• Search form

24.04.2009 | 15:55

Svetska pozorišta za decu

Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici predstaviće u maju čak 20 predstava iz 18 zemalja u takmičarskom programu, među kojima su i teatri iz Los Anđelesa i prvi put iz Japana, dok će u raznovrsnom pratećem programu nastupiti i trupa iz Katmandua, a poseban fokus biće na ruskom lutkarstvu.

Svetska pozorišta za decu

Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici predstaviće u maju čak 20 predstava iz 18 zemalja u takmičarskom programu, među kojima su i teatri iz Los Anđelesa i prvi put iz Japana, dok će u raznovrsnom pratećem programu nastupiti i trupa iz Katmandua, a poseban fokus biće na ruskom lutkarstvu.

Predstave che na 16. suboticckom festivalu izvesti od 17. do 23. maja trupe iz Japana, Rusije, Francuske, Slovačke, Ukrajine, Češke, Izraela, Španije, Austrije, Mađarske, Rumunije, Bugarske, Poljske, Slovenije, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije - Pozorište lutaka “Pinokio” iz Beograda i Pozorište mladih iz Novog Sada, najavili su 24. aprila organizatori, navodeći da su se za učešće prijavila čak 133 pozorišta iz celog sveta.

Direktor Festivala Slobodan Marković rekao je na konferenciji za novinare da je program osmišljen kao da nema finansijske krize i istakao da će predstave biti igrane i širom Srbije, ali je izrazio nezadovoljstvo interesovanjem medija, posebno TV Novi Sad i TV Beograd.

“Predstave će se igrati u celoj Srbiji. Ovo je manifestacija koja ima nacionalni značaj i televizije treba da pokažu veće interesovanje”, rekao je Marković, ističući i da je ulaz na sve predstave besplatan.

I predsednik Saveta subotičkog festivala i istaknuti teatrolog Jovan Ćirilov istakao je da je sačuvan i kvalitet i kvantitet festivala, i pored krize, dodajući da u programu preovladavaju bajka, teatar senki i predstave bez reči.

Posebno ističući program posvećen ruskom lutkarstvu, Ćirilov je za 19. maj najavio promociju knjige “Moja profesija” čuvenog Sergeja Obrascova, koga je svojevremeno posetio povodom BITEF-a sa Mirom Trailović.

“Pozorište Obrasova održalo se čak i u vreme Staljina, jer u njemu nije bilo cenzure”, rekao je Ćirilov, dodajući da će njegova knjiga, u izdanju Festivala i Muzeja pozorišne umetnosti Vojvodine i prevodu Novice Antića, biti inspirativna za sve lutkare.

Organizatori Festivala najavili su da će sledeće godine objaviti i istoriju srpskog lutkarstva, a kasnije enciklopediju svetskog.

“Lutke su oduvek bile interesantne kako za decu, tako i za odrasle, jer nose društvenu poruku”, rekao je Ćirilov.

Biće otvorena i izložba lutaka iz muzeja pri Centralnom akademskom pozorištu lutaka “Sergej Obrascov” iz Moskve, a obuhvatiće oko sto eksponata.

Prateći program obuhvata, između ostalog, i međunarodni naučni skup - forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu, kao uvod u niz susreta do 2013. godine.

Svakoga dana od 18. do 22. maja biće prikazane po četiri predstave u terminima od 10, 12, 18 i 20 sati, a program je dopunjen i projekcijama animiranih filmova, koje je obezbedila Jugoslovenska kinoteka.

Na veliko interesovanje za učešće na subotičkom festivalu ukazuje i slučaj trupe iz Katmandua koja je htela da dođe autobusom radi manjih izdataka, a kada im je predočeno koliko je daleko Srbija, odlučili su da smanje grupu, pa će avionom doći deset umesto 17 članova.

Predstave u zvaničnoj selekciji konkurišu za Gran pri, specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju, te nagrade za režiju, scenografiju, originalnu muziku, estetsko i tehnološko rešenje lutaka i sedam ravnopravnih za glumačko majstorstvo.

O nagradama će odlučiti međunarodni žiri koji čine teatrolog i pozorišni kritičar Adrijana Teodoresku iz Rumunije, ruski reditelj
Jevgenij Ibragimov i književnik Ljubivoje Ršumović iz Srbije.

Svake godine se izabranim istaknutim umetnicima i naučnicima dodeljuje i nagrada za životno delo - Mali Princ, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu.

Budžet Festivala je 17 miliona dinara, što je, prema rečima direktora, “višestruko manje u odnosu na druge renomirane svetske festivale sa kojima se subotički bori za tron”.

Po četvrtinu troškova pokrivaju Ministarstvo kulture Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i Grad Subotica, a glavni sponzor je “Pionir”.

Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici osnovan je 1994. godine radi prikazivanja najvrednijih i umetnički najrelevantnijih scenskih ostvarenja iz međunarodne i domaće produkcije za decu, promocije novih i afirmacije ostvarenih kulturnih vrednosti na međunarodnom planu, kao i zbližavanja raznih naroda i očuvanja specifičnosti i različitosti svake kulture kao izvora našeg zajedničkog bogatstva življenja.

Subotički festival predstavio je u proteklih 15 godina više od 400 pozorišnih produkcija iz zemlje, Evrope i sveta.

Prema navodima Ćirilova, subotički festival je ujedno i istorija svetskog lutkarskog pozorišta za decu, kao što je to svojevremeno zapisano u jednoj poljskoj enciklopediji za BITEF kao istoriju svetskog pozorišta druge polovine 20. veka.

Subotički festival je za izuzetan doprinos razvoju scenske umetnosti za decu i kulture uopšte nagrađen Vukovom nagradom, najvećim priznanjem u kulturi u Srbiji.

Sajt subotičkog festivala je www.lutfestsubotica.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Proba tuseva, tus i pero na papiru
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav