• Search form

05.12.2018 | 14:02

Srce tame

Srce tame

Izložba “Srce tameKatarine Petrović, umetnice i istraživačice na relacijama umetnosti, nauke i humanističkih nauka, biće otvorena 8. decembra u Umetničkom prostoru U10 u Beogradu, a nesvakidašnjom postavkom nateraće posetioce da zastanu i razmisle.   

Prateći hronologiju misli Katarine Petrović, izložba “Srce tame”, kako je saopšteno, fokusira se na nedokučive aspekte naše realnosti, početak i kretanje, prisustvo i odsustvo.

Posetilac ulazi u sobu sa eksperimentima. Svaki od predmeta i instalacija nateraće ga da zastane i da se zapita. Stvarajući empirijske i naučne informacije, a vođena intuitivnim uvidima, umetnica zamišlja i upućuje na razmišljanje o pitanju procesualnosti, pre svega u kontekstu kreacije značenja i formi.

Njeno istraživanje započinje algoritamski generisanom knjigom Lexicon Liber Novus, u kojoj jedan stih Horhe Luisa Borhesa služi kao početna jedinica za beskrajan niz rečničkih definicija. Knjiga od 4.000 strana, objašnjava sve reči stiha, sve reči u objašnjenjima, sve reči u tim objašnjenjima i tako dalje - stvarajući tako bazu reči i njihovih brojeva. U radu Cosmologicus, Katarina Petrović koristi tu bazu podataka i antenu napravljenu u Evropskoj svemirskoj agenciji za prevođenje radio signala planete Jupiter u semantički tok. Tekstualni zapis vibracija nečujnih ljudskom uhu, biće generisan tokom trajanja izložbe, a prethodno zabeleženih 16.000 pesama biće prikazano u tomu od 32 generativne knjige.

Ispitujući pojam kosmogonije i postanka, najnoviji rad Katarine Petrović Origin istražuje svojstva zvuka u vakumu. U tom radu, zvuk se produkuje i reprodukuje kroz beskrajni niz refleksija između mikrofona i zvučnika (akustički feedback loop) ugrađenih u staklenu sferu. Periodičnim vakumiranjem komore, umetnica posmatra ponašanje zvuka i frekvencija, beležeći nalaze za dalja istraživanja. Ovaj rad trenutno je u fazi istraživanja.

Generisanje značenja i davanje reda stvarima u suštini je svakog kreativnog procesa, umetničkog i naučnog, a začuđenost i entuzijazam Katarine Petrović za interdisciplinarno istraživanje otvara nove perspektive u razumevanju ne samo umetničkih i naučnih koncepata, već pre svega filozofskih. Wunderkammer eksperimenata, izložba svedoči o značaju umetničkih perspektiva u stvaranju jednog novog zajedničkog razumevanja prirode i našeg odnosa prema njoj, navodi U10.

Realizaciju izložbe pomogli su: Jan Kejs van Kampen, Mirko Lazović, Edo Paulus, Bernard Foing, Evropska svemirska agencija, V2_Lab for the Unstable Media, Vera van de Sejp i Michael Roumen, projekat Radio Jove and Open Source Publishing.

Katarina Petrović fokusirana je u istraživanu na pojam i proces postanka i generativnosti, a u svom radu koristi medije kao što su tekst, jezik, zvuk i kod. Trenutno radi kao istraživačica u centru za transdisciplinarna istraživanja Leo Apostel u Briselu. Završila je master studije na ArtScience departmanu Kraljevskog konzervatorijuma i Kraljevske akademije umetnosti u Hagu, kao i osnovne i master studije na Fakultetu likovnih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Izložba će biti otvorena do 24. decembra.

Izložba je podržana od umetničkog centra Stroom Den Haag, Creatives Industries Fund NL, holandske ambasade u Beogradu i Centra za promociju nauke.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.