• Search form

24.09.2014 | 15:05

Starost Cirkobalkane

Starost Cirkobalkane

Predstava savremenog cirkusa “Starost” (Oldness), francusko-srpsko-hrvatska koprodukcija, biće premijerno izvedena 25. septembra u cirkuskom šatoru na platou ispred Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, u okviru 15. Bitef Polifonije.

Sama u svom svetu – svetu sećanja, ludila, halucinacije i ponekog nepoželjno-poželjnog gosta, starica proživljava mladost, srećne trenutke i velike tragedije iz svoga života. Viziju toga kako se ona sa tim nosi prikazuje u predstavi “Oldness” šestoro umetnika iz tri cirkuske kompanije - Cirkusfere iz Srbije, Cirk’ Oblique iz Francuske i Cirkorame i Hrvatske.

Za kreaciju scena korišćene su klovnovske improvizacije u kombinaciji sa cirkuskim tehnikama, pomoću kojih se prikazuje tragikomičnost staričine situacije pred kraj njenog života. Dublje u svet starice publiku uvlače elementi cirkuskih tehnika (akrobacije u vazduhu, manipulacija objektima, magija…) i rekvizita koji se primarno koriste u predstavi. To su stvari iz svakodnevog života, stvari koje danas uzimamo zdravo za gotovo, a jednoga će dana u nama možda probuditi sećanja od kojih bežimo ili nas možda podstaknuti da ponovo proživimo najemotivnije trenutke našeg života.

Predstava je rezultat projekta Cirkobalkana koji je održan u Zagrebu i Beogradu 2013. godine, u organizaciji tri cirkuska udruženja, a ovih dana se održava ponovo u Beogradu.

Predstavu su kreirali i izvode je: Arnaud Essertel, Domagoj Šoić, Jadranka Žinić Mijatović, Marie Mercadal i Milan Manić.

Dizajn svetla i zvuka potpisuje Julie Lesas, pogled spolja: Ivana Koraksić i Nikola Mijatović, scenografkinja je Hristina Šormaz, a kostim potpisuje H & Z.

Predstava je inicirana i realizovana od Francuskog instituta u Beogradu kroz projekat Teatroskop, a reprize su 26. i 27. septembra u 20 sati.

Istraživanje i rad na predstavi sprovedeni su kroz tri rezidencije: FEP/Alzonne, Cultural center Valdegour and Circus school “Turbul”/Nimes (Francuska, novembar 2013); Bitef teatar i Magacin (Beograd, april 2014); Cirkobalkana (Beograd, avgust/septembar 2014).

U okviru Bitef Polifonije, 27. septembra biće održana i debata “Kakav je ovo (novi) cirkus” ispred MSUB-a, koju će moderirati Philippe Le Moine, zadužen za program Teatroskop, realizovan uz pomoć Francuskog instituta u Beogradu, i Anne-Lousie Cottet, koordinatorka Cirkostrada mreže (Circostrada Network). Tema debate je upravo realizacija projekta Cirkobalkana, čiji je rezultat kreativni, edukativni i izvođački program koji se održava u cirkuskom šatoru ispred MSUB-a.

Novi cirkus ili Cirque Nouveau je izvođačka umetnost nastala krajem XX veka u Francuskoj u kojoj je prisutan narativni oblik ili tema ispričani kroz preispitivanja tradicionalnih cirkuskih veština. U Novom cirkusu životinje nisu uopšte ili su vrlo izuzetno prisutne, a pažnja se posvećuje opštem estetskom utisku, pri čemu se vodi računa o dizajnu svetlu, muzici i kostimima, kao kada se radi na pozorišnoj predstavi. Za razliku od tradicionalnog cirkusa, koji je bio putujuća forma i vođen uglavnom od strane cirkuskih porodica, stvaraoci savremenog cirkusa su često institucionalno obrazovani u konzervatorijumima širom sveta i imaju svoje matične zgrade-cirkuse, iako im putujuće aktivnosti nisu strane.

Na Balkanu je ta izvođačka forma prisutna, ali je njen razvoj ocenjen kao spor, uprkos potencijalu.

Projekat Cirkobalkana je i nastao kao podrška tom razvoju, a jedan od vidova popularizacije su i edukativne radionice za srednjoškolce koje se održavaju u Beogradu tokom septembra i u Puli tokom oktobra. Edukatori su iz Cirkusfere, Cirkorame i Cirk'Oblique, a održavaju se od 22. do 25. septembra od 11 do 13 sati i besplatne su.

Prošle godine, u pilot fazi tog projekta, programe Cirkobalkane je ispratilo oko 4.000 posetilaca, a učestvovalo je oko 350 polaznika/ca radionica i oko 40 artista iz Francuske, Srbije, Hrvatske, Nemačke, SAD, Italije, Grčke…

Nakon Beograda, Cirkobalkana će biti održana i od 9. do 25. oktobra u Puli.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r