• Search form

10.06.2016 | 16:12

Socijalistička disko kultura

Socijalistička disko kultura

Disko kultura sa kraja 70-ih i početka 80-ih godina u bivšoj Jugoslaviji, koja se uvukla u brojne pore društva, a na kraju ostala zaboravljena, tema je izložbe Marka Zubaka iz Zagreba koja će biti otvorena 18. juna u Klubu Doma omladine Beograda.

Izložba “Ostati živ: Socijalistička disko kultura” bavi se disko groznicom koja je krajem 70-ih i početkom 80-ih godina zahvatila socijalističku Jugoslaviju, premda je po svom hedonizmu i eskapizmu negirala originalnu radnu etiku, jednakost i modernistički progres socijalizma. Kako je naveo DOB, izložba ukazuje na različita, (ne)očekivana izvorišta diska koji je u Jugoslaviji izrastao na podlozi razvijene zabavne muzike, ali i potencijalno subverzivnih žanrova deriviranih iz roka, poput bita i fanka. Osvetljavajući prenos disko kulture u novo socijalističko okruženje, izložba prati njegovu popularizaciju kao oblik zapadne pop kulture, ali i posledično etabliranje i stapanje s neposrednim impulsima, koje je rezultiralo stvaranjem vlastitog disko idioma, shodno postojećoj okolini.

Izložba prikazuje jugoslovenski disko kao kompleksni društveno-kulturni fenomen, čiji su se efekti prelili izvan uske muzičke sfere. Eksponati dokumentuju njegov uticaj na stvaranje specifičnog životnog stila, estetike i pogleda na seksualnost, čemu je uveliko doprineo funkcionalni, plesni karakter disko muzike, prikladan za upotrebu u različitim kontekstima.


  Zdravko Čolić i Lokice

Jugoslovenski disko je primer eksplozije potrošačkog socijalizma i okreta od starog ka tržišnom modelu kulture. U tom smislu, izložba tretira disko kao svojevrsni izlog u kasni jugoslovenski socijalizam, prikazujući ga kao simptom njegovih inherentnih kontradikcija i produkt sistema koje je odustao od vlastite ideologije, prihvatajući svoju negaciju na neverbalnom, plesnom nivou.


  Mirzino jato

Marko Zubak rođen je 1975. godine u Zagrebu, gde je završio Filozofski fakultet (smer istorija i filozofija). Za vreme studija, pet godina je radio kao novinar, kritičar i  urednik u redakciji kulture na zagrebačkom Radiju 101, te kao urednik u izdavačkoj kući Profil. Magistrirao je na Centralnoevropskom univerzitetu u Budimpešti, gde je i doktorirao tezom o omladinskoj štampi u socijalističkoj Jugoslaviji (koja je trenutno u postupku objavljivanja). Tokom studija u Mađarskoj radio je na sakupljanju filmske  građe za Open Society Archives, a godinu dana boravio je i na studijskom boravku na Osteuropa-Institutu na Freie Universitätu u Berlinu.

Od 2007. godine radi kao naučni istraživač na Hrvatskom institutu za istoriju u Zagrebu, gde se bavi studentskim pokretima i subkulturama, medijima i popularnom kulturom u socijalističkoj Jugoslaviji. Trenutno se posebno bavi klupskom kulturom u socijalističkoj Jugoslaviji.

Sastavio je jednu antologiju, zastupljen je u nekoliko zbornika, objavljivao je članke u stručnim časopisima. Autor je i izložbe “Jugoslavenski omladinski tisak kao underground press (1968-1972)”, koja je predstavljena u galeriji DOB-a 2015. godine.

Izložba “Ostati živ: Socijalistička disko kultura” održana je do sada u više gradova, a u DOB-u će biti otvorena do 26. juna.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r