• Search form

23.11.2017 | 15:58

Šok zadruga - U ritmu

Šok zadruga - U ritmu

Šok zadruga u Novom Sadu najavila je za kraj godine, u kojoj se ponovo suočila sa nedovoljnom podrškom nadležnih, niz programa u svom centralnom prostoru i uličnoj galeriji, počev od izložbe “U ritmuDejana Jankova, koja će biti otvorena od 24. novembra do 2. decembra.

Izložba “U ritmu” Dejana Jankova, vajara i dugogodišnjeg člana i saučesnika programa i akcija Art klinike/Šok zadruge, primer je starog i prilično posustalog običaja saradnje između umetnosti i onih koji sebi mogu da priušte i prisvoje njene proizvode. Radi se o praksi naručivanja umetničkih dela koja je vekovima unazad, odvijajući se, manje-više, na zadovoljstvo obe uključene strane i stvarajaći prostor za uspostavljanje prisnijih veza umetnika i njegove prve publike, obezbeđivala i olakšavala opstanak umetnika, navela je povodom izložbe “U ritmuSilvia Dražić, konstatujući da je u današnjem svetu potrošačkog izobilja gotovih i mahom kratkotrajnih stvari naručivanje po meri i želji - kao uvažavanje veštine (tehne) onoga koji nešto stvara, umetnika ili zanatlije, postalo pomalo zastarela praksa (izuzev za one za koje se sve radi po meri).

U slučaju Jankova, porodica Danice i Svetislava Zrnića, vlasnika preduzeća Jugopan d.o.o. koje se bavi prikupljanjem i reciklažom metalnog otpada, naručila je i omogućila nastanak umetničkih radova koji će biti predstavljeni u Šok zadruzi, omogućivši tako i samu izložbu.

“Ono što celu stvar čini posebnom jeste što je njihova ‘porudžbina’ svoje polazište našla u samoj njihovoj delatnosti: u otpadu koji postaje resurs za izradu naručene skulpture. Ako odluku za bavljenje reciklažom, osim kao poslovno unosni potez, razumemo i kao ekološki i društveno odgovorno ponašanje onda ovaj iskorak ka umetnosti ili ka umetnicima takođe može biti dobrodošla posledica upravo tog osećaja društvene odgovornosti”, navela je Silvia Dražić, podsećajući da je Jankov već u svojim prethodnim radovima (izložba Ljudski smer ili lirika odbačenog) koristio nađene objekte i materijale kao elemente svojih skulptura.

Izrada skulptura Jankova podrazumeva proces preoznačavanja – punjenja novim značenjem, pri čemu ipak “ne briše onaj prethodni život, nego ga (ako još postoji) apropriše u tom preoznačavanju”.

“Čini se da autor svojim naslovom U ritmu fokusira upravo dinamiku, procesualnost preoznačavanja, gde sve jedno od drugog nastaje, hrani se njime, koja na neki način referira i na procesualnost same prirode. Istovremeno proizvodi se i novo značenje (otpadnuto od otpada). U ovom slučaju to su figuracije: korpulentne sove, izgledom negde uzmeđu srednjovekovnih ratnika oklopnika i naivnih futurističkih filmskih robota druge polovine 20. veka. To novo značenje u ovoj ekonomiji označavanja pojavljuje se najpre kao dodata vrednost: onaj sastojak umetnosti koji ove skulpture čini umetničkim delom (recycling kao upcycling). S druge strane, ono takođe proizvodi i jedan višak vrednosti, koji ne pripada ili otpada od ove ekonomije, a pripada ili dopada uživanju i osećanju ispunjenosti koje je su izrada i postojanje ovih objekata izazvali ne samo kod umetnika nego i kod naručioca”, navela je Silvia Dražić.

Nakon izložbe Jankova, Šok zadruga je za kraj godine najavila u svom centralnom prostoru i izložbe “Rad bez pokrića 2.0Jovane Budošan, te “Elka art avatar – slike koje možete imatiJelene Gorički, a od 22. do 31. decembra i tradicionalnu “Novogodišnju rasprodaju umetnosti”.

Uz obeležavanje godišnjice razbijanja izloga i cepanja izložbe fotografija Srđana VeljovićaVukovar ubijanje jednog grada, 1991-2016”, te ponovnog postavljanja pitanja odgovornosti za taj vandalizam, u uličnoj galeriji Šok koridor 22 za decembar je najavljena i izložba “Puno hteli, puno započeli” na kojoj će biti predstavljeni prostori, odnosno koncepcija i idejno rešenje lanca Šok galerija koji Zadruga poklanja Novom Sadu, uz isticanje principa decentralizacije kulture.

Takođe, počinje i kolektivno crtanje najtalentovanijih “Samo da ne zalutamo” pod vođstvom Nikole Džafa, čime se nastavlja projekat Šok zaduge “Na istom zadatku”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r