TV serije - od geopolitike do geokritike
Televizijske serije kao medijski i društveni fenomen, koji je doneo poslednjih velike promene na male ekrane i šire, tema su konferencije koju Jugoslovenska kinoteka, Fakultet dramskih umetnosti i izdavačka kuća Klio organizuju 15. marta u Beogradu, a okupiće domaće teoretičare i praktičare koji će predstaviti najnovija sociloška, antropološka, medijska i produkcijska stanovišta o serijama sa svih meridijana: latinoameričkim, skandinavskim, britanskim i severnoameričkim i, naravno, domaćim.
Nakon razgovora Žan-Pjera Eskenazija, autora knjige “TV serije – budućnost filma?”, i filmskog reditelja Gorana Markovića, koji je krajem februara održan u Jugoslovenskoj kinoteci, konferencija “TV serije: od geopolitike do geokritike” okupiće u Uzun Mirkovoj 17 domaćih stručnjaka u nastojanju da osvetle fenomen TV serija iz različitih perspektiva.
Konferencija polazi od činjenice da TV serije, koje su svojevremeno bile od drugorazrednog značaja, danas predstavljaju najprivlačniji deo TV programa. Publika širom sveta, svih klasa i uzrasta, oduševlјeno ih prati, a čine i važan deo našeg kulturnog identiteta, naveli su organizatori.
Program konferencije “TV serije: od geopolitike do geokritike” inspirisan je knjigom “Geopolitika televizijskih serija” Dominika Mojsija koju je kuća Clio objavila krajem 2016. godine u prevodu Jasne Vidić. Mojsijev esej o geopolitici TV serija predstavlja nastavak i aktuelizaciju ranijih razmišljanja tog autora koji je u prethodnoj knjizi “Geopolitika emocija: kako kulture straha, poniženja i nade utiču na oblikovanje sveta” (2008) nastojao da mapira emocije u svetu.
Mojsi ukazuje u knjizi da TV igrane serije nisu postale samo ekvivalent onoga što su u 19. veku bili felјtoni, odnosno glavna odrednica kulture. Scenaristi TV serija, barem oni najbolјi, mogu se porediti s najbolјim romansijerima onog vremena - od Balzaka, preko Dikensa do Flobera. Oni se ne zadovolјavaju hladnom analizom stvarnosti, već snagom intuicije, hrabrošću i lucidnošću svoje imaginacije oni tu stvarnost osećaju i predviđaju. Scenaristi TV serija su, prema Mojsiju, postali najbolјi analitičari društva i savremenog sveta, ako ne i najpouzdaniji futurolozi.
O tom fenomenu govori i knjiga Žan-Pjera Eskenazija “Televizijske serije – Budućnost filma?", takođe u izdanju kuće Klio, u prevodu Ive Brdar. Eskenazi teži da objasni taj kulturni i umetnički fenomen ukazujući na njegovo ekonomsko i kulturno poreklo i otkrivajući promene koje su izazvale u sistemu produkcije, kao i u samom načinu pisanja. Kroz brojne primere, od “Zvezdanih staza”, preko “Dva metra pod zemlјom” i “Nemoguće misije” do serije “Seks i grad”, analizirane su i tumačene nove narativne forme i nova estetika kroz koje se prikazuju složeni svetovi i otkrivaju likovi koji su direktno povezani sa našim vremenom.
Konferenciju “TV serije: od geopolitike do geokritike” otvoriće profesorka teorije filma na FDU Nevena Daković i osnivač i glavni urednik kuće Clio Zoran Hamović, koji je i moderator prve sesije Novi i drugi mediji.
Među učesnicima su Ana Martinoli (Blek miror, mediji i uticaj novih tehnologija na život), Aleksandra Milovanović (Re-medijacija i re-generacija: veb serije), Nevena Daković (Mediji o medijima: od naslovnih strana do TV serija - Novine, Crno-bijeli svijet, Ubice moga oca) i Vanja Šibalić (Domaća TV serija kao narativni prostor globalizacije – promocija životnog stila i imidža).
U okviru sesije na temu Stara Amerika, koju će moderirati Nevena Daković, najavljeni su Nina Savčić (Nova geopoetika sitkoma, od blekkoma do gejkoma), Maja Vukadinović (Potrošačka nostalgija i reprezentacija prošlosti u seriji Ljudi sa Menhentna), Tijana Čupić (Kralјica juga i trendovi u latino serijama) i Nebojša Romčević (Pisati za HBO), dok će u sesiji Nova Evropa, uz moderaciju Maje Vukadinović, govoriti Milena Dragićević Šešić (Povratak engleskosti kroz serije poput Midsamer murders i Dauntonska opatija), Darjan Mihajlović (Skandinavski noir) i Zorana Popović (Produkcija licencnih TV serija u Srbiji).
Sesiju posvećenu Srbiji moderiraće Nebojša Bradić, pozorišni reditelj, urednik Kulturno-umetničkog programa RTS-a i bivši ministar kulture, a kao panelisti su najavljeni Vladimir Vuletić (Modernizacijski elementi u jugoslovenskim/srpskim televizijskim serijama), Saša Radojević (Srpska sela u TV serijama), Ivan Kovačević (Pregled domaće produkcije TV serija).
U završnici je najavljen razgovor sa autorom Zdravkom Šotrom, uz učešće Nevene Daković, Zorana Hamovića i sociologa i profesora Filozofskog fakulteta u Beogradu Vladimira Vuletića, članova Programskog odbora.
Ulaz na konferenciju je besplatan, a program je u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)