Šta najviše traže članovi biblioteka
Trilogija “Kazna za greh” Jelene Bačić Alimpić najčešće je pozajmljivana u javnim bibliotekama u Srbiji u 2017. godini, a ista autorka, nekadašnja voditeljka TV Pink, nalazi se među najtraženijima i zahvaljujući romanu “Nema nigde te”.
Prema anketi Narodne biblioteke Srbije, u kojoj je od ukupno 155 javnih biblioteka u Srbiji učestvovalo njih 105, među deset najčešće pozajmljivanih knjiga našla se “Ničija” Vesne Dedić, takođe TV voditeljke.
Na listi deset najčešće pozajmljivanih naslova je i roman “Arzamas” Ivane Dimić, za koji je dobila NIN-ovu nagradu za 2016. godinu, a na trećem mestu je “Islednik” Dragana Velikića, takođe nagrađen NIN-ovom nagradom.
Na četvrtom je “Nema nigde te” Jelene Bačić-Alimpić, na petom “Osama” Vladimira Kecmanovića, koji je i na desetom mestu zahvaljujući romanu “Kainov ožiljak”. Na šestom mestu je knjiga “Kad zvona zaneme: Valjevo 1915” Vlade Arsića, “Na Drini ćuprija” nobelovca Ive Andrića, te “Veliki rat” Aleksandra Gatalice.
Prema navodima NBS, teškoću u utvrđivanju liste predstavlja činjenica da biblioteke rade u različitim sistemima za automatizaciju bibliotečkog poslovanja (COBISS, BISIS, BIBLIO, NIBIS, MPA, BIBLIS, LITTERIS, WinIsis, SZIREN) ili nisu ni u jednom od tih sistema. Kao rezultat obrade podataka, nastala je zbirna Lista 10 najčešće pozajmljivanih naslova u javnim bibliotekama Srbije u 2017. godini.
NBS više od 40 godina vodi evidenciju najčešće pozajmljivanih knjiga domaćih autora u mreži biblioteka, a do 2016. godine dodeljivala je i nagradu za najbolju među najčitanijima, što se najčešće poklapalo.
Prošle godine ta nagrada nije dodeljena, što je izazvalo burne reakcije u javnosti.
Najčitanija knjiga u 2016. godini bio je roman “Islednik” nagrađivanog pisca Dragana Velikića, koji je tim povodom izjavio da ga pre svega uznemirava način na koji je nagrada ukinuta - par dana uoči uručenja i bez suvislog objašnjenja. Velikić nije prisustvovao obeležavanju Dana NBS, čiji je program prvobitno uključivao i razgovor sa njim na temu “Najčitanija knjiga u 2016. godini”.
(SEEcult.org)