Sorokinu nagrada NOS
Književnu nagradu NOS (Nova slovesnost) za 2011. godinu, vrednu 700.000 rubalja, dobio je ruski pisac Vladimir Sorokin za povest “Mećava”. Ceremonija dodele nagrade NOS, ustanovljene u čast Gogolja i radi afirmisanja novih tendencija u savremenoj književnosti, održana je 28. januara u Politehničkom muzeju u Moskvi . Nagrada NOS specifična je po proceduri odlučivanja o pobedniku, koja podrazumeva debatu žirija i stručnjaka, a potom odlučuju glasanjem i kritičari i čitaoci.
Književnu nagradu NOS (Nova slovesnost) za 2011. godinu, vrednu 700.000 rubalja, dobio je ruski pisac Vladimir Sorokin za povest “Mećava”.
Ceremonija dodele nagrade NOS, ustanovljene u čast Gogolja i radi afirmisanja novih tendencija u savremenoj književnosti, održana je 28. januara u Politehničkom muzeju u Moskvi .
Nagrada NOS specifična je po proceduri odlučivanja o pobedniku, koja podrazumeva debatu žirija i stručnjaka, a potom odlučuju glasanjem i kritičari i čitaoci.
Osim Sorokinu, žiri i stručnjaci su tokom debate dali po četiri poena i Pavlu Nerleru - za studiju “’Reč’ i ‘Delo’ Osipa Mandeljštama”, i Viktoru Pelevinu za roman “T”, a potom su pobednika izabrali čitaoci preko sajta nagrade NOS.
Nagradu čitalaca, dodeljenu na osnovu glasanja na sajtu NOS-a, dobila je Sofija Višnjevska za zbornik eseja “Antre. Istorija jedne kolekcije”. Iznos te nagrade je 200.000 rubalja.
U žiriju nagrade NOS, kojim je predsedavao sociolog Aleksej Levison, bili su pesnikinja Jelena Fanajlova, filolog Martk Lipoveckij, književnik Kiril Kobrin i novinar Vladimir Tolstov. Grupu eksperata, koja je ravnopravno sa žirijem odlučivla o nagradama, činili su kritičar Konstantin Miljčin, TV voditelj Nikolaj Aleksandrov i pesnik Dmitrij Kuzmin.
Nagradu NOS ustanovio je Fond Mihaila Prohorova povodom 200-godišnjice Gogoljevog rođenja, a prvi put je dodeljena 2010. godine - tada je pobedila Lena Eltang romanom “Javor od kamena”, dok je nagrada čitalaca takođe pripala Sorokinu - za roman “Šećerni Kremlj”.
Sorokin je i dobitnik i rusko-italijanske nagrade “Gorki” za književnost za 2010. godinu.
Jedan je od retkih savremenih ruskih pisaca čiji romani uspevaju da isporovociraju ne samo visokolobiranu književnu kritiku, nego i obične čitaoce koji nisu toliko upućeni u tajne književnog stvaranja.
Nedavno je, u organizaciji pristalica pokreta “Naši”, organizovano i javno ponižavanja stvaralaštva Sorokina tako što su učesnici sve njegove knjige bacali u ogromnu improvizovanu klozetsku šolju.
Rođen 1955. godine u naselju Bikovo kod Moskve, Sorokin je završio Moskovski institut za naftu i gas, postavši inženjer mehanike. Nije radio u struci, već se nekoliko godina posvetio grafici knjiga, slikarstvu i konceptualnoj umetnosti, a počeo je da piše krajem 70-ih.
Prvi roman “Red” objavio je 1985. u Parizu, a već 90-ih je postao poznat i u svetu.
Između ostalog, dobitnik je i nagrade Ministarstva kulture Nemačke, u kojoj je popularan i gde je objavljen veliki broj njegovih dela.
Predstavnik je moskovske škole konceptualizma, a iako ima status enfant terrible, rado se odaje životu na selu, kulinarstvu i omami drevne igre - šaha. Ne oduševljavaju ga sovjetska rok muzika, filmovi Tarkovskog...
Branko Rakočević