan Jeremić (94), Marija Kauzlarić (85) i Milena Putnik (96); iz Vajarske: Milica Ružičić (94) i Miodrag Mišo Rogan (93); iz Grafičke: Jelena Jocić (101) i Jovan Jović (94); i iz Sekcije proširenih medija: Vojislav Klačar (106).

Najviše glasova za Nadzorni odbor dobili su: Ana Piljić Mitrović (91), Kristina Drašković (85) Milica Lapčević (95), Nenad Nikolić (63) i Dragan Rajšić (72), a za Umetnički savet Miron Mutaović (100), Marija Šavija (77), Ivana Milev (98), Maša Paunović (85), Daniela Fulgosi (102), Maja Simić (97) i Tatjana Strugar (81). Najviše glasova za Sud časti dobili su: Darinka Pop Mitić (100), Ana Marković (89), Tijana Cvetković (89), Jovana Đorđević (78) i Andrijana Pajović (91), a za Statutarnu komisiju: Martin Erdeš (98), Jana Stojaković (94), Zdravko Milinković (66), Nenad Zeljić (86) i Milan Đorđević (90).

Kandidati koji nisu dobili potreban broj glasova (63 glasa) su: za UO Branko Dimić (14), Nikola Kolja Božović (21) i Saša Marjanović (25), za Nadzorni odbor: Mina Antonijević (40) i Svetlana Karović Deranić (27), te za Umetnički savet: Edvina Romanović Hudečkova (38), Goran Ostojić Vid (16), Renata Bujić (13), Jasmina Ilić (55), Maja Milovanović (26), Miroslav Lazović (18), Gabriela Vasić (5), Anđelka Bojović (35) i Katarina Đorđević Urošević (33).

Među tačkama dnevnog reda bila je, inače, i žalba Gabriele Vasić na odluku Suda časti ULUS-a o njenom isključenju iz članstva, a od ukupno 123 glasačka listića, 69 je bilo za odbijanje žalbe, 49 je bilo za prihvatanje, a pet glasačkih listića bilo je nevažeće. Time je, odlukom Skupštine, Gabriela Vasić isključena iz članstva zbog niza prekršaja u proteklom periodu kojima je grubo narušen ugled ULUS-a i ometan njegov rad.

Takođe, raspravljalo se i o sudskoj presudi u slučaju Mirjane Denkov Mraović, predsednice UO ULUS-a iz 2012, kojom je proglašena ništavnom Skupština ULUS-a održana 2013. godine, na kojoj je ona smenjena. Aktuelna Uprava ULUS-a, kao pravni naslednik sporne uprave iz 2013. godine, koristi ovu priliku da uputi javno izvinjenje upravi iz 2012. godine na čelu sa Mirjanom Denkov Mraović, čiji je mandat u tom periodu bio nasilno prekinut.

Vanrednom izbornom skupštinom, održanom pre isteka mandata uprave izabrane u decembru 2019. godine, “stavljena je tačka na brojne kontroverze i konfilte koji su u poslednje vreme dolazili od nezadovoljnog dela članstva”, te se očekuje da će u narednom periodu ULUS moći nesmetano da nastavi funkcionisanje, što se pre svega tiče rada na unapređenju statusa likovnih umetnika, navedeno je u saopštenju.

Uprava ULUS/a podseća da je tokom protekle dve godine izvršena finansijska konsolidacija rada i ukinuta praksu naplate (kotizacije) članovima za izlaganja na grupnim i samostalnim izložbama. Takođe, uveden je sistem isplate honorara umetnicima koji samostalno izlažu u Galeriji ULUS, osnovani su fondovi solidarnosti - isplate finansijske podrške ekonomski ugroženim članovima. Uspešno je realizovana i javna kampanja za pružanje pomoći samostalnim umetnicima tokom pandemije.

ULUS je izradio i set predloga zakonodavnih promena kojima bi se dugoročno rešio problem neuređenosti polja rada likovnih umetnika, a prvenstveno bolje regulisao status samostalnog umetnika. Izrađen je i novi model za samostalne umetnike - “umetnik u lokalnoj samoupravi”, kojim bi samostalci dobijali zagarantovane mesečne prihode za rad u zajednici.

Udruženje je iz projekata uspelo da obezbedi sredstva za realizaciju pilot projekta tog modela koji će biti realizovan u toku 2021. u Staroj Pazovi, kao i u sklopu Oktobarskog salona u Beogradu.

U prethodne dve godine značajno je obnovljena i tehnička oprema, čime je omogućeno održavanje izložbenog programa prema savremenim izlagačkim zahtevima.

Uređena je najznačajnija kolekcija Udruženja – Fond mladih, koja će biti predstavljena publici u novembru ove u Galeriji ULUS. Uz to, ULUS je konačno uredio i Kartoteku umetnika, osnovalo Biblioteku ULUS-a i započelo saradnju sa Vikimedijom Srbija u sklopu koje su digitalizovani svi katalozi Prolećne i Jesenje izložbe u organizaciji ULUS-a (od 1945. do danas) i napisani članci za sve izložbe (143 članaka).

ULUS je u prethodnom periodu pokrenuo i brojne projekte za mlade, poput Bijenala mladih, gde je mladim umetnicima omogućeno da dobiju produkciju novih radova, zbog čega je značajno povećano interesovanje mladih za prijem u članstvo.

Predstavnici ULUS-a uključeni su i u pregovore sa Ministarstvom kulture i informisanja Srbije u vezi sa dugoočekivanim rešavanjem problema dugovanja samostalnih umetnika (radna grupa je formirana na inicijativu ULUS-a, a podržalo ju je 16 reprezentativnih udruženja). U narednom periodu ULUS čeka i rešavanje pitanja rekonstrukcije Umetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić”, kao i dalji rad na unapređenju položaja umetnika u društvu, a naročito samostalnih umetnika, kojima lokalne samouprave i dalje uplaćuju minimalnu osnovicu za penziono osiguranje.

*Foto: redakcija ULUS-a

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav