• Search form

13.11.2024 | 12:57

Ukrajina – ljubav + rat, 2014-2024

Ukrajina – ljubav + rat, 2014-2024

Izložba “Ukraine: Love + War (2014-2024)” biće otvorena 15. novembra u Evropskoj kući u Beogradu, a inspirisana je istoimenom knjigom u izdanju organizacije FotoEvidence koja predstavlja svedočanstvo o devastirajućem uticaju ruske agresije na ukrajinsko društvo, zabeleženo kroz objektiv 95 međunarodnih fotoreportera.

Knjiga sadrži 240 fotografija nastalih tokom deset godina rata u Ukrajini, od kojih će na izložbi biti predstavljeno 50 odabranih radova koji donose ljudske priče o nadi, žrtvovanju, odlučnosti i ljubavi, najavila je Fondacija za otvoreno društvo - Zapadni Balkan koja organizuje tu postavku i prateći program u saradnji sa FotoEvidence i Hartefaktom, kao izvršnim producentom.

Izložba je inspirisana istoimenom knjigom u izdanju organizacije FotoEvidence koja predstavlja svedočanstvo o devastirajućem uticaju ruske agresije na ukrajinsko društvo, zabeleženo kroz objektiv 95 međunarodnih fotoreportera/ki. Knjiga sadrži 240 fotografija nastalih tokom deset godina rata u Ukrajini.

Diego Ibarra Sanchez, Hijacked Education, 2018, Ukraine - Love + War

Uoči otvaranja izložbe, 13. novembra u Centru za kulturu “Vlada Divljan” biće prikazam fim “Dvadeset dana u Mariupolju” Mstislava Černova  (Mstyslav Chernov) koji je 2024. godine dobio Oskara za najbolji dokumentarac.

Film “20 dana u Mariupolju” predstavlja video dnevnik o prvih 20 dana sukoba ruskih i ukrajinskih snaga u lučkom gradu Mariupolju na obali Azovskog mora, koji je bio pod opsadom 86 dana. Autor filma Mstislav Černov, radeći za Associated Press, bio je među retkim međunarodnim novinarskim ekipama koje su ostale u gradu tokom opsade. Černov je uspeo da dokumentuje dešavanja iz zone sukoba, zbog čega je njegov film dragoceno istorijsko i dokumentarističko svedočanstvo. Film je svetsku premijeru imao na festivalu Sandens u januaru prošle godine, gde je dobio nagradu za najbolji dokumentarac, kao i nagradu publike. Dobitnik je priznanja Britanske akademije, a u martu ove godine dobio je i Oskara za najbolji dokumentarni film godine.

Za 14. novembar u KROKODILovom centru najavljen je razgovor o angažovanoj umetnosti u kriznim vremenima i knjizi “Ukraine: Love+War (2014-2024)” u kojem će učestvovati izvršna direktorka FotoEvidence i kustoskinja izložbe Svetlana Bačevanova, ukrajinska fotografkinja, novinarka i filmska autorka Evgenij Maloletka, francuska fotografkinja koja od 2017. godine živi u Ukrajini Gael Žirb, profesor istorije i teorije umetnosti Branislav Dimitrijević i Maja Vuković Biserko iz Krokodila kao moderatorka.

Lynsey Addario, Ukraine - Love + War

Na otvaranju izložbe prisutnima će se obratiti zamenik direktora Fondacije za otvoreno društvo - Zapadni Balkan Miodrag Milosavljević, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Srbije Tomislav Žigmanov, ambasador Ukrajine u Beogradu Volodimir Tolkač, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, ambasador Emanuele Žiofre i izvršna direktorka FotoEvidence i kustoskinja izložbe Svetlana Bačevanova.

Nakon uspeha koji je doživala knjiga “Ukraine: A War Crime”, FotoEvidence je 2024. godine objavio drugo izdanje “Ukraine: Love+War (2014-2024)”, a obe knjige su nastale zajedničkim naporom fotografa/kinja, fotoreportera/ki i novinara/ki da dokumentuju rusku agresiju na Ukrajinu. U knjizi je prikazana svakodnevnica ukrajinskih civila, njihovo raseljavanje, smrt i destrukcija. Naslovnica knjige je inspirisana dečjm crtežom koji je fotografisao italijanski fotograf Luka de Cet u galeriji u Monci. Deca iz Hersonske umetničke škole su zamoljena da za potrebe putujuće izložbe “Boje za crtanje mira” zamisle sebe kao pticu koja mora da napusti dom i može da se vrati tek kada se rat završi.

Maxim Dondyuk, 701, Culture of Confrontation, Ukraine - Love and War

Autorki zložbe Svetlana Bačevanova je bugarsko-američka fotoreporterka i izvršna direktorka udruženja FotoEvidence. Fotografski projekti na kojima radi nastoje da osvetle nepravdu, pruže nepobitne dokaze o kršenju ljudskih prava i inspirišu pozitivne društvene promene. Sarađuje sa vodećim svetskim dokumentarnim fotografima_kinjama na objavljivanju materijala koji predstavljaju nepobitne dokaze o društvenoj nepravdi. Osim na uređivanju publikacija, Bačevanova radi i kao kustoskinja različitih izložbi koje FotoEvidence organizuje širom sveta.

Font korišćen u knjizi, Mariupolj, jedini je font nazvan po ukrajinskom gradu, a kreirali su ga Endri Ševčenko (Andrij Shevchenko) i Sergej Rodionov (Serhii Rodionov) 2017. Objavljivanje publikacije “Ukraine: Love+War (2014-2024)” podržala je Fondacija za otvoreno društvo - Zapadni Balkan.

*Naslovna fotografija: Finbarr O Reilly

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r