U trci za T-HT nagradu@MSU
Zagrebački muzej savremene umetnosti, u saradnji sa Hrvatskim Telekomom, organizuje od 28. marta sedmo izdanje izložbe T-HT@MSU, u okviru koje će biti dodeljene vredne otkupne nagrade za savremenu umetnost, a ove godine u trci je oko 20 radova među kojima preovlađuju video radovi i instalacije.
Sedma izložba T-HT@MSU određena je transdisciplinarnošću produkcije, ali i svešću umetnika o stvaranju unutar krizom zahvaćene globalizovane ekonomije, politike i kulture. Tematski raspon izložbe je širok jer se, i ovoga puta, na osnovu konkursa, analizira i pomnije sagledava aktuelni trenutak na domaćoj sceni, saopštio je MSU.
Budući da nije reč o izložbi sa unapred zadatom problemskom okosnicom, zbog velikog procenta visokokvalitetnih dela koja svake godine pristignu, ta manifestacija predstavlja i relevantni presek trenutnog stanja u hrvatskoj savremenoj umetnosti u kojoj su ravnopravno zastupljene sve generacije umetnika.
Odziv umetnika je i ove godine bio izuzetan - prijavljeno je čak 203 dela, od kojih je 21 predstavljeno na izložbi.
Kao i svake godine, stručni žiri pozvao je troje priznatih umetnika i dva umetnička dvojca da učestvuju na izložbi i u trci za nagrade, a to su Sandra Vitaljić, s radom “Voljena”, Vedran Perkov koji predstavlja svoj “Broadway Boogie-Woogie”, Davor Vrankić sa crtežom “Silent Dancer” i Lightune.G sa luminoakustičnom instalacijom “Lighterature Reading, Chapter 11”, te Žižić/Kožul s radom “0,50”.
Među 16 radova koji su prošli stručno žiriranje su: Goran Škofić (Jezero), Neli Ružić (Marjane, Marjane), Alen Floričić (Bez naziva No.1/13), Mirjana Vodopija (Mogućnost, volja, odluka, delovanje), te multimedijalne instalacije koje spajaju video i fotografiju, kao u slučaju Luize Margan (Anatomija naklona) ili Silvestra Kolbasa (Kino Crvena zvijezda), ili pak skulpturu s videom, kao u slučaju Nikole Bojića (Praznina u ulici Felton) i Igora Rufa (Medvedolav). Ambijentalna instalacija Silva Šarića “Crna slika/Rozeta” sastoji se od projekcije crnog kruga na crno platno kružnog oblika, stvarajući ambijent u kojem tela posmatrača mogu na trenutak biti ''izbrisana''. Marko Marković izlaže porodično zlato u instalaciji “Produkcija nasledstva”, dok Sebastian Dračić slika apokaliptični scenario u radu “Götterdämmerung”.
Autorke koje prvi put učestvuju na izložbi T-HT@MSU razlikuju se u izboru medija: Ana Vuzdarić predstavlja audio-vizuelnu instalaciju “Hertaformiranje”, Iva Gobić izrađuje knjige od reklamnih letaka za instalaciju “Home Library”, Ivana Dražić Selmani stvara delikatne crteže veličine svega 3x4 cm u ciklusu “Na Dančama”, dok Tonka Maleković prikazuje participativni društveno-umetnički projekat nastao na području zagrebačke četvrti Travno, naziva “Krugovi u vrtu”.
Posebnost ovogodišnjeg otvaranja izložbe je performans Vlaste Žanić “Recycle Bin” u kojem će autorka reciklirati/rekreirati nekolicinu starih performansa u dvorani Gorgona MSU-a sa iznenađenjem za publiku, a dokumentacija performansa moći će da se pogledati unutar postavke i za vreme trajanja izložbe.
Tokom trajanja izložbe, odnosno do 27. aprila, ponovno će se okupiti žiri kako bi odlučio koja tri rada će biti otkupljena.
I ove godine odlučuje i publika, čija će nagrada biti dodeljena po završetku izložbe - radu koji je prikupio najviše glasova posetilaca. Najsrećniji glasač osvojiće Samsung Galaxy Note Tab 10.1.
Projektom “THT nagrada@MSU.hr”, čiji je cilj podsticanje umetničkog stvaralaštva na polju savremene umetnosti u Hrvatskoj, u proteklih šest godina je kroz pet velikih izložbi predstavljeno 170 umetnika i umetničkih grupa, odnosno oko 200 radova.
Na konkursu se dodeljuju tri otkupne nagrade u neto iznosu od 50.000 kuna (prva), 45.000 (druga) i 40.000 (treća), odnosno 10.000 kuna (nagrada publike).
Otkupljeni radovi postaju, kao i do sada, deo zbirke T-HT@MSU.
Tri otkupne nagrade za 2012. godinu dobili su umetnici Dalibor Martinis, Toni Meštrović i Nemanja Cvijanović.
(SEEcult.org)