Teške porodične priče pobednici 7. VFF-a
Film “Poza deteta” rumunskog reditelja Kalina Petera Necera (Calin Peter Netzer), dobitnik Zlatnog medveda 63. Berlinala, pobednik je sedmog Vukovar film festivala podunavskih zemalja u kategoriji igranog filma, dok je najboljim dokumentarcem proglašen hrvatski “U braku sa Švajcarcem” Arsena Oremovića, a najboljim kratkim azerbejdžanski “Ljuljaška za grobara” Elmara Imanova. Sva tri filma kroz teške porodične priče predstavljaju i sumornu sliku današnjice.
Film “Poza deteta”, koji je osvojio Zlatni šlep i otkup prava za hrvatsku distribuciju, teška je, mračna i tužna priča iz života dve porodice koji se isprepliću nakon tragične saobraćajne nesreće.
Miki Manojlović, član žirija 7. VFF-a
Necerov film “dramatično oslikava stanje društva u kojem se radnja događa sa svim univerzalnim prepoznatljivostima današnjeg vremena: nemoćne ponosne skromnosti siromašnih, bahatosti i beskrupuloznosti bogatih, manipulacije, korupcije, izdaje i pohlepe. A sve kroz očajničku borbu roditelja - jednih koji su izgubili dete i drugih koji se bore da ga ne izgube”, naveo je žiri, koji su činili TV majstor svetske dokumentarističke scene Đelo Hadžiselimović, slovenački scenarista, pisac i novinar Branko Šömen, te doajen srpske i ex-YU glumačke scene Predrag Miki Manojlović, kome je na VFF-u priređena retrospektiva.
U braku sa Švajcarcem
Dokumentarac “U braku sa Švajcarcem”, koji je dobio Zlatni šlep i novčanu nagradu od hiljadu evra, otvoren je i beskompromisan u iznošenju surove istine o neravnopravnoj borbi malih ljudi s moćnim bankama i potpunom ignorisanju države da im pritom pomogne, istakao je žiri.
Oremovićev film je istovremeno dramatičan dokument istine i potresna slika sudbine celih porodica. “Sigurno će ostati zabeležen kao trajno svedočanstvo jednog vremena u kojem je država zaboravila brinuti o samoj sebi”, naveo je žiri.
Najboljem kratkom filmu, azerbejdžanskom “Ljuljaška za grobara”, pripao je Zlatni šlep i nagrada od 500 evra, a koprodukcija je sa Nemačkom.
To je dirljiva priča o ocu, stolaru koji pravi mrtvačke sanduke i hendikepiranom sinu, koja oslikava surovost vremena i prostora u kojem se događa.
Ljuljaška za grobara
“Naoko grubi očev odnos prema bolesnom sinu oslikava njegovu nemoć u trajnoj borbi sa životnim nedaćama, a istovremeno je svakim svojim detaljem izraz očajničke ljubavi i brige za vlastito dete”, naveo je žiri.
Na predlog žirija, Direkcija VFF-a je uvela nagradu “Krsto Papić” za poseban, pojedinačni doprinos u svim kategorijama u hrvatskom filmu. Jer, kako su naveli organizatori VFF-a, i sam Papić je uvek bio beskompromisan autor koji je s posebnim, savremenim senzibilitetom otvarao nove vidike filmskog izraza i pomerao granice filmske forme u kategorijama igranog i dokumentarnog filma za koje je po celom svetu dobijao brojne nagrade.
Zato je nagrada “Krsto Papić” pripala ove godine glumcu Goranu Navojecu za ulogu u filmu “Visoka modna napetost” Filipa Šovagovića koji je u tom “zaigranom eksperimentu uspeo spojiti smeh i suze naših svakodnevnih sudbina”.
VFF je ove godine prikazao rekordnih 87 filmova na čak osam lokacija, a imao je i pet filmskih radionica i četiri velika koncerta, uz više od 50 gostiju iz filmske branše.
Organizatori VFF-a uvereni su da će taj festival i dalje ići uzlaznom putanjom “kako je to običaj kod svih entuzijastičnih projekata”.
VFF su organizovali kompanija Discovery, Grad Vukovar i Hrvatski dom Vukovar, a glavni pokrovitelj festivala je Hrvatski Telekom.
(SEEcult.org)