• Search form

04.05.2011 | 14:10

Slika 2011 - Interakcija

Umetnička kolonija Ečka okupiće od 11. do 15. maja, u okviru projekta “Slika 2011 - Interakcija”, neke od najznačajnijih srpskih savremenih vizuelnih umetnika - Radomira Damnjanovića Damnjana, Dragomira Ugrena i Veljka Vujačića, a onovna ideja je istraživanje i preispitivanje različitih međurelacija umetnosti i prostora/okruženja, međuodnosa samih umetnika, kao i odnosa umetnik/umetnost - publika.

Slika 2011 - Interakcija

Umetnička kolonija Ečka okupiće od 11. do 15. maja, u okviru projekta “Slika 2011 - Interakcija”, neke od najznačajnijih srpskih savremenih vizuelnih umetnika - Radomira Damnjanovića Damnjana, Dragomira Ugrena i Veljka Vujačića, a onovna ideja je istraživanje i preispitivanje različitih međurelacija umetnosti i prostora/okruženja, međuodnosa samih umetnika, kao i odnosa umetnik/umetnost - publika.

Prvi deo naziva projekta, “Slika 2011”, tradicionalni je naziv za takvu vrstu okupljanja umetnika u Umetničkoj koloniji Ečka, pri čemu termin slika ima široko značenje, označavajući i tradicionalnu sliku na platnu, ali i sliku kao fotografiju, ekransku sliku... Drugi deo naziva projekta, “Interakcija”, govori o osnovnoj ideji okupljanja umetnika u ovogodišnjoj koloniji, a to su odnosi, relacije, interakcije umetnosti i različitih vidova savremenog života.

Od umetnika se očekuje da reaguju i intervenišu u prostoru i okruženju Umetničke kolonije Ečka i Savremene galerije Zrenjanin, odnosno da stvore autentične radove, ambijentalne celine i izvedu performanse koji će biti rezultat složenih interrelacija umetnosti i okruženja u kojem umetničko delo nastaje i u kojem se prikazuje, međuodnosa samih umetnika sa srodnim umetničkim pozicijama, kao i umetnika/umetnosti i publike.

Prva faza projekta je boravak i rad umetnika u Umetničkoj koloniji Ečka koja će kulminirati otvaranjem izložbe u okviru nacionalne manifestacije “Noć muzeja” 14. maja u Savremenoj galeriji Zrenjanin. Tom prilikom Radomir Damnjan izvesće performans, a izložba će biti otvorena do 31. maja.

Umetnička kolonija Ečka je od osnivanja 1956. godine okupljala umetnike koji su se bavili uljem na platnu, u sazivu pod imenom “Slika”.

Među dosadašnjim učesnicima su neki od najznačajnijih umetnika srpske i jugoslovenske posleratne likovne umetnosti: Zoran Petrović i Aleksandar Luković, jedni od osnivača Umetničke kolonije Ečka, Miodrag B. Protić, Milan Konjović, Ivan Tabaković, Ivan Radović, Vasa Pomorišac, Jovan Bijelić, Milenko Šerban, Peđa Milosavljević, Mladen Srbinović i mnogi drugi.

Tradicionalni saziv umetnika 2006. godine koncepcijski je izmenjen tako što je umetnicima omogućeno da se u skladu sa heterogenim i pluralističkim tokovima savremene umetničke prakse mogu baviti različitim oblastima savremenog vizuelnog izražavanja - slikarstvom, umetničkom fotografijom, video-umetnošću, instalacijom, performansom, grafičkim dizajnom, digitalnom umetnošću, multimedijalnim istraživanjima...

Projektom “Slika 2010 - Still Life!” problemski se pristupilo prirodnom okruženju kolonije u smislu preispitivanja i problematizovanja ekoloških tema, dok projektom “Slika 2011 - Interakcija”, prema navodima Savremene galerije Zrenjanin, taj odnos umetnosti i okruženja dobija kritičku i više unutarumetnički angažovanu poziciju, poziciju umetnika i umetnosti u širokim i složenim društvenim, kulturnim, umetničkim, istorijskim i međuljudskim, emotivnim relacijama.

Damnjan je rođen u Mostaru 1935. godine, diplomirao je i magistrirao na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, dok od 1974. živi i radi u Milanu.

Izlagao je samostalno, između ostalog, u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani, Skoplju, Milanu, Leću, Modeni, Torinu, Cirihu, Tibingenu... Izlagao je na mnogim kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu, među kojima su Dokumenta III u Kaselu (1964), VII Bijenale u Sao Paolu (1966), Bijenale u Veneciji 1976. i Bijenale u Tokiju 1967. Dobitnik je Oktobarske nagrade grada Beograda, a radovi mu se nalaze u mnogim muzejima i privatnim kolekcijama u zemlji i inostranstvu (Beograd, Pariz, Beč, Njujork, Milano, Zagreb...).

Ugren je rođen 1951. u Bosanskoj Krupi, a diplomirao je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Od 1982. do 1989. radio je kao kustos u galeriji Likovni susret u Subotici, a od 1989. živi i radi u Novom Sadu, gde je osnovao galeriju Most, koju je vodio od 1989. do 1992. Potom je do 1996. bio direktor Galerije savremene likovne umetnosti u Novom Sadu, a od 1996. do 2002. direktor Muzeja savremene umetnosti u Novom Sadu, gde do danas radi kao kustos.

Bio je glavni urednik časopisa “Projeka(r)t” od osnivanja 1993. do 2001. godine, a izlagao je i bio organizator i autor brojnih izložbi u zemlji i inostranstvu.

Veljko Vujačić, rođen 1969. godine u Beogradu, takođe je diplomirao na FLU, a izlagao je samostalno u Beogradu, Čačku, Beču i kolektivno u Beogradu, Vršcu, Pančevu, Čačku, Novom Sadu, Beču, Budimpešti, Veneciji, Brežicama, Rijeci, Insbruku...

Sajt Savremene galerije u Zrenjaninu je www.galerija.rs

*Foto: Performans Damnjana

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r