• Search form

24.04.2010 | 08:07

Socijalizam i raspad SFRJ

Okrugli sto na temu “Socijalizam u Jugoslaviji, socijalizam danas: Šta je dovelo do raspada Jugoslavije?”, na kojem će učestvovati Latinka Perović, Stjepan Mesić, Predrag Matvejević i Budimir Lončar, biće održan 2. maja u bioskopu “Europa” u Zagrebu, u okviru Subversive Film Festivala.

Tim razgovorom će svečano biti otvorena međunarodna konferencija “Kolaps neoliberalizma i ideja socijalizma danas”, koja će biti održana od
3. do 7. maja u sklopu SFF-a.

Socijalizam i raspad SFRJ

Okrugli sto na temu “Socijalizam u Jugoslaviji, socijalizam danas: Šta je dovelo do raspada Jugoslavije?”, na kojem će učestvovati Latinka Perović, Stjepan Mesić, Predrag Matvejević i Budimir Lončar, biće održan 2. maja u bioskopu “Europa” u Zagrebu, u okviru Subversive Film Festivala.

Tim razgovorom će svečano biti otvorena međunarodna konferencija “Kolaps neoliberalizma i ideja socijalizma danas”, koja će biti održana od
3. do 7. maja u sklopu SFF-a.

Učesnici razgovora za okruglim stolom, političari i intelektualci, osobe koje su promišljale i stvarale socijalističku praksu bivše Jugoslavije ili njenih delova, ili ih je taj režim zatvarao, trebalo bi da ponude odgovore na tri grupe pitanja, najavili su organizatori.

Prvi krug razgovora biće fokusiran na različite prakse ili faze u razvoju socijalizma u SFRJ.

Koliko je prekid sa Staljinom promenio Jugoslaviju? Koliko se daleko moglo i išlo u demokratizaciji sistema i njegovoj liberalizaciji? Koliko su to mogli i želeli učiniti pripadnici hrvatskog “Proleća” ili srpski Liberali? Zašto razvoj jugoslovenskog socijalizma izgleda kao niz kratkih rezova i nedovršenih projekata? Koliko su se uopšte razumeli na teorijskim pitanjima političari iz različitih jugoslovenskih republika? Zašto je, konačno, Jugoslavija bila tako žestoki protivnik radikalnih levih režima poput Kube?, neka su od pitanja u prvom delu razgovora.

Drugi deo problematizovao bi propast socijalističkih režima u istočnoj Evropi, raspad ŠSR-a i, pre svega, uzroke raspada Jugoslavije - kolika je odgovornost sistema, njegovih ideja, loše prakse za krvavi raspad?

Treći krug razgovora trebalo bi da pokaže šta je sa socijalizmom danas.

Jesu li evropska društva danas manje socijalno osetljiva zato što je prestao da postoji alternativni model, ma kakva da su bila njegova ograničenja? Kakva je sudbina ideje socijalizma u svetlu duboke krize modela liberalnog kapitalizma? Šta pokazuje transformacija Kine i postavlja li se to kao novi model socijalističkih društava?, neka su od pitanja za treći krug razgovora.

Prema navodima organziatora, podela sveta na dva ideološki suprotstavljena bloka - jedan koji je, grubo rečeno, sledio ideje Marksa i Engelsa i bio protiv privatnog vlasništva, tržišta i “formalne demokratije” i drugi, ne uvek parlamentarni i demokratski, ali s drugačijim gledanjem na pitanja vlasništva i religije, obeležila su veći deo 20. veka. Geneza podele može se pratiti najmanje od 19. veka, a njen kraj zapravo još nismo dočekali, jer neka su društva još uvek formalno socijalistička, pa i rigidno staljinistička. Za definisanje hrvatskog istorijskog puta u 20. veku, baš kao i istorijskih iskustava svih naroda bivše Jugoslavije, socijalističko je razdoblje ključno. Ono je odredilo ishod Drugoga svetskog rata i dominiralo, manje ili više grubo, ukupan život sve do rušenja Berlinskog zida.

Festival subverzivnog filma u Zagrebu, koji će treći put biti održan u od 1. do 25. maja, predstaviće retrospektivu jugoslovenskog filma, izbor iz latinoameričkih i istočnoevropskih kinematografija, kao i posebnu celinu “subverzivne umetnosti”, a imaće i teorijski deo posvećen socijalizmu - međunarodnu konferenciju “Krah neoliberalizma i ideja socijalizma danas”, čiji su direktori Slavoj Žižek i Srećko Horvat.

Na velikoj konferenciji u bioskopu “Europa” učestvovaće od 3. do 7. maja tridesetak teoretičara iz Hrvatske i regiona, među kojima su najavljeni i Gianni Vattimo, Samir Amin, Michail Ryklin, G. M. Tamas, Michael Lebowitz, kao i Boris Buden, Igor Štiks i Andrej Nikolaidis iz regiona, dok će Noam Chomsky i Michael Hardt učestvovati putem video-konferencije.

Direktori konferencije pošli su od činjenica da je neoliberalna utopija u 21. veku umrla najmanje dva puta - jednom 11. septembra 2001, a drugi put s finansijskim krahom 2008. godine.

Stoga, ako je ikada bilo jasno da trenutni ekonomski i politički model dugoročno nije održiv, onda je to danas. Shodno tome, nameće se i pitanje o mogućoj alternativi.

Celokupan program trećeg izdanja Festivala subverzivnog filma biće održan na više lokacija u gradu - u bioskopima Europa, Tuškanac, Grič i Studentskom centru, kao i u zgradi bivšeg Muzeja savremene umetnosti.

Prvi Festival subverzivnog filma bio je posvećen godišnjici '68, a drugi 60. godišnjici Kineske revolucije.

Sajt Subversive Film Festivala je www.subversivefilmfestival.com

V.T. (SEEcult.org)

Zoran Popovic, Notes for Cine-Notes, Lutz Becker, 1975
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r