Šta pokreće umetnike?
Festival dokumentarnog filma ДОК #1, otvoren 31. januara u Kombank dvorani decenijama snimanim dokumentarcem nemačkog reditelja Hermana Vaskea o razlozima za kreativnost nekih od najintrigantnijih svetskih umetnika, nudi do kraja vikenda više od 20 ostvarenja i afirmisanih i mladih autora, uz retrospektivu Hajrudina Krvavca.
Festival je otvoren na nekonvencionalni način – projekcijom kratkog dokumentarnog materijala sa neformalnog sastanka članova festivalskog tima, na čelu sa direktorom i selektorom Igorom Toholjem, snimljenim uoči početka te novoosnovane manifestacije. Izbegavanjem klasične forme festivalskih otvaranja sa govorima i zahvaljivanjem sponzorima, ДОК #1 uveo je publiku u više od 30 godina snimano dokumentarno ostvarenje Vaskea “Zašto smo kreativni?”, u kojem na pitanje šta ih pokreće odgovaraju najrazličitiji umetnici iz celog sveta.
Među njima je i nekoliko ličnosti iz regiona - zvezda svetske scene performansa Marina Abramović, koja na pitanje reditelje odgovara pričom o strogim vaspitačkim metodama njene majke u vreme početka karijere 70-ih godina u Beogradu, zatim filmski reditelj Emir Kusturica, koji u ambijentu festivala Kustendorf takođe zahvaljuje roditeljima na kreativnosti, te slovenački filozof Slavoj Žižek, koji smatra da je kreativnost zapravo dovođenje različitih ideja u poredak.
Film počinje intervjuom sa Dejvidom Bouvijem (1947-2016), koji se pojavljuje još tri puta, počev od vremena uoči izlaska njegovog 19. studijskog albuma “Outside” 1995.
Odgovore u najrazličitijim situacijama – na festivalima, izložbama, u prolazu ili na zakazanim sastancima, Vaskeu su dali i Vim Venders, Kventin Tarantino, Stiven Hoking, Ai Vejvej, Džim Džarmuš, Dalaj Lama, Marija Aljokina, Bjork, Nik Kejv, Bliksa Bargeld, koji potpisuje i muziku u filmu, Bono, Joko Ono, Takeši Kitano, Dejvid Linč, Džon Kliz, Džimi Pejdž, Azija Arđento, Anđelina Džoli, Džulijan Šnabel, Vivijen Vestvud, Izabela Roselini, Lori Andreson, Merilin Menson, Džef Kuns, Dejvid Hokni, Demijan Herst, Verner Hercog, Ejbel Ferara, Džon Voters i mnogi drugi glumci, vizuelni i filmski umetnici, pisci i muzičari, ali i političari poput Nelsona Mandele, Mihaela Gorbačova, Džordža Buša, Jasera Arafata, Šimona Pereza…
Dok neki Vaskeovi sagovornici smatraju da su za kreativnost zaslužni njihovi roditelji, drugi smatraju da je to božanski dar, treći veruju da su svi ljudi nadareni i da od njih samih zavisi da li će je dalje razvijati. Slavni brazilski fudbaler Pele odgovorio je da je kreativnost dar od Boga, ali da zahteva veliki rad. Dalaj Lama priznaje da ni tokom meditacija ne može ponekad da odagna razne ideje koje mu padaju na pamet, jer je, kako je naveo, i on samo samo čovek.
Mnogi učesnici filma, premijerno prikazanog na Filmskom festivalu u Veneciji 2018, istakli su i da je kreativnost pre svega pomeranje granica, nemirenje sa postojećim stanjem i nepristajanje na šablone bilo koje vrste, bilo da je u pitanju umetnost, bilo nauka ili politika.
Francuska glumica Žana Moro konstatovala je da umetnost ne može da promeni svet, ali njeno postojanje ili ne predstavlja odraz zdravlja društva u celini.
Vaske je, inače, reditelj petnaestak dokumentarnih filmova, među kojima je i “Balkan Spirit” (2013) u kojem istražuje kompleksnost balkanskog duha kroz intervjue sa Žižekom i nizom umetnika iz regiona. Razgovore sa nekima od njih iskoristio je i za film “Zašto smo kreativni?”
Program festivala ДОК #1 raspoređen je u četiri celine (Prvi korak, Na ivici, Vrhunci i Biografije), uz retrospektivu kratkih filmova Hajrudina Krvavca, na koju je ulaz besplatan.
Program Vrhunci predstavlja dokumentarne filmove koji su zapaženi od svetskih programskih selektora, ali i publike velikih festivala, dok nasuprot tome, program Prvi korak slavi debitante i njihove prvence. Na programu je i nekoliko biografskih dokumentaraca, a filmovi koji obrađuju bizarne, provokativne i granične teme zastupljeni su u programu Na ivici.
Drugog festivalskog dana na programu su filmovi “Tupamaros-urbana gerila” Martina Markovića, “Kriza je naša” Rebeke Kaufman, “Država protiv Mandele i ostalih” Nikolasa Šampoa i Žila Portea, “Ko je Artur Ču?” Skota Drakera, “Veština” Metjua T. Bernsa i Krvavčev “Golim rukama”.
Selekcija filmova sa ДОК #1 festivala biće prikazana naknadno i u Domu kulture Studentski grad.
Projekcije u Kombank dvorani su u dve sale kapaciteta 200 i 45 mesta, pa je broj ulaznica ograničen, a cene su 300 i 350 dinara - u zavisnosti od termina.
Festival ДОК #1 realizuje se uz tehničku pomoć Kombank dvorane, a organizuje ga Zero Production.
Festivalski sajt je dokfest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
Foto: Tanja Drobnjak
(SEEcult.org)