Sukob ljubavi i politike
Užičko Narodno pozorište učestvuje 17. avgusta na Tvrđava teatru u Smederevu predstavom “Ines de Kastro” Džo Kliford, u režiji Nemanje Rankovića, čiji je naslovni lik zasnovan na istorijskoj ličnosti Ines Peres de Kastro iz XIV veka, ljubavnici i posthumno zakonski priznatoj supruzi portugalskog kralja Pedra I. Džo Kliford napravila je uzbudljivu, dramatičnu i tragičnu priču o sukobu ljubavi i politike.
Užičko Narodno pozorište učestvuje 17. avgusta na Tvrđava teatru u Smederevu predstavom “Ines de Kastro” Džo Kliford, u režiji Nemanje Rankovića, čiji je naslovni lik zasnovan na istorijskoj ličnosti Ines Peres de Kastro iz XIV veka, ljubavnici i posthumno zakonski priznatoj supruzi portugalskog kralja Pedra I.
Džo Kliford napravila je uzbudljivu, dramatičnu i tragičnu priču o sukobu ljubavi i politike.
Univerzitetska profesorka, dramska spisateljica, glumica i prevodilac, Džo Kliford je rođena 1950. godine pod imenom Džon Kliford, kao devojčica u telu dečaka. Svoje snove, nade i strepnlje pretočila je je u stvaranje ženskih likova mitskih dimenzija.
Premijera predstave “Ines de Kastro” bila je u martu ove godine, a na trećem Međunarodnog ambijentalnog festivala Tvrđava teatar igra se 17. avgusta u Malom gradu Smederevske tvrđave.
Protekle večeri, 16. avgusta, izvedena je predstava “ U senci Hamleta” Dečjeg kulturnog centra iz Begrada, inspirisana motivima i temama porodičnih odnosa iz Šekspirovog dela, u režiji Anje Suše, koja je dobila dobila Specijalnu nagradu za nove pozorišne tendencije na ovogodišnjem festivalu TIBA u Beogradu.
Ovonedeljni program započet je “Ženidbom” Narodnog pozorišta Sombor, koje je prošle godine trijumfovalo na Tvrđava teatru predstavom “Kate Kapuralica” Vlaha Stulija, koja je proglašena najboljom, a Jagoš Marković nagrađen je za režiju i Saša Torlaković za najboljeg glumca.
Somborsko pozorište ponovo je oduševilo publiku novim, hrabrim i duhovitim tumačenjem Gogoljeve “Ženidbe”, u režiji Ane Đorđević, odlično se uklopivši u ambijent.
Na okruglom stolu, koji je vodio reditelj Žanko Tomić, istaknut je izvanredan doprinos glumačke ekipe uspehu te predstave.
U “Ženidbi” igraju: Milijana Makević, Olgica Nestorović, Tatjana Šanta-Torlaković, Marko Marković, Miljan Prljeta, Ninislav Đorđević, Branislav Jerković, Srđan Aleksić, Tijana Marković i Mihajlo Nestorović.
Tvrđava teatar počeo je 11. avgusta spektaklom francuske grupe Motus Modules, u režiji Brižit Morel (Brigitte), a o 20. avgusta predstavlja više od 20 programa na različitim lokacijama.
Do završnice i dodele nagrada trećeg Tvrđava teatra, koji se održava pod sloganom “Viseći snovi”, preostale su još predstave - “Čarobnjak iz Oza” Novosadskog pozorišta (Ujvideki sinhaz), u režiji Zoltana Puškaša, komad bogat svetlosnim efektima, te “Ožalošćena porodica” Branislava Nušića, u režiji Andraša Urbana, dok će u čast nagrađenih biti izvedena 20. avgusta “Lisabonska priča” - balet Narodnog pozorišta na fado, u kojem učestvuju Maja Volk i beogradski fadisti.
Publika je do sada videla i prdstave “Brat” Teatra Koreja iz Italije i smederevskog PATOS-a, a premijerno je izvedena tokom vikenda festivalska produkcija “Ja sam vetar”, u režiji Stevana Bodrože.
Novosadsko pozorište izvešće mjuzikl “Čarobnjak iz Oza” za decu, omadinu i odrasle, predstavu bogatu svetlosnim efektima, dok će niško Narodno pozorište izvesti nagrađivanu “Ožalošćenu porodicu” Branislava Nušića, u režiji Andraša Urbana.
Stručni žiri čine rediteljka Ljiljana Todorović, pozorišni kritičar i pisac Zlatko Paković i pisac, dramaturg i kritičar Branko Dimitrijević.
Festival Tvrđava teatar osnovan je kao odgovor na izraženu potrebu umetnika i publike u Srbiji, kao i posetilaca, za savremenim ambijentalnim predstavljanjem vrhunskih teatarskih postavki. Festival odgovara i na potrebe lokalne sredine za utvrđivanjem kulturnog identiteta grada koji će objediniti kulturnu ponudu i promociju turističkih izuzetnosti Smedereva i Smederevske tvrđave kao idealnog prostora za prezentaciju visokih umetničkih dometa.
Sajt Tvrđava teatra je www.tvrđavateatar.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE
(SEEcult.org)