Slobodna zona u 25 gradova
Beogradski festival angažovanih i kritičkih filmova “Slobodna zona” predstaviće tokom aprila, maja i juna najbolja ostvarenja sa prošlogodišnjeg izdanja u čak 25 gradova širom Srbije. Kao i svake godine, “Slobodna zona” će na turneji, koja počinje 5. aprila u Dimitrovgradu, prikazati izbor od pet filmova koje je beogradska publika izglasala za nabolje. Nakon projekcija, gledaoci će imati priliku da učestvuju u razgovoru o temama koje ti filmovi pokreću.
Beogradski festival angažovanih i kritičkih filmova “Slobodna zona” predstaviće tokom aprila, maja i juna najbolja ostvarenja sa prošlogodišnjeg izdanja u čak 25 gradova širom Srbije.
Kao i svake godine, “Slobodna zona” će na turneji, koja počinje 5. aprila u Dimitrovgradu, prikazati izbor od pet filmova koje je beogradska publika izglasala za nabolje. Nakon projekcija, gledaoci će imati priliku da učestvuju u razgovoru o temama koje ti filmovi pokreću.
Među odabranim ostvarenjima, koja će biti prikazana, nalazi se višestruko nagrađivani dokumentarac “Svet po Ionu B.” Aleksandra Nanaua o 62-godišnjem rumunskom beskućniku, samoukom umetniku izniklom iz totalitarnog režima, koji, iako smatran jednim od najznačajnijih predstavnika pop arta, ne zna ko je Endi Vorhol.
Ion B. je tokom 70-ih počeo da pravi kolaže koje je nazvao “moji filmovi”. Mladi vlasnik galerije je 2008. godine slučajno čuo za Iona i njegova dela, a Ion mu je potom pokazao nekoliko starih kofera u kojima je gotovo hiljadu kolaža koje je napravio od 70-ih do 90-ih godina prošlog veka. Već godinu dana kasnije, Ion je živeo u pristojnom domu, priznat kao jedan od najvažnijih savremenih rumunskih umetnika.
“Svet po Ionu B.” je publika šeste “Slobodne zone” proglasila najboljim, a nagrađen je i kao najbolji dokumentarac sa Balkana na Dokufestu 2010. u Prizrenu.
Publika u gradovima u Srbiji videće i film Majkla Medsena “Odavde do večnosti” koji otkriva mračnu tajnu sakrivenu u utrobi zemlje, o mestu koje je izvor opasnosti toliko velike i dugovečne da jedva možemo da je pojmimo.
Reč je o prvom trajnom skladištu za otpad koje je isklesano u stenama u Finskoj, kao veliki sistem podzemnih tunela koji mora da traje 100.000 godina, jer je otpad koji se u njega odlaže upravo toliko dugo opasan po čovekovu okolinu. Kada se otpad tu odloži i kada se skladište napuni, taj objekat će biti zapečaćen i više ga nikada niko neće otvoriti.
“Slobodna zona” prikazaće i ohrabrujući i optimističan dokumentarac “Simfonija Kinšase” rediteljskog tandema Martina Baera i Klausa Višmana o simfonijskom orkestru u Kongu koji je tokom 15 godina postojanja preživeo dva puča i jedan rat.
U filmu 200 orkestarskih muzičara sviraju Betovenovu Devetu simfoniju. Struja nestaje nekoliko taktova pre poslednjeg stava. Problemi kao što je taj ipak su najmanja briga tog jedinog simfonijskog orkestra u Kongu koji je održavala samo usmerenost na muziku i nada u bolju budućnost.
Publika će tokom turneje “Slobodne zone” videti i film “Nevidljive” 17-godišnjeg Nikole Polića, koji je dobio ovacije beogradske publike, a nastao je u okviru kampa “Slobodna zona Jr”.
Polić u svom prvom filmu razotkriva lične priče žena koje ne poznajemo i ne želimo da vidimo, predstavljajući svet seksualnih radnica.
Među filmovima na turneji “Slobodne zone” je i favorit publike niza međunarodnih filmskih festivala - “I ja sam tu” Antonia Nahara i Alvaro Pastora.
To je nesvakidašnja priča o delikatnom ljubavnom odnosu Danijela, prvog Evropljanina sa Daunovim sindromom koji je stekao fakultetsku diplomu, i Laure, zdrave i inteligentne devojke koja ne može da se uklopi u sredinu i ne zna šta je zaljubljenost. Upoznali su se u Centru za socijalni rad u Sevilji, odbijajući da se povinuju pravilima i nalazeći prijateljstvo i ljubav za kakvu do tada nisu znali.
Kao i za beogradsko izdanje “Slobodne zone”, i na njenoj turneji su na plakatima crteži polaznika likovne radionice “Pohvala ruci” koji su, kao i Danijel iz filma “I ja sam tu”, rođeni sa Daunovim sindromom.
Prva stanica na turneji “Slobodne zone” je Dimitrovgrad (od 5. do 7. aprila), a slede: Loznica, Kikinda, Sombor, Leskovac, Subotica, Zrenjanin, Sremska Mitrovica, Šabac, Paraćin, Inđija, Čačak, Kraljevo, Lazarevac, Prijepolje, Novi Pazar, Niš, Zaječar, Požega, Bačka Palanka, Pančevo, Gornji Milanovac, Užice, Kragujevac i Novi Sad.
Šesta “Slobodna zona”, koju je Kulturni centar Rex organizovao početkom novembra prošle godine u Dvorani Kulturnog centra Beograda i Muzeju Jugoslovenske kinoteke, privukla je gotovo 10.000 posetilaca, a zbog velikog interesovanja, četiri filma prikazana su na bis.
Sajt “Slobodne zone” je www.freezonebelgrade.org, a aprilski program turneje nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i u PRILOGU
*U PRILOGU možete naći i sinopsise svih filmova koji će biti prikazani na turneji
(SEEcult.org)