U zemlji kipućeg mesa
Engleska antropološkinja Meri Idit Daram, srpska slikarka i patriotkinja Nadežda Petrović i učiteljica Katarina Klara Šturceneger iz Švajcarske u fokusu su izložbe “U zemlji kipućeg mesa” u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda kojom autorka Milena Marjanović ukazuje tokom septembra da je te tri žene, uz izraziti altruizam i hrabrost, povezivao i fotografski rad.
Nezavisan duh, otvoren um i srce i vera u ispravnost odluke da se posvete obelodanjivanju istine o tajnovitom, često nedokučivom mentalitetu brdovitog Balkana skovanom u lavirintu njegove burne istorije, takođe povezuju Meri Idit Daram, Nadeždu Petrović i Katarinu Klaru Šturceneger, navela je Milena Marjanović, umetnička direktorka Artgeta u 2019. Svaka od tri visokoobrazovane žene imala je svoj motiv da se lati fotoaparata, i svaka je iz specifičnog ugla gledala na život pred rat i u toku rata.
Kao antropološkinju, Meri Idit Daram više su zanimali balkanski običaji, mada, budući da je po Crnoj Gori i Srbiji s kratkim prekidima putovala više od decenije, nije prenebregla ni vojne pripreme za oslobođenje od Turaka koje dovode do objave rata Osmanskom carstvu – Crne Gore 8. oktobra, a Srbije 17. oktobra, 1912. godine – i izbijanja Prvog balkanskog rata.
Meri Idit Daram, Srpske žene iz Peći u svečanoj odeći u manastiru Devič, avgust 1908.
Meri Idit Daram, Žene peru veš u koritima na Ohridskom jezeru
Meri Idit Daram, Tvrđava u Tuzima odmah nakon sto su je zauzeli Crnogorci u oktobru 1912.
Kao slikarku i patriotkinju, Nadeždu Petrović su, pored snimanja portreta članova porodice i prijatelja, kao i vojnika, interesovali i pejzaži koje nije stizala da slika u mantilu dobrovoljne bolničarke.
Nadežda Petrović u poseti Senjskom rudiku 1907.
Učiteljica Katarina Klara Šturceneger otvorila je sebi vrata publicistike upravo preko fotografije, kojom je počela da se bavi na frontu na koji je stigla s misijom Crvenog krsta još u vreme balkanskih ratova, a ostala i prve dve godine Prvog svetskog rata.
Katarina Klara Šturceneger, Uz obalu Halkidikija, crnogorski dobrovoljac pao na bojnom polju - iz knjige Serbien im europaischnen Kriege 1914-1915.
Fotografska građa potiče iz Bavarske državne biblioteke u Minhenu, Kraljevskog antropološkog instituta u Londonu, Narodne biblioteke Srbije u Beogradu, Vojnog muzeja u Beogradu, kao i iz privatne kolekcije Miloša Kolarža.
Najveći broj radova biće prvi put prikazan na izložbi u Artgetu i objavljen u obimnijem katalogu u godini sećanja na Konferenciju mira (1919-1920), kojom je okončan Prvi svetski rat.
Izložba će biti otvorena od 5. do 26. septembra, uporedo s gostujućom izložbom Grafičkog kolektiva “Šta je grafika danas?” u Likovnoj galeriji KCB-a i izložbom “Podmornice i turbotornjevi” nemačkog umetnika Karstena Konrada u galeriji Podroom.
*Naslovna fotografija: Nadežda Petrović, Nadežda Petrović slika Vezirov most, 24.5.1913. © Miloš Kolarž
(SEEcult.org)