• Search form

21.07.2022 | 17:06

U trci za Srce Sarajeva 51 film

U trci za Srce Sarajeva 51 film

Za nagrade Srce Sarajeva u takmičarskim programima 28. Sarajevo Film Festivala (SFF), koji će biti održan od 12. do 19. avgusta, ukupno će se takmičiti 51 film iz šireg regiona. Većina će ih imati regionalnu, a mnogi i međunarodnu i svetsku premijeru.

U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma – 20 filmova će imati svetsku, osam međunarodnu, jedan  europsku, 21 regionalnu i jedan bosanskohercegovačku premijeru, saopštili su organizatori 28. SFF-a, koji je posvećen širem regionu Jugoistočne Evrope, pa obuhvata filmove iz svih zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, kao i iz Albanije, Jermenije, Austrije, Azerbejdžana, Bugarske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Malte, Moldavije, Rumunije, Turske i Ukrajine.

Selektorka Takmičarskog programa igranog filma Elma Tataragić odabrala je osam filmova, od kojih će po četiri imati svetsku i regionalnu premijeru.

Svetsku premijeru imaće filmovi “Balada” Aide Begić (Bosna i Hercegovina), “Čovek od dela” (Oameni de treaba) Paula Negoescua, rumunsko-bugarska koprodukcija, “Jahači” (Jezdeca) Dominika Menceja, koprodukcija Slovenije, Hrvatske, Srbije, Italije i BiH, te “Šest sedmica” (Hat het) Noémi Veronike Szakonyi iz Mađarske, dok će regionalne imati filmovi “Klondike” Maryne Er Gorbać, ukrajinsko-turska koprodukcija, “Korset” (Corsage) Marie Kreutzer iz Austrije, koprodukcija sa Luksemburgom, Nemačkom i Francuskom, te “Serviram” (Ja ću služiti / Ić will dienen) Ruth Mader iz Austrije i hrvatski film “Sigurno mesto” Juraja Lerotića.

Nagrada Srce Sarajeva za najbolji igrani film vredna je 16.000 evra, najbolji reditelj dobiće 10.000 evra, a glumačke nagrade su 2.500 evra.

Selektorka Takmičarskog programa dokumentarnog filma Rada Šešić odabrala je 22 filma, od kojih će osam imati svetsku, tri međunarodnu, devet regionalnu, a po jedan evropsku i BiH premijeru.

Svetske premijere imaće filmovi “Dnevnik Hristove neveste” Marte Smerećynske iz Ukrajine, “Gosti fortune” Mátyása Kálmána, mađarsko-hrvatska koprodukcija, rumunski “Kalež. O sinovima i kćerima” Cătăline Tesăr i  Dane Bunescu, “Liturgija protivtenkovskih zapreka” Dmytra Sukholytkyy-Sobćuka, koprodukcija Ukrajina i SAD, “Svetla Sarajeva” Srđana Perkića iz BiH, rumunsko-mađarski “Too Close” Botonda Püsöka, “Tvornica filmova” Silvestara Kolbasa iz Hrvatske i “U hladu platana” Aynura Elgunesha iz Azerbejdžana, dok će međunarodne imati “Babajanja” Ante Zlatka Stolice iz Hrvatske, “Mi… kompozicija” Visara Jusufija, kosovsko-nemačka koprodukcija, te “Povlačenje” Anabele Angelovske iz Severne Makedonije, u koprodukciji sa Nemačkom.

Evropsku premijeru imaće dokumentarac “Veće od traume” Vedrane Pribačić iz Hrvatske, a regionalnu “Atonalni sjaj” Alexandera Koridza iz Gruzije, “Bolnica u provinciji” Iliana Meteva, Ivana Ćertova i Zlatine Teneve, koprodukcija Bugarske i Nemačke, “Još jedno proleće” Mladena Kovačevića iz Srbije, u koprodukciji sa Francuskom i Katarom,

“Krhko sećanje” Igora Ivanjka iz Ukrajine, “Mikrobiomi” Stavrosa Petropoulosa iz Grčke, “Lepota zveri” Anne Eszter Nemes, koprodukcija  Mađarske i Srbije, “Rebra” Faraha Hasanbegovića, koprodukcija BiH, Mađarske, Belgije i Portugala, “Za tebe u našem gradu nema mesta” Nikolaya Stefanova iz Bugarske, te “ŽIveti zajedno” Thomasa Fürhaptera iz Austrije. Bosanskohercegovačku premijeru imaće nagrađivani “Muzej revolucije” Srđana Keče, koprodukcija Srbije, Hrvatske i Češke.

Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film 28. SFF-a vredno je 4.000 evra, 2.000 evra iznosi nagrada za najbolji kratki dokumentarac, a specijalna nagrada žirija 2.500 evra. Nagrada za ljudska prava iznosu 3.000 evra.

Kao i prethodnih godina, kratke filmove u konkurenciji za nagrade selektovala je Elma Tataragić, odabravši ih deset, a četiri će imati svetsku, jedan međunarodni i ostalih pet regionalnu premijeru.

U konkurenciji su “Afrikat” Anne Gyimesi (Mađarska), “Banija” Nebojše Slijepčevića (Hrvatska, Srbija), “Tiho je ovde” Novruza Hikmeta i Olene  Podolianko (Ukrajina) i “Zajedno, sami” Kasıma Ördeka (Turska, Francuska), koji će imati svetsku premijeru.

Međunarodnu premijeru imaće kratki dokumentarac “Alba Vulva” Dorke Vermes iz Mađarske, a regionalnu “I tako je završilo leto” Matjaža Ivanišina, koprodukcija Slovenije, Mađarske i Italije, “Na Ksereksovom tronu” Evi Kalogiropoulou iz Grčke, mađarsko-rumunski “Naopako” Balázsa Turaija, “Novac i sreća” Ane Nedeljković i Nikole Majdaka Jr, nastao u koprodukciji Srbije, Slovenije i Slovačke na tragu njihovih ranijih nagrađivanih animiranih ostvarenja “Rabbitland” i “Neputovanje”, te “Pet poslepodne kraj mora” Valentina Stejskala, koprodukcija Grčke i Austrije.

Nagrada Srce Sarajeva za najbolji kratki film, inače, podrazumeva kvalifikaciju za prijavu za Oskara, a iznosi 2.500 evra. Takođe, obezbeđuje kandidaturu za nagradu Evropske filmske akademije.

Selektorka Takmičarskog programa studentskog filma Asja Krsmanović odabrala je 11 ostvarenja, od kojih će po četiri imati svetsku i međunarodnu, a tri regionalnu premijeru.

U konkurenciji za Srce Sarajeva za najbolji studentski film, vrednu hiljadu evra, našli su se “Čekaj me ovde” Alekse Borković iz Srbije, “Kišni dečak” Sandre Marić iz BiH, “Moj Nikola” Martine Marasović iz Hrvatske i “Nije zima za komarce” Josipa Lukića i Klare Šovagović, koji će imati svetsku preijeru na 28. SFF-u.

Međunarodnu će imati filmovi “Drugi kraj ulice” (Kálmán Nagya - Austrija, Mađarska), “Hollywood” (Leni Gruber, Alex Reinberg – Austrija), “Moja sestra i ja” (Theodor Ioniță – Rumunija) i “Mon ami” Carine Dasoveanu iz Rumunije, dok će regionalnu premijeru imati “Analogija prostora” Oleksandra Hoisana iz Ukrajine, “Ludilo” Bianke Szelestey iz Mađarske i “Plutajuća magla” Nikolett Fábián iz Mađarske.

Prema festivalskoj statistici, selekcioni tim pod vođstvom kreativne direktorke SFF-a Izete Građević, pogledao je čak 751 film: 160 dugometražnih igranih, 211 dokumentarnih, 240 kratkih i 140 studentskih.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r