• Search form

25.03.2012 | 14:39

Slavlje Porodice bistrih potoka

Porodica bistrih potoka, jedinstvena umetničko-ekološka komuna u Srbiji i širem regionu, proslavlja od 27. do 29. marta u Domu omladine Beograda 35 godina postojanja programom koji obuhvata izložbu “Uvek je bilo ovako, nikad nije bilo ovako”, promociju knjige “Blatnjavi put” Božidara Mandića, predstavu “Stid”, “Koncert za dasku i dve drvene udaraljke”...

Slavlje Porodice bistrih potoka

Porodica bistrih potoka, jedinstvena umetničko-ekološka komuna u Srbiji i širem regionu, proslavlja od 27. do 29. marta u Domu omladine Beograda 35 godina postojanja programom koji obuhvata izložbu “Uvek je bilo ovako, nikad nije bilo ovako”, promociju knjige “Blatnjavi put” Božidara Mandića, predstavu “Stid”, “Koncert za dasku i dve drvene udaraljke”...

Osnovana u selu Brezovica u podnožju planine Rudnik 1977. godine, estetika Porodice bistrih potoka zasnovana je na principima jednostavnosti, iskrenosti i hrabrosti.

Osnivač Porodice bistrih potoka Božidar Mandić, književnik i reditelj, rođen 1952. u Novom Sadu, a započeo je život u šumama planine Rudnik 1977. Do sada je objavio 15 knjiga, realizovao 12 samostalnih izložbi i režirao i igrao u 12 pozorišnih predstava.

Osnova njegove filozofije je povratak zemlji i poetika protiv politike. Mandićeva komuna spada u pionirske tačke povratka prirodi, njena dejstva su alternativna, a dom je otvoren i usmeren ka opstanku. Živeći u netaknutoj prirodi, čiji dom okružuju tri potoka, do sada ju je posetilo više od 20.000 ljudi.

I program povodom 35-godišnjice u DOB-u besplatan je, a počinje izložbom “Uvek je bilo ovako, nikada nije bilo ovako”, koju će otvoriti Lazar Stojanović i Nebojša Milenković.

Reč je o zbirci eksponata od prirodnih materijala (kamen, drvo, platno, kravlja balega...) koji sami po sebi govore da je potreban povratak prirodnim materijalima, a već neobrađenim i rudimentarnim oblicima ukazuju i izazivaju novu likovnu percepciju. Sam naslov izložbe implicira da postoji jedna večna filozofska tema: o istovetnosti i različitosti. U ovom trenutku, kako je istaknuto u najavi, važno je izraziti “planetarnu plastiku” unutar likovnih prostora, jer oni mogu na najautentičniji način da govore o ugroženosti planete i neophodnosti da, usled toga, umetnik ne ostane pasivan.

Među radovima na izložbi su “Angažovani intelektualac”, “Prazan prostor”, “Percepcija”, “Nevinost bez naslova”...

Prve večeri u Galeriji DOB-a biće predstavljena i Mandićeva knjigaBlatnjavi put”, uz njegovo i učešće Ljubivoja Ršumovića i Ivane Jovanović, a reč je o zbirci pastoralnih zapisa iz šume. Samo ime je metafora budućnosti, put koji će zameniti bezosećajni asfalt i beton, put koji će vratiti čoveku emocije i mekan hod po tlu. Tekstovi su autentični prizori posvećeni tišini, miru, stablima, mravima, leptirima, svetu koji nam je važan, a mi ga često i ne primećujemo.

Za 28. mart u Dečanskoj ulici ispred DOB-a najavljen je ulični hepening “Izvorska voda prolaznicima”, a u sali Amerikana pozorišna predstavaStid”, u režiji Mandića koji je i jedan od učesnika.

Igra, trčanje, pokreti, glasovi i tekst u predstavi "Stid" govore o tome da spasa za savremeno biće ima ako se postidi.

Moto te predstave “Stid može spasiti svet” parafraza je rečenice Dostojevskog "Lepota će spasiti svet". Stid pritom nije psihološki stid, već filozofska zapitanost nad našom epohom: Ko sam ja - kao čovek, učesnik epohe i intelektualac.

Šestoro ljudi u belim kostimima oslikavaju čežnju za nevinim periodima, bilo onim mitskog karaktera ili realnim. Predstava puna je tipične dinamike i energije Porodice bistrih potoka i njihove estetike “divljizma” koju praktikuju u teatru. Predstava ne oponaša nikog, već scenski uobličava put ka autentičnom ispoljavanju u ekspresiji bez glume. Trupa svoja iskustva iz komune prenosi na scenu, što su zapravo primitivne konture opažene u šumi i snovima.

U predstavi, osim Mandića, igraju i Uroš Vukša, Dragana Jovanović, Kristina Vasić, Katarina Jovanović, Teša Tešanović, Radomir Todosijević i Maja Dobrila-Vukša, a posle izvođenja najavljen je razgovor sa umetnicima.

Završnica programa Porodice bistrih potoka u znaku je “Koncerta za dasku i drvene udaraljke”, na kojem 29. marta učestvuju kao gosti i Boris Kovač i Vanja (Vrooom).

Kompozicija je sazdana od zvuka vode, vetra, kamena, drveta i ljudskih glasova. Neobični ritam i zanos melodijom osvežavajući je predlog ozbiljne, eksperimentalne muzike i popularnih izvedbi. Unutar koncerta ugrađene su kompozicije iz pozorišnih predstava Porodice bistrih potoka.

Kompozicije izvodi osam aktera komune, a pesme su duhovite, šaljive dok zvuk, prenešen preko mikrofona, dobija izazov kontakta sa divljinom i osobenim mogućnostima muzike.

Od 27. do 29. marta ispred DOB-a u Dečanskoj biće prikazivani i filmovi o Porodici bistrih potoka, a u glavnom holu DOB-a biće postavljena izložba fotografija čiji su autori Ljubivoje Ršumović i Stanislav Milojković.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r