• Search form

26.09.2013 | 10:23

Srbija između Istoka i Zapada

Srbija između Istoka i Zapada

Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu organizuje od 27. do 29. septembra XII godišnju međunarodnu naučnu konferenciju, ovoga puta na temu “Srbija između Istoka i Zapada: nauka, obrazovanje, kultura i umetnost”, koja će okupiti više od 130 učesnika, čija bi izlaganja trebalo da doprinesu sagledavanju objektivne i šire slike o saradnji Srbije sa drugim zemljama u oblasti obazovanja, nauke, kulture i umetnosti.

Namera organizatora, kako su saopštili, jeste da se sa empirijskog i teorijskog stanovišta razmotre, između ostalog, teme koje se tiču uloge biblioteka u savremenom kulturološkom diverzitetu, problema odnosa svetske kulturne baštine i pozicije manjih kulturnih prostora u njoj, književnosti u komparativnom i interdisciplinarnom kontekstu, odnosa medija s jedne, i nauke, kulture i obrazovanja, s druge strane, te obrazovanja i književnost u svetlu primene novih informacionih tehnologija, kao i problematika jezika Balkana u komparativnom i interdisciplinarnom kontekstu.

Filolološki fakultet tim naučnim skupom nastavlja “tradiciju razvijanja i proučavanja multikulturalnosti i interkulturalnosti, kao odlika savremenog doba”, istakla je 25. septembra na konferenciji za novinare dekan tog fakulteta, prof. dr Aleksandra Vraneš.

Prof. dr Darko Tanasković, predsednik Saveta Konferencije, naglasio je da taj naučni skup, u trenutku u kojem se održava, predstavlja nastavak niza sličnih nastojanja Filološkog fakulteta da svet povrati celovitost koju je u mnogo čemu odavno izgubio.

“Ta podela na Istok i Zapad je zapravo sama po sebi izuzetno značajna za naučno i svako drugo promišljanje. Poslednjih decenija se mnogo više govorilo o sukobu civilizacija nego što se govorilo o dijalogu civilizacija. Ovaj fenomen će se promišljati polazeći od konkretnih kulturnih datosti, na planu jezika, književnosti i kulture u širem smislu. Ovo bogatstvo tema će pokazati kako dihotomija Istok - Zapad nije primarna u ljudskim stvarima”, naglasio je Tanasković.

Prof. dr Ljiljana Marković istakla je da Filoloski fakultet tim naučnim skupom doprinosi jednoj novoj misli o dovršetku puta modernizacije u Srbiji - ako posmatramo Srbiju između Istoka i Zapada u kontekstu paradigme modernizacije, koja je danas veoma značajna za Srbiju.

Takođe, ovogodišnji skup, kako je dodala prof. dr Vraneš, predstavlja i doprinos obeležavanju 1700-godišnjice Milanskog edikta.

Filološki fakultet prethodnih 11 godina organizovao je međunarodnu naučnu konferenciju na teme “Kultura u dijalogu” (2012), “Digitalizacija kulturne baštine, univerzitetski repozitorijumi i učenje na daljinu” (2011), “Knjiga i jezik” (2010), “Etika u nauci i kulturi” (2009), “Elektronska biblioteka” (2008), “Informativna pismenost i doživotno učenje” (2007), “Liderstvo u bibliotekama” (2006), “Deca i biblioteke” (2005), “Ekonomska uloga biblioteka u savremenom društvu” (2004), “Intelektualna sloboda i savremene biblioteke” (2003) i “Saradnja, obrazovanje, kvalitet” (2002).

XII međunarodna naučna konferencija biće održana u prostorijama Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Narodne biblioteke Srbije, Pedagoškog muzeja, Agrobanke i Etnografskog muzeja, a rad je organizovan u obliku simpozijuma posvećenih saradnji Srbije sa drugim zemljama.

Program naučne konferencije “Srbija između Istoka i Zapada: nauka, obrazovanje, kultura i umetnost” u xls formatu može se preuzeti OVDE.

Detalnjije informacije: http://www.fil.bg.ac.rs/culture2013

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r