• Search form

16.03.2010 | 13:42

Srpska kultura u Kini

Dani srpske kulture u Kini, koji će biti održani od 18. do 21. marta, obuhvataju dva koncerta ansambla narodnih igara Kolo, izložbu pirotskih ćilima i reviju filmova, a biće prilika i za promociju baštine, kao i za razgovor srpskih i kineskih zvaničnika o daljem produbljivanju saradnje i mogućim zajedničkim projektima, posebno u oblasti kinematografije.

Srpska kultura u Kini

Dani srpske kulture u Kini, koji će biti održani od 18. do 21. marta, obuhvataju dva koncerta ansambla narodnih igara Kolo, izložbu pirotskih ćilima i reviju filmova, a biće prilika i za promociju baštine, kao i za razgovor srpskih i kineskih zvaničnika o daljem produbljivanju saradnje i mogućim zajedničkim projektima, posebno u oblasti kinematografije.

Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i ambasador Kine u Beogradu Vei Đinhua (Wei Jinghua) izrazili su uverenje da će uzvratna prezentacija srpske kulture u Kini, posle prošlogodišnje kineske u Srbiji, doprineti i daljem unapređenju saradnje dve zemlje uopšte.

Bradić je istakao i značaj susreta sa kolegama u Kini - kineskim ministrom kulture Cai Vuom i državnim savetnikom za kulturu Liu Jendong, koji je potpredsednik vlade za kulturu.

Prema rečima kineskog ambasadora, Bradićeva poseta prva je zvanična poseta nekog visokog predstavnika Srbije u oblasti kulture.

Dani kulture dogovoreni su kao uzvratne manifestacije na osnovu Programa saradnje u oblasti kulture dve zemlje, potpisanog 2008.

“Dobar početak je polovina uspeha”, rekao je ambasador Đinhua, podsećajući na staru srpsku izreku.

Kineski ambasador istakao je da je predstojeća manifestacija i poseta delegacije Ministarstva kulture Srbije “veoma značajna za dinamiku saradnje Srbije i Kine” i bolje međusobno upoznavanje i razvijanje kulturne saradnje.

“Ministar i delegacija će na licu mesta bolje upoznati kinesku kulturu i tradiciju i bolje osetiti kinesko prijateljstvo prema srpskom narodu. To je dobra prilika i za kinu da bolje upozna srpsku civilizaciju i tradiciju”, rekao je kineski ambasador.

Bradić je istakao i značaj saradnje umetnika i umetničkih institucija dve zemlje, kao i predstavljanje kulturnog nasleđa i spomenika u Srbiji koji su na listi svetske baštine UNESKO-a.

Tim povodom, poklonio je ambasadoru Kine reprezentativnu monografiju “Svetska baština Srbije - spomenici kulture na listi svetske kulturne baštine” koja je prevedena i na kineski jezik, pored engleskog i nemačkog.

Kineski ambasador, ističući da Kina pridaje veliki značaj poseti srpske delegacije i umetnika, rekao je da će Bradić sa saradnicima posetiti, osim Pekinga, i Šangaj, najveći privredni i finansijski centar Kine u kojem će ove godine biti održana svetska izložba Expo.

Specijalni savetnik ministra i reditelj Goran Marković rekao je da je predstojeća poseta najbrži način da Srbija i Kina naprave možda i neki zajednički projekat u oblasti kinematografije.

“Kina je veoma jaka, a i mi nismo slabi”, rekao je Marković, čija će ratna drama “Turneja” biti prikazana kineskoj publici, uz filmove "Klopka" Srdana Golubovića, "Četvrti čovek" Dejana Zečevića i "Ljubav i drugi zločini" Stefana Arsenijevića, kao i izbor kultnih filmova srpske kinematografije koji su u Kini izuzetno poštovani.

Dani srpske kulture svečano će početi koncertom ansambla Kolo 18. marta u Nacionalnom centru za scenske umetnosti u Pekingu (National Performing Arts Center of China, www.chncpa.org), izgrađenom za potrebe Olimpijade u Pekingu.

Ansambl Kolo održaće koncert i 21. marta u gradu Tjencin, a prema navodima Bradića, pripremljene su i neke numere koje će iznenaditi kinesku publiku.

Izložba “Pirotski ćilimi iz kolekcije Muzeja primenjene umetnosti u Beogradu” (Art in Life - Serbian Rugs in 19th-20th Centuries) biće otvorena od 19. do 31. marta u Confucian Temple & Guozijian muzeju u Pekingu.

U oktobru prošle godine održana je i manifestacija “Dani kineske kulture u Srbiji”, a obuhvatila je izložbu savremenog slikarstva tušem u Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu, kao i koncert Centralnog folklornog ansambla u Sava centru i Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.

Predstavljena je i izložba fotografija "Kina danas" i održana “Nedelja kineskog filma”.

Ove godine, inače, obeležava se 55 godina diplomatskih odnosa dve zemlje, kao i 30 godina neposredne saradnje Beograda i Pekinga kao bratskih gradova.

Sajt kineske ambasade u Srbiji je http://rs.chineseembassy.org, a srpske u Kini www.embserbia.cn

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r