• Search form

03.03.2013 | 23:01

Solidarnost sa Zemaljskim

Solidarnost sa Zemaljskim

Više od 200 muzeja, galerija, biblioteka, kulturnih centara i akademskih instutucija širom sveta, pridružilo se akciji solidarnosti sa Zemaljskim muzejem BiH u Sarajevu, koji je zatvoren u oktobru 2012. godine zbog nedostatka finansijskih sredstava i brige nadležnih za njegov rad.

Kampanju “Dan solidarnosti muzeja - 4. mart” organizuje međunarodna platforma Cultureshutdown, a pridružile su joj se kulturne i obrazovne ustanove iz pojedinci iz četrdesetak zemalja, uključujući i većinu bivših jugoslovenskih republika - Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju i Makedoniju.

Jednomesečnom kampanjom solidarnosti biće obeleženo šest meseci od zatvaranja Zemaljskog muzeja, osnovanog pre 125 godina, ali i upozoreno na opštu ugroženost kulturnih institucija u BiH.

Učesnici akcije izraziće solidarnost sa Zemaljskim muzejem tako što će simbolično “prekrižiti” jedan eksponat u svojoj kolekciji, kao što su zabarikadirana vrata Zemaljskog muzeja. Za taj simboličan izraz solidarnosti učesnici će koristiti specijalno dizajniranu žutu barikadnu traku i podeliti fotografije te akcije.

Platforma Cultureshutdown postavila je i virtuelnu izložbu dokumentacije te globalne akcije, čiji je cilj podizanje svesti o akutnoj krizi i zatvaranju kulturnih institucija u BiH, odnosno stvaranje pritiska na vlasti BiH da konačno preduzmu mere za rešavanje pravnog statusa, dugoročnog finansiranja i programskog razvoja institucija kulture.

Kampanju podržavaju i najveće svetske organizacije muzeja, kao sto su CIMAM i ICOM, a pridružili su se i pojedinačni umetnici i kulturni radnici.

Austrijska umetnica Eva Šlegel (Schlegel) zabarikadiraće svoje radove, a arhitekta Petra Kongleprat (Koglenprath), takođe iz Austrije, postaviće barikadu na vrata svoje kuće.

Iz BiH učestvuju u akciji Umetnička galerija, Bošnjački institut, Istorijski muzej, Kinoteka BiH, Nacionalni filmski arhiv BiH, Centar za savremenu umetnost, Arhitektonski i Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, kao i kulturne i akademske ustanove u drugim gradovima u BiH - Travniku, Livnu, Brčkom, Jablanici, Tuzli...

I iz Srbije su se sa Zemaljskim muzejem solidarisale brojne ustanove kulture, među kojima su Muzej savremene umetosti u Beogradu, Narodni muzej u Beogradu, Kulturni centar Beograda, Muzej istorije Jugoslavije, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, Kulturni centar Požege, Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Galerija savremene umetnosti u Požarevcu, Galerija Matice srpske, Kulturni centar Lazarevac, Resurs centar u Leskovcu...

Veliki broj učesnika je i iz Hrvatske, uključujući arheološke muzeje u Zagrebu, Puli i Zadru, Umetničku galeriju u Splitu, Gradsku galeriju Fonticus u Grožnjanu, Dubrovačke muzeje, etnografske muzeje u Pazinu, Splitu i Zagrebu, Foto galeriju Lang u Samoboru, Muzej za primenjenih umetnosti u Zagrebu, Muzej prekinutih veza u Zagrebu, Muzej moderne i savremene umetnosti u Rijeci, Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku u Zagrebu, univerzitete u Zagrebu, Splitu i Dubrovniku, Gradski muzej u Zagrebu...

Iz Makedonije učestvuju Nacionalni muzej, Univerzitet “Ćirilo i Metodije” i Gradski muzej Vinice, a iz Slovenije Gradska galerija u Ljubljani, Galerija Kapelica, Muzej savremene umetnosti i Narodni muzej u Ljubljani, Regionalni muzej u Kopru, Učiteljski fakultet u Ljubljani...

U akciji učestvuju i kulturne ustanove iz Australije, Austrije, Belgije, Bugarske, Kanade, Češke, Danske, Finske, Francuske, Nemačke, Grčke, Mađarske, Indije, Italije, Japana, Mauritanije, Moldavije, Monaka, Novog Zelanda, Norveške, Poljske, Portugala, Katara, Rumunije, Rusije, Singapura, Španije, Švedske, Švajcarske, Holandije, Ukrajine, Velike Britanije i SAD.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r