• Search form

17.06.2019 | 19:46

Šuljgin i Trojanov među gostima 8. BFEK-a

Šuljgin i Trojanov među gostima 8. BFEK-a

Beogradski festival evropske književnosti (BFEK) ugostiće krajem juna u Domu omladine jednog od najpoznatijih norveških romansijera Eugena Šuljgina, čitanog i cenjenog nemačkog pisca Iliju Trojanova, slovenačke romansijere i pripovedače Janija Virka i Vladu Žabota, te domaće autore Darka Tuševljakovića, dobitnika Evropske nagrade za književnost, i akademika Ljubomira Simovića, jednog od klasika savremene srpske književnosti.

Uz čitanja njihovih dela, osmi BFEK tradicionalno nudi od 25. do 28. juna i besplatan filmski program zasnovan na književnosti, te izložbu Predraga Koraksića Coraxa posvećenu velikom američkom pesniku i esejisti srpskog porekla Čarlsu Simiću – možda jedinom pozitivnom junaku njegovih čuvenih karikatura.

Za srpsko izdanje Simićeve knjige “Čudovište voli svoj lavirint”, koja sadrži kratke eseje, aforizme i zapise iz pesnikove beležnice, Corax je uradio ilustraciju naslovne strane i piščev portret. Tim povodom napravio je i nekoliko crteža inspirisanih Simićevom knjigom, kao i nekoliko karikatura samog pisca. Ti radovi biće prvi put predstavljeni javnosti na izložbi koja je svojevrsni trag dijaloga dvojice velikih autora i kritičkih intelektualaca današnjeg vremena, najavila je izdavačka kuća Arhipelag, organizator BFEK-a u saradnji s DOB-om.

Naslovna strana Simićeve knjige, u izdanju Arhipelaga (detalj)

Festivalski program i počinje 25. juna otvaranjem Coraxove izložbe “Čarls Simić – moj jedini pozitivni junak”, te čitanjem Ilije Trojanova i potom programom Književnost na filmu. Tuševljaković će biti na sceni 26. juna, dan kasnije Jani Virk i Eugen Šuljgin, a 28. juna Ljubomir Simović i Vlado Žabot.

Eugen Šuljgin i Ilija Trojanov

Kao i proteklih godina, u okviru BFEK-a biće održan i panel posvećen nekom od aktuelnih pitanja kulture i društva uopšte, a ovoga puta tema je kritika u doba populizma i spektakla. O tome kako umetnička, stručna, naučna, medijska, društvena ili politička kritika, kao i uopšte analitički govor u javnom prostoru funkcionišu u doba populizma, spektakla i globalne rijalitizacije javnog života, govoriće 26. juna književni kritičar i univerzitetski profesor Mihajlo Pantić, teoretičarka medija Ana Martinoli i politikolog Boban Stojanović, uz moderaciju Marije Nenezić.

Jani Virk i Vlado Žabot

Zamišljen kao nedelja vrhunske književnosti i kao događaj kojim se promiše književnost bez kompromisa u odnosu na trendove ili zahteve bilo koje vrste, BFEK tradicionalno nudi i filmski program koji obuhvata nemački film Andreasa GoldstejnaAdam i Evelin”, zasnovan na istoimenom romanu Inga Šulcea, zatim francuski “LjubomoraDavida i Stefana Foenkinosa, prema scenariju Davida Foenkinosa, italijanski Marija MartoneaLeopardi”, zasnovan na životu velikog italijanskog pesnika, kao i domaći dokumentarac “Intimno o književnosti” u režiji Mateje Rackova, prema scenariju Vuka Ršumovića.

Na 8. BFEK-u gostuje i Književni kafe Gete instituta u Beogradu koji će, povodom 15 godina Foruma slovenskih kultura, biti posvećen ediciji 100 slovenskih romana, o kojoj će govoriti pisci Jani Virk i Vlado Žabot, te njen urednik Gojko Božović.

Darko Tuševljaković i Ljubomir Simović

Pod motom “Najbolje od svega. Najbolje za sve”, BFEK je zamišljen kao otvoreni i multimedijalni događaj u kome se književnost predstavlja kroz različite forme: od knjige i javnih čitanja, preko razgovora pisaca s publikom, do izložbi, retrospektiva savremenih igranih ili dokumentarnih filmova poteklih iz književnosti, kao i video prezentacija i drugih događaja.

Prošle godine BFEK je predstavio neka od vrhunskih književnih dela autora iz regiona i Evrope, a i počeo je i završen temom prošlosti i njenog značaja za razumevanje sadašnjosti, koja je obeležila i učešće španskog pisca Havijera Serkasa na otvaranju, te srpske književnice Jelene Lengold na zatvaranju te manifestacije.

Pažnju javnosti izazvao je i panel “Kultura u tranziciji u okviru kojeg su prof. dr Milena Dragićević Šešić i strip umetnik Saša Rakezić razgovarali sa književnom kritičarkom i novinarkom Marijom Nenezić o izazovima sa kojima se suočava kultura usled procesa društvene i ekonomske tranzicije, ali i medijskih i tehnoloških promena. Posebno su ukazali na specifičnosti tih problema u Srbiji zbog dezorijentisanosti, urušenog sistema vrednosti, ali i sve veće kontrole koja se odnosi i na kulturne i obrazovne institucije.

Gosti BFEK-a proteklih godina bili su, između ostalih, i David Grosman, Havijer Serkas, Peter Esterhazi, Klaudio Magris, Florans Noavil, Goce Smilevski, Fiona Sampson, Aris Fioretos, Terezija Mora, Drago Jančar, Peter Salmon, Hatidže Akin, Rej Robertson, Barbi Marković, Venko Andonovski, Tomas Majneke, Branko Čegec i Amir Or.

Program osmog BFEK-a biće održan u Velikoj sali DOB-a - u 19 i u 20 časova su svakodevna čitanja pisaca, a u 21 čas je besplatna projekcija filma iz programa Književnost na filmu.

Organizaciju osmog BFEK-a podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, TRADUKI, Goethe-Institut Beograd, NORLA, Javna agencija za knjigu Slovenije, Italijanski institut za kulturu, Francuski institut u Beogradu, Srpski PEN centar, štamparija Publish i Hotel Park, uz vrliki broj medijskih partnera.

Festivalski program nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav