Teslina vizija interneta
Putnici na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu, osim besplatnog bežičnog interneta, dobili su priliku da pogledaju i mobilnu izložbu "Teslina vizija interneta", koja upravo govori o tome kako je nastao bežično umreženi svet.
Ta postavka je upriličena u okviru projekta "Putevima Tesle", povodom 10. jula, rođendana Nikole Tesle, a nalazi se u graničnoj zoni Aerodroma, između gejtova A5 i A6.
Svi današnji mobilni uređaji, kakvi su pametni telefoni i tableti, imaju u sebi i tehnologije zasnovane na Teslinim patentima - logičko kolo "and" i bežični prenos. Oba potiču od patenta za brodić na daljinsko upravljanje, koji je Tesla prikazao na jezercetu u njujorškom Medison Skver Gardenu 1898. godine.
Tesla je, govoreći o svom projektu "Svetski sistem" iz 1900. godine, tadašnjim tehničkim rečnikom praktično opisao ono što se danas zove bežični internet, mobilna telefonija i GPS.
Njegovo predviđanje budućnosti komunikacija je 1909. godine preneto u časopisu "Popular Mechanics" u članku "Wireless of the future", u kojem kaže: "Uskoro će biti moguće, na primer, da poslovni čovek u Njujorku diktira uputstva koja će se istog trena otkucana pojaviti u Londonu ili negde drugde… Moći će da se sluša ili šalje govor ili pesma u najudaljenije krajeve sveta. Na isti način bilo koja vrsta slike, crteža ili štampane stvari moći će da bude transferovana sa jednog na drugo mesto".
Malo je poznata i činjenica da je Tesla, pored toga što je otac bežičnog prenosa, 1928. godine patentirao i avion sa vertikalnim poletanjem i sletanjem.
Aerodrom “Nikola Tesla” šesta je stanica putujuće izložbe “Teslina vizija interneta” koja sa sajtom teslinavizijainterneta.rs pokazuje da je čovečanstvo još početkom 20. veka moglo da dobije preteču današnjih informaciono-komunikacionih tehnologija, pod uslovom da su investitori hteli da ulože sredstva u Tesline vizionarske zamisli.
Multimedijalni projekat "Teslina vizija interneta", autora Lazara Boškovića, realizovan je u saradnji RNIDS-a, Galerije "O3one" i Muzeja Nikole Tesle. Dizajn izložbe delo je Dušana Vojnova iz studija Orange.
(SEEcult.org)