• Search form

05.02.2023 | 15:03

Suočavanje s prošlošću / sadašnjošću

Suočavanje s prošlošću / sadašnjošću

Sarajevo Film Festival organizuje od 10. do 16. februara u bioskopu Meeting Point u Sarajevu, ali i na onlajn platformi Ondemand.kinomeetingpoint.ba filmski program “Suočavanje s prošlošću / sadašnjošću”, koji je dostupan besplatno za korisnike u regionu.

Program obuhvata filmove “Žica” (2021), “Sveti pauk” (2022), “Okreni se ka Suncu” (2021), “Slučaj nove veličine” (2022), “Rođena u Evinu” (2019) i “Neli i Nadin” (2022), te “Gde je Ana Frank?” (2022) Arija Folmana, koji će biti dostupan samo u bioskopu Meeting Point.

Radnja dokumentarnog filma “Žica” (The Wire) hrvatske rediteljke Tihe Gudac događa se u kanjonu reke Krupe na hrvatsko-slovenačkoj granici, gde su teški uslovi života uvek ujedinjavali ljude susednih država.

U prošlosti su ljudi dveju nacija gradili viseće mostove preko Kupe, pod kojima se stvarala ljubav i tako su se formirale mešovite porodice sa obe strane reke. Danas niko ne može preći te mostove jer su odsečeni, a drugačija neočekivana stvarnost se razvija oko vode. Nedavno su neki daleki birokrati odlučili započeti izgradnju žičane ograde duž slovenačke strane reke, kao zaštitnu meru protiv dolaska ilegalnih migranata koji pokušavaju ući u Evropsku uniju. Novi “zid koji štiti Evropu” može izgledati kao dobro rešenje na papiru za donosioce odluka, ali oni koji žive oko granice osećaju pravu prirodu linija razdvajanja nacrtanih na papiru.

“Sveti pauk” (Holy Spider) Alija Abasija govori o novinarki Rahimi (Zar Amir Ebrahimi) koja putuje u iranski sveti grad Mašhad kako bi istražila serijskog ubicu koji veruje da radi Božji posao, čisteći ulice grešnika ubijanjem seksualnih  radnika. Kako se broj mrtvih povećava, a Rahimi se približava razotkrivanju njegovih zločina, priliku za pravdu postaje sve teže dostići jer mnogi prihvataju “Ubicu pauka” kao heroja. Zasnovan na užasavajućoj istinitoj priči o serijskom ubici Saedu Hanaeiju, priznati scenarista i režiser Ali Abbasi (Border) otkriva uzbudljiv kriminalni triler i odvažnu optužnicu društva u kojem je gruba pravda rutinska životna činjenica.

“Okreni se ka Suncu” (Turn Your Body to Sun) Alione van der Horst životna je priča o tatarskom sovetskom vojniku koga su zarobili nacisti tokom Drugog svetskog rata. Danas njegova kćerka Sana prati put svog šutljivog oca, pokušavajući da shvati šta ga je učinilo čovekom koga je poznavala kao dete, kroz njegove dnevnike, razne lične i javne arhive i registre. Dok prati kćer na svom putovanju, autorka iskopava filmske arhive kako bi pronašla tragove onih miliona sovjetskih vojnika koje je zahvatila vatra diktatora koji su se borili, koji su bili tamo, ali su lako izostavljeni iz priče o globalnom ratu. Dok “ponovo prisvaja” arhivske snimke kroz mešane tehnike dvostrukog prolaza, zumiranja i kolorizacije, autorka traga za dušom slike, za onim malim i suptilnim ostacima masivne, ali ležerno izostavljene, ljudske tragedije. Blago, ali odlučno, film prekida 60 godina tišine.

“Slučaj nove veličine” (The New Greatness Case) Ane Šišove govori o Anji, koja je bila normalna tinejdžerka koja je sanjala o tome da život u Rusiji učini boljim. Uhapšena je u martu 2018. i osuđena na zatvorsku kaznu po optužbi da je formirala ekstremističku grupu radi nasilnog rušenja vlasti. Tokom tri naredne godine njena majka Julia očajnički se borila da dokaže da je njena kći nevina. Borba za pravdu i praktična, detaljna spoznaja pravog stanja stvari u državi, Juliju su iz apolitične građanke pretvorile u strastvenu aktivistkinju za ljudska prava.

Film “Rođena u Evinu” (Born in Evin) prati filmsku autorku i glumicu Marjam Zare u pokušaju da otkrije istinu o vlastitom rođenju u jednom od najozloglašenijih svetskih zatvora za političke zatvorenike. Prošlo je tačno 40 godina od svrgavanja poslednjeg iranskog šaha i proglašenja Islamske Republike u Iranu. Osamdesetih godina prošlog veka, samozvani verski vođa ajatolah Homeini naredio je hapšenje, mučenje i ubistvo desetina hiljada političkih protivnika. Među njima su bili i autorkini roditelji koji su nakon dugogodišnjeg zatočeništva u domovini dobili azil u Nemačkoj.

“Neli i Nadin” (Nelly & Nadine) reditelja Magnusa Gertena neobična je ljubavna priča dve žene koje se zaljubljuju na Badnje veče 1944. godine u koncentracionom logoru Ravenzbirk. Uprkos razdvojenosti u poslednjim mjesecima rata, Neli i Nadin uspevaju da se kasnije ponovo sastanu i provede ostatak života zajedno. Godinama je njihova ljubavna priča bila tajna, čak i nekim članovima njihove najbliže porodice. Sada je Nelino unuče  odlučilo otvoriti njihovu neviđenu ličnu arhivu i otkriti njihovu neverojatnu priču.

Program je dostupan besplatno za korisnike interneta u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji, Srbiji i Sloveniji, a organizovan je u saradnji sa Fondacijom “Fridrih Ebert” (Friedrich-Ebert-Stiftung Dialogue Southeast Europe - FES).

Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav