• Search form

28.09.2022 | 23:25

Trag divljači – ekranizacija proze Živojina Pavlovića

Trag divljači – ekranizacija proze Živojina Pavlovića

Filmska krimi drama “Trag divljači”, prema motivima proze jednog od najznačajnijih srpskih filmskih i književnih autora Živojina Pavlovića (1933-1998), u režiji njegovog sina Nenada Pavlovića, imaće beogradsku premijeru 3. oktobra u MTS dvorani.

Scenario za mračnu priču o istrazi i zataškavanju ubistva s političkom pozadinom, koja se dešava 1979. godine u malom mestu na istoku Srbije, kao i o drami jedne porodice, njenim tajnama i nasilju iz prošlosti, pisali su Nenad Pavlović, Đorđe Milosavljević i Dimitrije Vojnov.

Glavni likovi su ambiciozni novinar, koga igra Radivoje Bukvić, moćnik UDBE (Predrag Miki Manojlović), njegovi sin i ćerka - disident samotnjak (Miloš Timotijević) i lepa doktorka, udovica (Nada Šargin), kao i lokalni šef policije (Jovo Maksić).

Nenad Pavlović je izjavio da je bilo dosta teško i komplikovano adaptirati romane njegovog oca za film.

“Ti romani nisu filmični, Žika nije imao potrebu za tim, jer se bavio filmom i pisao scenarija kada je hteo nešto da snimi. Zato sam morao da spojim likove iz više knjiga”, rekao je Pavlović 28. septembra posle novinarske projekcije filma.

Iz “Traga divljači“ uzeo je pre svega naslov, koji mu je zvučao kao dobro ime za film, jer “istovremeno ostvaruje vezu sa Žikinim stvaralaštvom i simboliše radnju na više nivoa”. Scenario se oslanja na romane “Lapot”, “Lov na tigrove”, “Vašar na Svetog Aranđela“, „Zid smrti“ i na dokumentarnu prozu o ’68. godini “Ispljuvak pun krvi”...

“Upario sam junake koji se provlače kroz Žikine romane, smestio ih u period koji je za mene intrigantan vizuelno, sociološki i politički, a to je kraj sedamdesetih kada je postojala sloboda kakve nema danas u vreme političke korektnosti”, rekao je Pavlović, dodajući da je zaokružio porodičnu dramu u trilerski žanr. “To je moje, kod Žike nije postojao triler. Cilj u filmu bio mi je da držim priču koherentno i da ostanemo verni epohi”, rekao je Pavlović.

Radivoje Bukvić igra novinara Jugoslava koji je spreman da ide do kraja u potrazi za istinom.

“Taj lik je u scenariju uspostavljen na način koji je meni veoma zanimljiv i uzbudljiv. To je karakter istinoljubivog i odvažnog čoveka koji je spreman da žrtvuje svoju karijeru, pa i više od toga, sa ciljem da odbrani slobodu i istinu”, rekao je Bukvić.

Osvrnuo se i na ime svog lika, rekavši da je ono još u doba radnje filma počelo da biva opterećujuće, pa mu i jedan udbaš savetuje da ga promeni.
Bukvić je izjavio da ga je Nenad Pavlović pozvao na saradnju pre sedam-osam godina, kada je imao začetu ideju za film.

“Trebalo mu je dosta vremana da se pokrene, da dobije finansije. Bio je to dug put. Drago mi je što je uspeo da izgura i predstavi film na način kako ga je zamislio na papiru. Uspeo je da izvuče maksimum u vizuelnom smislu”, rekao je Bukvić, dodajući da inače voli sedamdesete.

“Rođen sam ’79. kada se dešava radnja filma. Možda sam sklon da preuveličavam te godine, ali uvek mi je bilo uzbudljivo da slušam roditelje kako se tada živelo, kako se izlazilo, šta se nosilo. Ta epoha, duge kragne na košuljama, šarene boje, to je danas zapostavljeno. Svi smo u crnim i sivim kombinacijama. Onda je bilo lepše i maštovitije”, rekao je Bukvić.

Napominjući da su Pavlović, Timotijević, Šargin i on slična generacija s Fakulteta dramskih umetnosti, istakao je da je “zadovoljstvo da sa svojom generacijom u svojoj profesiji uspeš da daš neki doprinos tom jugoslovenskom filmu na kojem smo svi odrasli”.

Miki Manojlović, čiji je lik izraziti negativac, izjavio je da mu je u ovom projektu bilo “važno to što je scenario proizašao iz literature Živojina Pavlovića, iz tri romana koji prate porodicu Jotić kroz duži vremenski period”.
“Jedan od Žikinih junaka je pukovnik Udbe Blagoje, koga sam pokušao da pronađem u sebi. A pronaći u sebi pukovnika Udbe, to svako od vas može. To je veoma lako”, rekao je Manojlović.

“Ono posebno u ovom projektu je to što je Nenad - Živojinov sin. I sa ocem i sa sinom sam imao prilike da radim, da razmenjujem ideje i misli. Ima sličnosti među njima dvojicom u jednoj vrsti širokog pogleda i razumevanja moguće slobode, koju nikada ne možemo osvojiti do kraja. To je Žika dobro znao i plaćao je godinama u bivšoj zemlji. Nenad ima na roditelje suptilnost, nežnost i dubinu, otvoren je, nije isključiv, ne sudi dugome, a opet ima svoje mišljenje”, izjavio je Manojlović.

Nada Šargin je svoj lik Sonje opisala kao ženu koja je „odrasla pored krvoločnih muškaraca, ambicioznih i jakih, tako da je i ona negde zver na svoj način, dok pokušava sebe da spase“.

“U fimu je Sonja jedna boja, ali biće više zastupljena u tv seriji”, izjavila je Nada Šargin.

Nadovezujući se na Bukvićevu priču o modi sedamdesetih, rekla je da još uvek ima garderobu iz tog doba od svoje majke i tetaka i da je povremeno nosi.

“To je garderoba dobre izrade, a pravile su je jugoslovenske firme od dobrih materijala. O tadašnjem životu slušala sam od roditelja. Možda naizgled, a možda uistinu tada se živelo nešto mirnije. Skromnije, ali mirnije. Moja porodica nije imala političke probleme kao u ovom filmu. Moji su sa sela, zemljoradnici, radnička klasa. Ja nisam znala za tu drugu stranu. Kasnije sam počela da slušam te priče“, rekla je Nada Šargin.
Miloš Timotijević igra Aljošu, razočaranog šezdesetosmaša koji želi da stvari istera do kraja.

“To je stvar lične osvete prema ocu. Ima nečeg antičkog u tome. Aljoši je to opsesija. Inače, zanimljivo je da su me pozvali za ovaj film, umesto kolege koji je dobio koronu, upravo kada sam odigrao premijeru u Bitef teatau ‘Seks, umetnost, komunizam’, u kojoj se priča i o ’68. godini. Odgovorio sam: Ja sam spreman, itekako. Samo sam produžio temu. U predstavi sam igrao Pazolinija. Kada smo razgovarali o Aljošinim idejama dosta sam inkorporirao neke Pazolinijeve ideje”, rekao je Timotijević.

Važne uloge u filmu igraju i Dragan Bjelogrlić, Milena Pavlović, Novak Bilbija, Boris Milivojević...

“Trag divljači” snimljen je u produkciji kuće “Režim”, uz koprodukciju kompanija “Kinematografska kuća” i “Film District”. Producenti su Miloš Avramović i Tatjana Žeželj Gojković, a koproducent Kosta Đorđević.
Tatjana Žeželj Gojković izjavila je da je ovaj film bio izazov, s obzirom da su u poslednje vreme navikli na više komercijalne filmove, koje je lakše realizovati.

“Ovaj projekat spremali smo dugi niz godina. U scenariju Nenada Pavlovića prepoznali smo kvalitet. Naravno, scenario je prošao kroz više ruku dok nismo došli do verzije sa kojom smo ušli u snimanje”, rekla je ona.

Producenti su zahvalili gradovima Zaječar, Niš i Knjaževac na pomoći u realizaciji filma, kao i na podršci koju su dali Ministarstvo kulture i informisanja, Filmski centar Srbije, Telekom Srbije, pokrajinski sekretarijat za kulturu Vojvodine, opština Zaječar i potprogram MEDIA u okviru programa Kreativna Evropa.

Generalni direktor Telekoma Vladimir Lučić istakao je raniju uspešnu saradnju s kućom „Režim“, izdvajajući film i TV seriju „Južni vetar“. „Kada su došli sa scenarijem koji je delovao zanimljivo i u skladu sa onim što želimo da ponudimo publici na našem Superstar kanalu, odlučili smo da ga podržimo“, rekao je Lučić, dodajući da će Telekom nastaviti da ulaže u domaću audio vizuelnu produkciju i da srpske serije prodaje na pet kontinenata.

Premijera „Traga divljači“ bila je ovog meseca na Internacionalnom festivalu filmske režije LIFFE u Leskovcu.

Od 6. oktobra biće u bioskopima širom Srbije, u distribuciji „Taramaunt filma“.

(SEEcultr.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r