Sledeći korak u AiR programima
Kulturni centar Grad organizuje 16. i 17. novembra radnu konferenciju o rezidencijalnim programima za umetnike (artist in residence) i programima umetničkih kolonija u Srbiji, a tom prilikom predstaviće pilot projekat razvoja AIR programa u Srbiji koji predviđa okupljanje svih zainteresovanih pojedinaca i institucija u formalnu mrežu umetničkih kolonija i AIR programa koji programom, pozicijom i kapacitetom mogu da pruže jedinstveno i inspirativno iskustvo umetnicima iz zemlje i inostranstva.
Ideja je da se omogući što veća vidljivost i bolji protok informacija između samih članova mreže, kako sa domaćim i stranim umetničkim fakultetima i institucijama koje okupljaju umetnike (potencijalne učesnike kolonija i AIR programa), tako i sa institucijama iz drugih zemalja koje podržavaju gostovanja svojih umetnika i studijska putovanja.
Važan deo pilot projekta KC Grad jeste i intenziviranje saradnje i strateško povezivanje sa institucijama koje se bave AIR programima iz Finske i Švedske.
Tako će na konferenciji nazvanoj “Sledeći korak” izveštaj sa stručnog obilaska kolonija po Srbiji izneti Irmeli Kokko (Univerzitet umetnosti iz Helsinkija), dok će Taru Elfving predstaviti najveći i najznačajniji AIR program u Finskoj - HIAP (Helsinki International Artist Programme). Aktivnosti i perspektive nordijsko-baltičke regionalne saradnje predstaviće Riitta Heinämaa, direktorka Finskog instituta u Estoniji i dugogodišnji ekspert pri Nordijskom savetu ministara.
Praktične AIR primere iz Švedske će predstaviti Daniel Werkmäster, ispred Nordijske umetničke asocijacije.
Reč je o drugoj radnoj konferenciji na temu razvoja artist in residence i programa umetničkih kolonija u Srbiji.
Prva konferencija "AiR Srbija" održana je 2011. godine, u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja Srbije, Švedskim institutom i Ambasadom Švedske u Beogradu, a prvi put je na jednom mestu okupila predstavnike umetničkih kolonija iz Srbije, novih inicijativa iz te oblasti, predstavnike ResArtist mreže i raznih AIR programa iz Evrope, stranih ambasada i kulturnih centara u Srbiji.
KC Grad je nakon toga, u junu ove godine, i zvanično pokrenuo svoj artist in residence program koji je ujedno postao prvi takav program iz Srbije u najvećoj svetskoj mreži programa pod nazivom ResArtist.
Na prošlogodišnjoj konferenciji, kao i tokom nedavnog studijskog obilaska nekoliko umetničkih kolonija i upoznavanja sa njihovim radom, funkcionisanjem i generalnom situacijom u okruženju izveden je zaključak da postoji veliki potencijal, pristojni kapaciteti, ali i velika posvećenost radu i održavanju kontinuieta nekih od kolonija. S druge strane, usled generalno
loše ekonomske situacije u zemlji, a samim tim i skromnijeg ulaganja u kulturu, bilo kakav dalji razvoj, ali pre svega i veća vidljivost kolonija su dovedeni u pitanje.
Budući da je kriza ponekad idealan momenat za preispitivanje i postavlje strategije razvoja, ideja novog skupa u KC Grad upravo jeste da uz neke određene promene, međusobno povezivanje, veće korišćenje ljudskih i materijalnih kapaciteta, ulaženjem u inter-sektorsku saradnju na lokalnom i nacionalnom nivou, te učenjem na primerima dobre prakse, cela ta oblast krene putem razvoja.
Partneri projekta su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, ambasada Švedske u Beogradu i HIAP (Helsinki International Artist Programme).
(SEEcult.org)