• Search form

09.02.2015 | 13:08

Tajne mozga pustinjskih mrava

Tajne mozga pustinjskih mrava

Američki inovator i naučnik posvećen neurološkim istraživanjima Gregory Gage ponovo će gostovati 12. februara u Dizajn inkubatoru Nova Iskra u Beogradu, a održaće predavanje o tajnama mozga pustinjskih mrava i načinu na koji uspevaju da prežive u vrlo nepovoljnim prirodnim uslovima.

Gage u razvoju svojih eksperimenata sarađuje sa programerima iz Srbije, i to u prostoru Nove Iskre, a nakon prvog predavanja, održanog u maju 2014. godine, sada će govoriti o bihejvioralnoj neuronauci pustinjskih mrava.

Tipičan mozak jednog mrava ima jedva 25.000 neurona (u poređenju sa ljudskim mozgom koji čini čak 6.000.000.000 neurona), a ipak mravi uspevaju da reše komplikovane matematičke proračune koji su poprilično teški za ljude.

Predavanjem “The Secret life of Ants: tiny brains that do amazing things” Gage će, kako je najavljeno, pružiti uvid u kreativne eksperimente koji su omogućili naučnicima da otključaju tajne mozga pustinjskih mrava i pružiti uvid u njihovo ponašanje - na koji način dolaze do hrane, kako se bore i na koji način uspevaju da se vrate kući u tom oskudnom, peskovitom i vetrovitom pustinjskim pejsažu.

Doktor neuronauka iz američke države Mičigan, Gage je fokusirao istraživanja na širenje znanja iz polja proučavanja ljudskog mozga, pre svega na razvoj jefitne tehnologije koja pomaže u obrazovanju koje je usmereno na učenike i srednjoškolce.

Gage je jedan od istaknutih govornika na TED konferencijama širom sveta - jedan je od 300 svetskih inovatora uključenih u TED Fellows program, a u cilju širenja znanja o neuronauci oformio je kompaniju Backyard Brains, koja razvija opensource alate putem kojih amateri i učenici srednjih škola mogu sticati prva znanja o ovoj kompleksnoj i važnoj oblasti.

U odnosu na veliko interesovanje za tajne koje skriva ljudski mozak, Gage je primetio nedostatak praktičnih znanja iz tog domena koja se prenose na mlade, kao i pristupačna didaktička sredstva za škole. Budući da 25% svetske populacije pati od neuroloških komplikacija, za koje i dalje nisu poznati putevi izlečenja, Backyard Brains se trudi da razvije eksperimente iz domena elektro-fiziologije koji predstavljaju način na koji funkcioniše ljudski mozak u malom. Troškovi pravih eskperimenata sa neuronima prelaze 40.000 dolara i mogući su samo u akademskom, laboratorijskom kontekstu.

Greg i njegov tim postavili su sebi izazov da razviju komponente koje će ukupno koštati manje od sto dolara, godinu dana kasnije, njihova oprema našla se u školama u čak 60 zemalja na svim kontinentima.

Predavanje "The Secret life of Ants: tiny brains that do amazing things" biće održano 12. februara u 17.30 sati u Novoj Iskri (Gavrila Principa 43), a ulaz je besplatan.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r