Šta nudi 26. BELEF
Beogradski letnji festival (Belef) biće održan od 23. juna do 23. jula, a uz koncerte, izložbe, predstave i perrformanse domaćih umetnika, najavljeni su i nastupi španske pevačice Albe Moline i flamenko gitariste Rikarda Morena, britanskog muzičara nigerijskog porekla Femija Kutija, Svetskog omladinskog hora iz Mađarske, te pozorišne predstave iz Indije i Egipta.
Pod sloganom “Leti kulturno”, 26. Belef biće održan najvećim delom u Studentskom kulturnom centru, ali i u Skupštini grada, koja je i osnivač tog festivala, te u Kući legata, gde će biti predstavljena kaligrafija Silvane Ručnov, u Institutu Servantes, u kojem će biti otvorena izložba “Romski život”, te u Narodnom pozorištu, gde će 26. juna biti premijerno izveden “Nušić triptih”, plesni projekat domaće koreografkinje Isidore Stanišić (Ožalošćena porodica), Maše Kolar iz Hrvatske (Gospođa ministarka) i Maćeja Kuzminskog iz Poljske (Pokojnik), u produkciji Instituta za umetničku igru i IUI Transition Dance company.
Belef će svečano biti otvoren u SKC-u 23. juna – koncertom Sanje Ilića i Balkanike, a u muzičkom programu najavljeni su i flamenko, džez i bluz pevačica Alba Molina i gitarista Rikardo Moreno, koji će nastupiti 27. juna u Bašti SKC-a sa domaćom romskom grupom Kal, zatim pijanista Vladimir Gligorić, koji će 28. juna u Skupštini grada imati resital sa delima Vasilija Mokranjca, te “Koncert radosti” Fridriha Gulda – eklektična mešavina različitih žanrova koju će 30. juna u Bašti SKC-a izvesti Duvački orkestar i rok bend i Orkestar Škole za muzičke talente iz Ćuprije sa solistom Draganom Đorđevićem Suzukijem (violončelo), pod vođstvom dirigenta Aleksandra Sedlara.
Orkestar Škole za muzičke talente iz Ćuprije
U Bašti SKC-a 2. jula će nastupiti Beogradski diksilend orkestar, koji će izvesti program povodom sto godina džeza, dok će 5. jula u istom prostoru nastupiti glumac i pevač Ivan Bosiljčić programom “Par stihova za nas”, najavili su 13. juna organizatori na konferenciji za novinare u Starom dvoru.
Za 10. jul u Skupštini grada najavljen je koncert “Muzika bez granica”, koji će izvesti troje slepih i slabovidih umetnika - Mirjana Marjanović (sopran), Uroš Martinović (gitara) i Aleksandar Savić (violina).
Pred beogradsku publiku ponovo se vraća Femi Kuti, sin slavnog nigerijskog muzičara Fele Kutija, koji će nastupiti 12. jula u Bašti SKC-a, gde će narednog dana održati koncert i domaći sastav The Bestbeat, koji izvodi muziku Bitlsa.
Alba Molina
Belef u muzičkom programu nudi i koncerte Svetskog omladinskog hora iz Budimpešte 16. jula u Velikoj sali SKC-a, benda Šinobusi 18. jula u Bašti SKC-a, Jasmine Trumbetaš 19. jula u Skupštini grada, te Bajage i Instruktora u samoj završnici – 23. jula u Bašti SKC-a, gde će izvesti romantičan program “Mesec je mlad, a noć je vrela”, nazvan početnim stihovima balade “Poljubi me” sa njihovog prvog albuma “Pozitivna geografija” iz 1984. godine.
Najmlađa publika imaće priliku već na početku Belefa, 25. juna u Bašti SKC-a, da prisustvuje interaktivnom koncertu – dečjoj muzičkoj radionici, u kojoj zajedno učestvuju i deca izvođači, i deca iz publike.
Snežana i sedam smrtnih grehova
Među atrakcijama Belefa je i sedmodnevni performans “Snežana i sedam smrtnih grehova” umetnice Snežane Arnautović Stjepanović i drugih umetnika iz oblasti vizuelnih i izvođačkih umetnosti, koji preispituje društvene vrednosti. Među učesnicima te serije performansa, koji će biti izvedeni od 11. do 17. jula u SKC-u, najavljeni su višemedijski umetnik Vladan Radovanović, konceptualni i performans umetnik Era Milivojević, osnivačica Teatra Mimart, izvođačica i rediteljka niza performansa i predstava Nela Antonović, kao i umetnici koji se aktivno bave različitim performans praksama Valentina Savić, Nemanja Popović, Isidora Fićović i Ivica Stjepanović.
Teatar Mimart, jedno od prvih alternativnih pozorišta u Jugoslaviji, predstaviće se 14. jula “Pokretnom instalacijom” u Bašti SKC-a, prema konceptu Nele Antonović. Performans je zasnovan na ideji zidnog relјefa, skulpturske metode obrade kamena, i predstavlja abreakciju na živote umetnika performansa ovde i sada, ali i na one koje su zaboravljeni. Postaje tako metafora na značajne lјude kojima se rade spomenici i relјefi u kamenu.
Pokretna instalacija Mimarta
Na Belefu učestvuje i Dah teatar – pozorišnom intalacijom “Žene Dade” prema konceptu rediteljke Dijane Milošević, koja će 4.jula u Bašti SKC-a podsetiti na velike umetnice koje su bile članice dadaizma, povodom stogodišnjice tog pokreta koja je obeležena 2016. godine širom sveta. Instalacija “Žene Dade”, koja podseća na Hanu Hoh, Emi Henings, Sofi Tojber, Suzan Dišan, Selin Arno, Alis Bejli, Gabriel Bife Pikabiju, Elzu fon Frajtag Lorinhoven, Meri Vigman, Neli van Dosburg, Žermen Everling, Beatris Vud… jedan je od retkih domaćih programa posvećenih tom jubileju.
Pozorišni program Belefa obuhvata i koreodramu DDT-a “Dance Macabre”, savremenu plesnu predstavu koja će biti izvedena 29. juna u Velikoj sali SKC-a, a inspirisana je istorijom i hrabrošću srpskog naroda i vojnika za vreme Prvog svetskog rata i pesmom “Plava grobnica” Milutina Bojića.
Žene Dade
Uz podršku ambasade Indije, za 1. jul u Bašti SKC-a najavljena je predstava Kriyative Theatre Trusti “Tamo gde senka nestaje” koja će biti izvedena u saradnji sa srpskim performerom Krisitijanom Al Droubijem, a
predstavlјa savremenu interpretaciju epske priče, spajajući folklorne tradicije raznih delova sveta.
Za 3. jul u Bašti SKC-a najavljena je muzička predstava “DA i RE”, koja je nastala iz tehnike “telesnih perkusija” (body percussion), a izvode je članovi grupe Alice in WonderBand (Ana Vrbaški i Marko Dinjaški) kroz sopstvene aranžmane Smaka, Bitlsa, Prinsa, starih narodnih, kao i autorskih pesama.
Publika Belefa imaće priliku da prisustvuje 9. jula u Velikoj sali SKC-a i egipatskoj koreodrami “Navah” (Munir Sajid), dok će 11. jula u Bašti SKC-a biti izvedena predstava “Udaj se muški” Dunje Petrović, u režiji Marije Lipkovski, za koju je glumac Miloš Đorđević dobio nagradu “Ćuran” na Danima komedije u Jagodini. Inače, to je predstava nastala u koprodukciji Akademije 28, na čijem je reodvnom repertoaru, i ISPAD-a – Centra za interaktivnu umetnost.
Najavljena je i dečja predstava Cvetina Aničića “Vitamini zdravi fini”, koja će biti izvedena 1. jula u Bašti SKC-a, gde će 25. juna biti održana i modna revija Suzane Perić.
Belef i ove godine organizuje Centar beogradskih festivala, koji stoji i iza Bemusa, Festa, Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkog filmai Sofesta.
Gradske vlasti povećale su budžet 26. Belefa za trećinu u odnosu na 2016. godinu.
“Strategija je da se iz godine u godinu ulaže više sredstava u manifestacije kojima je Grad Beograd osnivač. Od novca iz ušteda, ove godine je u Belef uloženo 30 odsto više sredstava nego protekle, zbog čega imamo i bogatiji program”, izjavio je gradonačelnik Siniša Mali.
Umetnički direktor Belefa Aleksandar Ilić izrazio je zadovolјstvo što se posle dugo vremena umetnička igra i performans vraćaju na Belef, koji je svojevremeno imao i sopstvenu pozorišnu produkciju.
Belef je 2016. godine, kada je održan jubilarni, 25. put, ponudio šest predstava, 20 koncerata, dva vizuelna programa i jednu modnu reviju, a podržan je od Sekretarijata za kulturu sa 11 miliona dinara. Tadašnji gradski sekretar za kulturu, a sada ministar Vladan Vukosavljević, ocenio je da je 25. Belef pokazao da se i sa relativno ograničenim sredstvima može postići “nešto čime Beograd može da se diči”.
Kao i prošle godine, ulaz na pojedine programe Belefa je besplatan, dok za ostale karte koštaju između 300 i 1.200 dinara
Festivalski sajt je belef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)