• Search form

11.02.2016 | 13:50

UDUS: Ugrožena kultura

UDUS: Ugrožena kultura

Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) ponovilo je 11. februara stav da je pozorišni život Srbije pred kolapsom i da je ozbiljno ugrožen nerazumevanjem, nedovoljno jasnim, nepreciznim i neadekvatnim zakonskim rešenjima, što neminovno vodi ka urušavanju kompletne sfere savremenog stvaralaštva i kulture, bez kojih Srbija neće imati šta da ponudi zajednici evropskih naroda kojoj teži.

Povodom aktuelnog Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi, o kojem ovih dana raspravljaju poslanici, UDUS je saopštio da taj zakon “najavlјuje nova poniženja zaslužnih umetnika, koji ne rešava suštinske probleme ove kulturne svakodnevice, koji nagoveštava definitivno poništavanje stručnosti kao principa na kojem bi, valјda, trebalo da se zasnivaju upravlјački mehanizmi u ovdašnjim ustanovama kulture, koji ukida i obesmišlјava kompletan višegodišnji proces utvrđivanja relevantnih ustanova kulture od nacionalnog značaja, a od kojih se, na osnovu konkretnih, postignutih rezultata rada, očekuje da budu temelј domaće kulture, savremenog stvaralaštva i, u krajnjoj liniji, nacionalnog identiteta”.

“Pred nama je Zakon koji, poput prethodnog, svojim birokratskim praznoslovlјem i navodnim, a zapravo mehanicističkim uvažavanjem evropskih standarda, ne prepoznaje specifičnosti teatarskog života, koji nas udalјava od evropske teatarske prakse a vodi ka definitivnoj devastaciji, ne samo najuglednijih i najreprezentativnijih naših pozorišta, nego direktno preti da svi ovdašnji teatri budu prepušteni propadanju. Da li će pozorišta morati da se za sredstva obraćaju stranim ulagačima i investitorima?”, naveo je u pisanoj izjavi predsednik UDUS-a Vojislav Brajović, podsećajući da predloženi zakon nije dobio podršku nijednog strukovnog udruženja iz sfere kulture, da nije čak podržan ni od skupštinskog Odbora za kulturu i da za njega nema lepe reči nijednog kulturnog delatnika.

Brajović je naveo i da UDUS već nekoliko godina kontinuirano ukazuje i na nedostatke važećeg Zakona o kulturi, ubeđuje nadležne da taj, kao i niz drugih zakona, podzakonskih akata i uredbi, u sklopu zakonske regulative funkcionisanja teatarskog života u Srbiji, onemogućavaju bavlјenje pozorišnom umetnošću, argumentovano dokazuje do koje mere su pojedina zakonska rešenja besmislena ili apsurdna.

“Sve to isto smo javno izrekli u nekoliko mahova obraćajući se ministru kulture, članovima skupštinskog Odbora za kulturu, članovima Nacionalnog saveta za kulturu, najširoj javnosti, prilikom javnih rasprava ili na javnom slušanju o izmenama i dopunama Zakona o kulturi. Neshvatlјivo je do koje mere smo uvek dobijali izraze razumevanja i podršku – i ministra, i skupštinskih odbornika, i NSK, i javnosti, ali to razumevanje, nažalost, nije bilo pretočeno u rešenja koja će biti na korist umetnika i teatarskih kuća”, naveo je Brajović, nagrađivani glumac koji je bio ministar kulture od maja 2007. do kraja leta 2008. godine.

UDUS je jedno od udruženja koja su uputila Skupštini Srbije i njenom odboru za kulturu amandmane na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi koji se tiču formulisanja obaveze lokalnih samouprava u preuzimanju plaćanja doprinosa za samostalne umetnike, finansiranja projekata od posebnog interesa i ostanka posebnih priznanja umetnicima za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi.

Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi izazvao je burnu raspravu u parlamentu, resorni skupštinski odbor je odbio da ga podrži 9. februara, a poslanici opozicije pozvali su vladu da ga povuče ili da prihvati više od 80 amandmana koji su podneti na ključne primedbe iznete još za vreme javne rasprave krajem 2014. godine.

Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac ponovio je 9. februara u parlamentu stav o neophodnosti ukidanja priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, uz obrazloženje da je gotovo nemoguće utvrditi kriterijume za njihovu dodelu, ali je premijer Aleksandar Vučić dan kasnije zatražio od poslanika da ta dodela tih priznanja ostane, što je, prema navodima RTS-a, bila 10. februara i tema razgovora Tasovca i poslanika vladajuće većine.

Protiv ukidanja priznanja za vrhunski doprinos kulturi izjasnili su se i Nacionalni savet za kulturu i reprezentativna  umetnička udruženja, a pokrenuta je i peticija grupe uglednih umetnika i kulturnih radnika, koje je podržalo u međuvremenu više od 1.200 potpisnika.

I Srpski PEN centar protestovao je 11. februara zbog izmena i dopuna Zakona o kulturi kojima se ukidaju priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, status nacionalnih institucija kulture i umanjuje značaj reprezentativnih umetničkih udruženja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r