• Search form

27.01.2016 | 17:03

Srđan Aleksić konačno dobio ulicu u Beogradu

Srđan Aleksić konačno dobio ulicu u Beogradu

Beograd je konačno dobio Ulicu Srđana Aleksića – dve i po godine nakon što je gradski parlament odlučio da deo Ulice dr Ivana Ribara dobije ime mladog Trebinjca čije je herojsko delo ratnih 90-ih postalo simbol ljudskosti širom regiona.

Na 23-godišnjicu smrti Srđana Aleksića, 27. januara, tablu sa imenom Ulice Srđana Aleksića na Novom Beogradu svečano je otkrio gradski menadžer Goran Vesić, koji se izvinio u ime gradskih vlasti što se na taj čin čekalo gotovo tri godine.

“Ako me pitate zašto se čekalo tri godine, ne znam. Slučajno sam saznao pre oko mesec dana, kada mi je jedan građanin iz ove ulice uputio pismo i obavestio me da tabla sa imenom Srđana Aleksića i dalje nije postavljena”, rekao je Vesić.

Nadležne gradske vlasti su, međutim, više puta kontaktirane u proteklih dve i po godine od inicijatorke peticije za Ulicu Srđana Aleksića, Suzane Milosavljević Ilijić, koja je krajem novembra 2015. godine, kada je poslednji put poslala dopis, dobila odgovor od Sekretarijata za komunalne i stambene poslove da se na realizaciju ugovora sa Republičkim geodetskim zavodom, koja je bila predviđena do kraja 2015. godine, čeka zbog priprema za izmenu Zakona o državnom premeru i katastru.


 Foto: Ilija Ilijić (SEEcult.org)

Gradski parlament je još 15. oktobra 2015. godine odlučio da deo Ulice dr Ivana Ribara dobije ime Srđana Aleksića, na osnovu inicijative koju je zvanično podnela Suzana Milosavljević Ilijić, na osnovu onlajn peticije koju je podržalo više od 2.000 građana, kao i ekipa filma “KrugoviSrdana Golubovića, inspirisanog herojskim delom Srđana Aleksića.

Prema rečima Suzane Milosavljević Ilijić, Ulica Srđana Aleksića trebalo bi da bude večni podsetnik mladim generacijama i svima ostalima da u odnosima s drugim ljudima treba da budu motivisani samo moralnim principima i da zanemare sve verske, nacionalne i druge razlike.

Gradski menadžer Vesić je, prilikom otkrivanja table sa imenom Ulice Srđana Aleksića, citirao reči oca mladog heroja, Radeta Aleksića, koji je u čitulji povodom sinovljeve smrti naveo da je poginuo vršeći ljudsku dužnost. 

Vesić je rekao da je Aleksić “preranom smrću zaštitio i sve one koji nisu vršili ljudsku dužnost”.

  Foto: Beoinfo

“Ako budemo učili na njegovom primeru, njegovo delo će nastaviti da živi i mlade generacije imaće priliku da nauče šta je to čojstvo i ljudskost”, naveo je Vesić i dodao da se Grad Beograd samo delimično odužio Aleksiću imenovanjem ulice sa njegovim imenom.

“Ostalo je da ga se sećamo i učimo na njegovom primeru”, dodao je Vesić.

U prisustvu rodbine Srđana Aleksića, autorka dokumentarnog filma “SrđoSanja Dragićević Babić pročitala je poruku njegovog oca, koji nije prisustvovao otkrivanju table, budući da 27. januara tradicionalno posećuje grob svog sina.

U ime porodice, Beogradu i svima koji su podržali inicijativu za Ulicu Srđana Aleksića zahvalila je Lidija Ristić, sestra od tetke Srđana Aleksića.

  Otkrivanju table prisustvovao je i Miloš Aleksić, deda Srđana Aleksića. Foto: Beoinfo

Povodom 23-godišnjice smrti Srđana Aleksića, odata mu je pošta i u drugim gradovima u regionu koji imaju ulice nazvane njegovim imenom.

Na trebinjskom groblju Rade Aleksić rekao je da je posle smrti njegovog sina pre 23 godine ostao putokaz i motiv da treba biti čovek.

“Srđan je pokazao šta znači biti čovjek. Ponosan sam na ljude koji poštuju Srđanovo delo. Delo treba poštovati, a ne izvršioca. Isplati se i poginuti, ako treba sačuvati čoveka, jer ako ne sačuvamo čoveka, svi smo izgubili”, rekao je Rade Aleksić, preneli su lokalni mediji.

Gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević rekao je da je delo Srđana Aleksića jedinstven čin koji se u opštem metežu rata u BiH izdigao iznad svih i pokazao da postoji čovek.

“Odnosimo se jedni prema drugima kao ljudi, da se više nikada ne desi ono što nam se desilo u prošlosti. Poruka Srđana Aleksića je da čovek čoveku bude čovek”, poručio je Vučurević i dodao da je Trebinje spomenik po sebi, jer je Srđan ponikao u tom gradu.

Sudbina Srđana Aleksića, mladog vojnika Vojske Republike Srpske koji je žrtvovao život da bi odbranio sugrađanina druge nacionalnosti od svojih sunarodnika, jedinstven je primer ljudskosti u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije 90-ih. Više od 20 godina kasnije taj herojski čin ostao je paradigma koja nedostaje u društvima srušenih sistema vrednosti.

Srđan Aleksić preminuo je 27. januara 1993. godine od povreda zadobijenih od sunarodnika iz redova rezervista Vojske RS. Šest dana ranije uspeo je da odbrani Bošnjaka Alena Glavovića od nasrtaja srpskih vojnika. Pretučen, završio je u komi, a umro je od zadobijenih povreda.

Aleksić je dobio i ulice u Sarajevu i Podgorici, a Novi Sad nazvao je jedan od prolaza u centru grada njegovim imenom. Spomen-ploča u slavu Aleksića postavljena je i u Pančevu, u ulici nazvanoj njegovim imenom.

U Trebinju je Aleksićevim imenom nazvan sportski centar.

Srđana Aleksića odlikovao je 2012. godine u Srbiji tadašnji predsednik Boris Tadić - dobio je zlatnu medalju "Miloš Obilić" za “ispoljenu hrabrost i delo ličnog herojstva”. Posthumno je dobio i Orden časti Republike Srpske sa zlatnim zracima, te Povelju Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r