Trijumf Ropstva i Gravitacije
Istorijska drama o rasizmu “12 godina ropstva” britanskog reditelja Stiva Mekvina odnela je Oskara za najbolji film na 86. dodeli nagrada Američke filmske akademije, kao što je i očekivano, dok je za režiju nagrađen Alfonso Kuaron za svemirsku dramu “Gravitacija”. Treći favorit - “Američka prevara”, ostao je bez ijednog Oskara, uprkos nominacijama u deset kategorija i jake glumačke ekipe.
I 86. dodela Oskara protekla je 2. marta u znaku glamura i emotivnih, ali i politički obojenih govora, pa su se pojedini laureati osvrnuli i na situaciju u Ukrajini i Venecueli, prava manjina i današnje finansijsko ropstvo.
Britanski reditelj Stiv Mekvin, nagrađivani vizuelni umetnik koji se okrenuo poslednjih godina filmu, posvetio je glavnog Oskara “svima koji zaslužuju ne samo da preživljavaju, već da žive”. Dodao je da je to i Oskar za “sve nas moderne robove”.
Producent filma "12 godina ropstva", holivudska zvezda Bred Pit, zahvalio je Mekvinu što je okupio celu ekipu kako bi ispričao priču Solomona Nortapa o slobodnom Afroamerikancu koji biva kidnapovan i prodat kao rob u Luizijani.
Mekvin skače od sreće
Film “12 godina ropstva”, zasnovan na istinitim događajima, osvojio je i Oskara za najbolju sporednu žensku ulogu mlade kenijske glumice Lupite Nijong, debitantkinje koja je rekla da je pozlaćena statua “podseća na svako dete” i da svako, bez obzira odakle dolazi, treba da zna da njegovi snovi vrede. Film “12 godina ropstva” dobio je trećeg Oskara za adaptirani scenario Džona Ridlija, koji je pohvale uputio Nortapu, piscu romana na kojem je film zasnovan.
Očekivan je bio i trijumf “Gravitacije”, koja je osvojila ukupno sedam nagrada, uključujući za režiju Alfonsa Kuarona, prvog Latinoamerikanca koji je dobio to priznanje, te šest nagrada u tehničkim kategorijama.
To je drugi put uzastopno da su Oskara za najbolji film i režiju dobili različiti filmovi.
Kuaronu je Oskara uručila holivudska zvezda Anđelina Džoli
Kuaron je istakao “transformativnu” snagu filma i posebno odao počast glavnoj zvezdi Sandri Bulok kao “duši i srcu ‘Gravitacije’”.
Bulokova je, međutim, ostala praznih ruku, jer je Kejt Blančet dobila Oskara za najbolju glumicu, za ulogu emotivno razorene žene u filmu “Nesrećna Džasmin” Vudija Alena. Ona je rekla da joj Oskar mnogo znači, iako je relativizovala značaj nagrade Američke filmske akademije, navodeći da je “nasumična i subjektivna” i da su je mogle dobiti i konkurentkinje - Bulokova, Ejmi Adams (Američka prevara), Džudi Denč (Filomena) i Meril Strip (Avgust u okrugu Osejdž).
Takođe očekivano, u muškoj kategoriji trijumfovao je Metju Makonahi ulogom u “Poslovnom klubu Dalas”, za koji je za sporednu mušku ulogu transrodne osobe zaražene HIV-om nagrađen Džared Leto.
Letov Oskar bio je ujedno i prvi koji je uručen na 86. ceremoniji, a glumac je iskoristio priliku da zahvali samohranoj majci, ali i da se osvrne na političku situaciju danas u svetu, pa je nagradu posvetio “svim sanjarima u Ukrajini i Venecueli”.
“Mi smo ovde i dok se vi borite da ostvarite svoje snove, razmišljamo o vama večeras”, rekao je Leto, koji je rekao da je njegov Oskar i za 36 miliona ljudi koji su izgubili bitku protiv side i za sve one koji su “osetili nepravdu zbog toga što su ili koga vole”.
Džared Leto primio je prvog Oskara na 86. ceremoniji
“Poslovni klub Dalas” odneo je i Oskara za šminku i frizuru, pre svega zahvaljujući uspesnoj transformaciji Leta i Makonahija koja je, prema nekim glasinama, koštala svega 250 dolara.
Među nagrađenima je i Spajk Džonzi, koji je dobio Oskara za najbolji originalni scenario filma “Ona”, koji je sam i režirao.
Dva Oskara odneo je 3D film “Frozen” o zaleđenoj princezi - za najbolji animirani igrani film i najbolju originalnu pesmu.
Takođe, u dve kategorije pobedio je i “Veliki Getsbi” Baza Lurmana, odnevši nagrade za kostim i dizajn produkcije.
Najveći gubitnik 86. dodele Oskara je “Američka prevara” Dejvida O’Rasela koja je imala deset nominacija i šansu da postane prvi film sa nagradama u sve četiri glumačke kategorije. Praznik ruku ostao je i “Vuk iz Vol Strita” Martina Skorsezea.
Oskara za najbolji strani film odneo je Paolo Sorentino za “Veliku lepotu”, filmski omaž Rimu, koji je prethodno osvojio i Zlatni globus i trijumfovao na dodeli nagrada Evropske filmske akademije.
Oskar za dugometražni dokumentarni film pripao je, uprkos predviđanjima da će ga dobiti "Čin ubijanja", filmu "20 Feet From Stardom" o tajnama često zanemarenih pratećih vokala. Oskara su primili autori Morgan Nevil i Ketrin Rodžers, a treći reditelj Džil Frizen preminuo je nedavno, uoči premijere tog filma na festivalu Sandens.
Nagrada za najbolji kratki dokumentarac dodeljena je britanskom filmu “The Lady in Number Six: Music Saved My Life” Malkolma Klarka o Alis Herc-Samer, uglednoj pijanistkinji i najstarijoj žrtvi holokausta koja je nedavno preminula u 110. godini.
Iako je voditeljka Elen Dedženeris primetila da se malo toga promenilo od kada je poslednji put imala tu ulogu, 86. ceremonija Američke filmske akademije, iako tradicionalno glamurozna, protekla je i u nešto noformalnijoj atmosferi, pa su se zvezde fotografisale mobilnim telefonima i postavljale ih na Tviter, a bilo je i isporuke pica koje im je naručila Dedženerisova koja je već na početku ceremonije nagovestila da bi veliki pobednik mogao da bude film “12 godina ropstva”, jer bi u suprotnom, kako se našalila, svi bili rasisti.
Pobednici 86. dodele Oskara:
NAJBOLJI FILM 12 godina ropstva
REŽIJA Gravitacija, Alfonso Kuaron
GLAVNA ŽENSKA ULOGA Kejt Blančet, Nesrećna Jasmin
GLAVNA MUŠKA ULOGA Metju Mekonahi, Poslovni klub Dalas
SPOREDNA ŽENSKA ULOGA Lupita Nijongo, 12 godina ropstva
SPOREDNA MUŠKA ULOGA Džared Leto, Poslovni klub Dalas
ORIGINALNI SCENARIO Ona, Spajk Džounz
ADAPTIRANI SCENARIO 12 godina ropstva, Džon Ripli
STRANI FILM Velika lepota, Paolo Sorentino
KRATKI IGRANI FILM Helium, Anders Volter, Kim Magnuson
DUGOMETRAŽNI DOKUMENTARNI FILM 20 Feet From Stardom, Morgan Nevil, Džil Frizen, Ketrin Rodžers
KRATKI DOKUMENTARNI FILM The Lady in Number 6: Music Saved My Life, Malkolm Klark, Nikolas Rid
DUGOMETRAŽNI ANIMIRANI FILM Zaleđeno kraljevstvo, Dženifer Li, Kris Bak, Piter del Veko
KRATKI ANIMIRANI FILM Mr Hublot, Loren Vic, Aleksandar Espigares
ORIGINALNA MUZIKA Gravitacija, Stiven Prajs
NAJBOLJA PESMA Let it go - Zaleđeno kraljevstvo, Kristen Anderson Lopez, Robert Lopez
KAMERA Gravitacija, Emanuel Lubecki
SCENOGRAFIJA Veliki Getsbi, Ketrin Martin, Beverli Dan
KOSTIM Veliki Getsbi, Ketrin Martin
VIZUELNI EFEKTI Gravitacija, Tim Veber, Kris Lorens, Dejvid Širk, Nil Korbuld
MONTAŽA Gravitacija, Alfonso Kuaron, Mark Senger
MIKS ZVUKA Gravitacija
MONTAŽA ZVUKA Gravitacija
ŠMINKA Poslovni klub Dalas
Sajt Oskara je www.oscars.org
(SEEcult.org)