• Search form

19.02.2016 | 12:45

Subverzivnost kloniranja

Subverzivnost kloniranja

Umetnička grupa Dim Tim, koju čine Danijela Mršulјa Vasić i Milenko Vasić, predstavlja se u Gradskoj galeriji savremene umetnosti Smederevo izložbom “Klon” koja se u osnovi bavi subverzivnom tematikom kloniranja, ali i problematizacijom aktuelnih pitanja savremenog sveta kao što su genetski modifikovana hrana, azil, cenzura, pozicija umetnosti...

Projekat u svom aktivnom i društveno angažovanom sadržaju obuhvata niz povezanih aktivnosti, počevši od glavnog vizuelnog izraza koji sadrži čitavo polјe raznovrsnih medijskih postupaka - slike, skulpture, asemblaži, fotografije i instalacije, preko dodatnih pratećih aktivnosti koje će naknadno biti organizovane u formi predavanja, radionica, vođenja kroz izložbu i razgovora.

Prema navodima umetničke kolaborativne grupe Dim Tim, sve svoje reprezentativne cikluse - od Metamorfoza, preko ciklusa Crypto i Postwar, do poslednjeg Klon, izgradila je oko jednostavne forme kocke – utopijskog, istorijskog i operativnog modula, vektora utopijske arhitekture. Najbliže određenje za formalne uzore grupe Dim Tim i moguću plastičku aproprijaciju elemenata jeste umetnost međuratne avangarde, kao i interdisciplinarna komunikacija aktera i dela delotvorno organizovanih oko institucije Bauhausa.


 Genesis, akrilik na platnu, 100x350 cm, 2016.

Dim Tim izložbom “Klon” u Galeriji savremene umetnosti u Smederevu, koja će biti otvorena 19. februara, problematizuje neka od najaktuelnijih pitanja današnjice: kloniranje, GMO, azil, cenzuru, poziciju umetnosti i umetnika u ovim turbulentnim vremenima, kao i samu svrhu umetnosti. Parafrazirajući neposredan dadaistički jezik, preko instalacija i tekstova, Dim Tim, kako navodi, čini omaž prvom konceptualnom umetničkom i literarnom pokretu Dada, povodom stogodišnjice njegovog osnivanja u Cirihu.

Forma multipla kao skupa entiteta je više puta naglašena na ovoj izložbi. Multipl se pojavlјuje kao mnoštvo različitih pojedinačnih oblika: modula-kocki, skulptura-polovina, semenki, ostataka uništenih knjiga /paper shred, bilјnih vrsta, stršlјena, mobilijara, arhitektonskih elemenata, zatim simbola religije, odrastanja, moći i stradanja. Sva citirana mnoštva kao svojevrsne metafore imaju ulogu da provociraju i navedu na razmišlјanje o fenomenu kloniranja.


 Multiples, fotografije, 2015.

Umetnički projekat K_L_O_N fokusiran je stoga na buđenje svesti o realnim pretnjama i mogućim posledicama koje kloniranje implicira. Takođe, apeluje na sticanje znanja, pravovremeno praćenje iskustava, kao i na stvaranje novih relacijskih aspekata vrednosti u lјudskoj zajednici, navela je grupa Dim Tim u tekstu za katalog izložbe.

Danijela Mršulјa Vasić i Milenko Vasić formirali su 2012. godine umetničku kolaborativnu grupu Dim Tim, a žive i rade u Beogradu i Kotoru.

Samostalne izložbe imali su u Beogradu (Post War, Galerija Beograd, 2015; Crypto, Zvono galerija, 2014; Kloniranje slike, ISSU Perpetuum Mobile galerija /Treći Beograd, 2014; Metamorfoze ili Alibi za retoriku utopijske arhitekture, Nova galerija, 2013), Austriji (Zeitgeist, Altstadt Galerie, Gmund in Karnten, 2014), Crnoj Gori (Post War Raw, Galerija Marko K. Gregović, Petrovac, 2014; Atelјe Dado, Cetinje, 2013).

Grupno su izlagali u Srbiji, Crnoj Gori i Austriji.

Izvodili su i performanse “Interaktivno i ambivalentno” u Veneciji, “Stolica za Aija Vejveja” u Beogradu i “Red” u Dukley European Art Community u Kotoru, kao i lend-art projekte u Beču, Gmundu i Herceg Novom. U javnom prostoru “Sat” u Gmundu i “Dystopia” u Kotoru.

Učestvovali su u rezidencijalnim programima za umetnike Kunstlerstadt Gmund (Austrija) 2015. i Cite Internationale des Arts u Parizu 2011, a studijski su boravili u Beču, Veneciji, Bazelu, Cirihu i Ženevi.

Dela im se nalaze u kolekcijama: Deutsche Telekom, Wiener Stadtische osiguranje, Benetton Art Collection (Austrija), Hefej Kina, Radix Beograd, Porto Montenegro Tivat, DEAC Kotor…

Izložba u Galeriji savremene umetnosti u Smederevu biće otvorena do 14. marta.

(SEEcult.org)

 

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r