• Search form

23.03.2017 | 23:22

Ulična na 2 lokacije

Ulična na 2 lokacije

Ulična galerija predstavlja od 24. marta izložbu grupe umetnika iz Lajpciga koja će biti otvorena istovremeno i u novom privremenom izlagačkom prostoru u podzemnom pasažu u Balkanskoj ulici. Petoro umetnika, okupljenih iza projekta “SET + SETTING”, prave privremenu muzejsku prodavnicu (The Shop) u neiskorišćenom prostoru pasaža u Balkanskoj.

Umetnici iz Lajpciga prisvajaju javne prostore kako bi predstavili sopstvene umetničke strategije za realnost, estetiku i funkcionalnost.

Fiktivni muzej stvoren je i predstavljen u tim prostorima, svuda po gradu. Postojanje muzeja uspostavlja se fiktivnim izložbama, javnim oglašavanjem i katalozima izložbi. Glavna komponenta je muzejska prodavnica u podzemnom prolazu. Muzejska prodavnica kao skulptura. Ona predstavlja čudna mesta koja se na isti način odnose prema umetnosti i konzumerizmu. Komfor igra ulogu. Ona nudi pristup sofisticiranoj, intelektualnoj kulturi prodavajući je kao robu. Kao na primer, kada vidite nekog ko piše beleške olovkom na kojoj stoji Tejt modern, to suptilno ukazuje na njegovo obrazovanje i dobar ukus. Estetika mesta retko se razlikuje. Estetska ovih mesta retko varira. Obično su veoma uglađena. Enterijer igra važnu ulogu. Ipak, svi želimo da se ušunjamo u ove prodavnice nakon obilaženja muzejske postavke, naveli su umetnici koji stoje iza projekta “SET + SETTING” – Samjuel Biš (Samuel Bich), Fidši Fišer (Fidschi Fischer), Olga Monina, Gregor Peško (Peschko) i Klara Hofman (Clara Hofmann).


  Quit+Quittung, Fidschi Fischer

Samjuel Biš, rođen 1990. godine, trenutno studira na Akademiji primenjene umetnosti u Beču, na odseku za skulpturu. Studirao je slikarstvo i grafiku na Akademiji primenjene umetnosti u Lajpcigu, a neko vreme proveo je na Univerzitetu umetnosti u Berlinu i na Umetničkoj školi u Glazgovu. Njegov rad odnosi se na upotrebu različitih medija - od knjiga do prostorno specifičnih instalacija. Često sarađuje sa drugim umetnicima.

Fidši Fišer, rođena 1981, odrasla je u Berlinu, a završila je master studije iz političkih nauka i istorije umetnosti. Nakon toga je upisala studije slikarstva na Akademiji primenjene umetnosti u Beču, a nastavila ih je na Akademiji likovnih umetnosti u Lajpcigu. Njen rad fokusiran je na slikarstvo, performans i crteže.

Olga Monina, rođena je 1989. u Harkovu u Ukrajini, odrasla je blizu Hanovera. Nakon dve godine prakse u Berlinu, počela je studije na Akademiji likovnih umetnosti u Lajpcigu, koje završava ove godine. Studirala je 2016. likovnu umetnost na Umetničkoj školi Saint Lucas u Briselu, gde je počela da radi na svom trenutnom projektu “BravoAg”, koji predstavlja kompaniju budućnosti.

Gregor Peško, rođen 1990. godine, radi i živi u Lajpcigu, gde studira na Akademiji likovnih umetnosti u Lajpcigu. Njegova interdisciplinarna praksa varira između performansa, prostorno specifičnih intervencija i video radova, sa trenutim fokusom na prostorne uslove i njihove reprezentacije.

Klara Hofman, rođena 1989. u Haleu na Zaleu, studirala je istoriju umetnosti na Univerzitetu u Lapcigu, a školovanje nastavlja ove godine na master kursu na Akademiji umetnosti u Braunšvajgu. Fokus njenog rada je na savremenoj umetničkoj produkciji i odnosu iumetnosti i politike. Radi kao frilens kustoskinja, spisateljica i novinarka.

Izložba na dve lokacije biće otvorena do 7. aprila, a projekat je podrzao Gete institut.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r