• Search form

10.09.2019 | 23:56

Srpski minimalisti u Narodnom muzeju uoči Kasela

Srpski minimalisti u Narodnom muzeju uoči Kasela

Ansambl za drugu novu muziku (ADNM) održaće 15. septembra u podne promenadni koncert u Narodnom muzeju u Beogradu, a izvešće program kojim će se 21. septembra predstaviti na Internacionalnom festivalu minimalističke muzike u Kaselu.

Isti program ADNM je izveo i krajem juna u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, a obuhvata kompozicije Canon (Permutacije II, 1977) i Vodeni tonovi (Permutacije III, 1977) Miloša Raičkovića, Čemu se vraćamo? (2001/2018) Dušana Bogdanovića, Sekvenca 1, "Novogodišnja improvizacija" (2018) Dimitrija Beljanskog, Klavijature - Decembar 2017. (2017) Teodore Stepančić, Altus (2001/2018) Vladimira Tošića, premijerno Landscape III (2019) Dragoljuba Ilića, Tines (2018) Andreja Negića, ABC za ADNM (1980-2019) Miroslava Miše Savića i Iz Novog Starog Sveta (2004) Milimira Draškovića (1952-2014), aranž. Andrej Negić.

Ansambl za drugu novu muziku, koji se ponovno okupio 2017. godine posle gotovo trodecenijske pauze, spaja neke od prvih članova s novim generacijama muzičara. Danas ga čine Nada Kolundžija, Branka Parlić, Miroslav Miša Savić, Anđelka Đorđević, Miloš Raičković, Dragoljub Ilić, Lidija Stanković, Tatjana Šurev, Irena Kofman, Nataša Penezić, Milena Petrović, Katarina Radovanović, Jovana Đorđević, Andrej Negić i Dimitrije Beljanski.

ADNM je prvi put nastupio javno 7. decembra 1977. godine u Studentskom kulturnom centru u Beogradu, izvodeći minimalističke kompozicije Miloša Raičkovića. Izvedeno je i Raičkovićevo delo Permutacije za tri klavira 18-ručno. Ansambl je ubrzo počeo izvodi i kompozicije drugih beogradskih kompozitora, poput Katarine Miljković, Miroslava Savića, Miodraga Lazarova, Milimira Draškovića, Vladimira Tošića, Marjana Šijanec i drugih.

ADNM gostovao je u više gradova u inostranstvu, a nastupao je i na Muzičkom bijenalu u Zagrebu 1979. godine. Izdao je i LP s kompozicijama Roberta Morana i Milimira Draškovića, a snimao je i za radio i televiziju.

Među mnogobrojnim izvođačima na klavirima, klavijaturama i udaraljkama bili su: Nada Kolundžija, Miša Savić, Dragan Ilić, Slobodan Todorović, Branka Parlić, Lidija Stanković, Ksenija Zečević, Miodrag Lazarov Pashu, Vladimir Tošić, Milimir Drašković, Nebojša Brajović (Moris Witt), Pol Pinjon, Olgica Antić, Anđelka Marjanović, Aleksandar Damnjanović, Dubravka Kovačević, Miloš Petrović, Istra Pečvari, Mila Lacković, Dragana Kosić, Marjan Šijanec, Rade Bulatović, Nenad Jelič, Tatjana Šurev, Miroslav Karlović, Đorđe Gavrilović, Veljko Nikolić, Tatjana Tasić, Borislav Pavićević, Margita Stefanović i Miloš Raičković.

Nakon višegodišnje pauze, ADNM je obnovljen u decembru 2017. godine, kada je na jubilarnom koncertu u beogradskom SKC-u obeležio 40 godina od svog prvog nastupa održanog na tom istom mestu.

Serija koncerata "Meditacije za klavire - 24 ruke" održana je 2018. na festivalu "Mermer i zvuci" u Aranđelovcu, a zatim u Beogradu i u novosadskoj Sinagogi.

Sastav ADNM se ponovo okupio 22. januara ove godine u beogradskom SKC-u, sa novim programom, na kojem su se našla dela Bogdanovića, Beljanskog, Tošića, Savića i Raičkovića, ali i Batagova i Glasa. Krajem juna održao je koncert u MSUB-u, premijerno izvevši četiri kompozicije domaćih autora Miroslava Miše Savića, Milimira Draškovića, Dragoljuba Ilića i Andreja Negića. Tom prilikom prikazan je i kratki dokumentarni film “Beogradski minimalisti: Ansambl za drugu novu muziku – 40 godina ranije”, u režiji Srđana Janjuša.

Sledeći nastup ADNM pred domaćom publikom očekuje se u oktobru na 45. Niškim muzičkim svečanostima (NIMUS).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav