• Search form

15.10.2021 | 22:46

Teatar kao katedrala klabinga

Teatar kao katedrala klabinga

Bitef teatar, u nastavku programa podrške nezavisnoj sceni, predstavlja 16. oktobra projekat “Tačka pre zasićenja” reditelja Stevana Bodrože, nastao prema tekstu Gorana Milenkovića i Barbi Marković, koji je pokušaj da se klabing poveže sa teatrom i drugim umetnostima kako bi nastao hibrid koji bi privukao upravo onu publiku koja često ide u klubove, a u manjoj meri posećuje događaje u oblasti kulture.

U vremenu u kojem digitalna stvarnost odnosi prevagu nad pravom stvarnošću, a određeni teoretičati medija i sociolozi postavljaju pitanje da li prava stvarnost uopšte više i postoji ili je realitet upravo ono o čemu imamo određenu predstavu generisanu medijima, stotine hiljada ljudi odlazi u klubove gde sluša različite vrste muzike i opušta se nakon vremena provedenog na poslu ili fakultetu.

“Stvarnost oksidentalnog čoveka, kojoj mi u Srbiji ipak pripadamo uprkos našoj problematičnoj ekonomiji, jeste stvarnost ograničena i definisana obavezama i borbom za dolazak do novca. Postoji jako malo ritualnih prostora i događaja gde savremeni čovek može da se opusti, stupi u kontakt sa unutrašnjim homo ludensom, zaboravi na dnevne obaveze. Ovakvi ‘prostori’ oduvek su bili mesta kolektivnog čišćenja, predaha, katarze u kojima se čovek oslobađa dnevnih frustracija i stupa u kontakt sa izvornim unutrašnjim energijama - energijama u kojima se nalaze sinestetički odgovori na pitanja: Zašto živimo? Šta želimo od sopstvenog postojanja? Gde se u nama nalazi životni polet i radost samog postojanja? Na počecima zapadne civilizacije, u Staroj Grčkoj, upravo je pozorište obavljalo tu i ritualnu i kolektivno introspektivnu funkciju. Ono je bilo mesto pročišćenja i katarze. Danas je ono u većoj meri jedna visoko elitistička i u mnogo čemu muzejska forma a ritualne funkcije u društvu preuzeli su sportski događaji, ponekad nepoštedna arena politike i na posletku klabing”, naveo je Bodroža u opisu projekta, koji želi da, spajajući klabing sa teatrom, da klabingu veću i odgovorniju društvenu ulogu, a teatru vrati njegovu ritualnu moć.

U 2018. su tehno klubovi Berghain i Trezor (Berlin) označeni kao mesta koja promovišu “visoku kulturu”, dok je u Detroitu uvedena Nedelja tehno kulture.

Predstava “Tačka pre zasićenja” pretvara prostor Bitef teatra u “tehno katedralu”. U tom prostoru odvija se agonijska i ekstatička noć nekoliko klabera na putu ka iskupljenju, u potrazi za Bogom i sopstvenim identitetom.

Tekst je napisao Goran Milenković, mladi dramski pisac koji se već u nekoliko drama bavi naizgled nepomirljivim antagonizmom duhovnosti i cajtgajsta savremenog doba. Zbog religiozne note u njegovom tekstu, predstava je procesijska, po ugledu na srednjovekovne liturgijske drame, te koristi prostor Bitef teatra tako da publika kroz njega prati aktere i bira ugao iz kojeg će posmatrati određene segmente izvedbe.

Predstava kombinuje savremeni ples, dramski tekst, tehno muziku, svetlosne efekte i višekanalne video-instalacije, u nameri da “visoku kulturu” preplete sa fenomenom klabinga i tehno muzike, istražujući “religiozni odnos izgubljenih generacija prema mraku disko kluba, poslednjem utočištu metropolitizma u duhovno i materijalno osiromašenom srpskom društvu”. Namera da se poveže “visoka kulturu” sa klabingom kao autentičnim ritualom, dodatno se sprovodi i spajanjem arhaične (sveće, laterna magika, slajd projekcije…) sa savremenim tehnologijama (laseri, led trake, muving hedovi, video projekcije…) u dizajnu scenskog prostora. “Tehno misa” osmišljena je kao pozorišni rejv i oda klabingu.

Predstavu izvodi petoro glumaca i šestoro plesača: Željko Maksimović, Milena Predić, Mihaela Stamenković/Mira Janjetović, Milica Stefanović, Lazar Maksić, Boba Stojimirović / Aleksandar Trmčić, Tamara Pjević, Ana Ignjatović, Nataša Gvozdenović, Dušan Bajčetić, Jelena Bulatović, Staša Ivanović. Pred glumce je stavljen izazov da plešu barem približno kako to rade plesači, koji su izabrani iz redova trupe Bitef dance kompanije. Koreografkinja je Tamara Pjević, istaknuta članica te plesne trupe i već niz godina uspešan performer i predavač u sferi savremenog plesa.

Dramaturg predstave, nastale u saradnji Bitef teatra i Puls teatra iz Lazarevca. je Mina Ćirić. Prostor i video radove potpisuje Izvanredni Bob, kostimografkinja je Milica Kolarić, a autor muzike Draško Adžić.

*Foto: Lazar Mancić

(SEEcult.org)

Arheoloske zbirke, Narodni muzej
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.