• Search form

30.12.2016 | 11:06

Širi izbor za NIN-ovu nagradu

Širi izbor za NIN-ovu nagradu

U širem izboru za NIN-ovu nagradu za 2016. godinu našlo se 40 romana, odabranih među više od 170 prispelih na konkurs, a taj broj, kako navode članovi žirija, predstavlja dokaz cinične tvrdnje da knjigu danas može da objavi svako ko to poželi.

NIN-ov žiri, koji čine Jasmina Vrbavac, Tamara Krstić, Zoran Paunović, Mihajlo Pantić i Božo Koprivica (predsednik), objaviće 5. januara uži krug, a naslovi romana koji će ući u finale biće poznati 12. januara, dok će 16. januara biti proglašen dobitnik 63. NIN-ove nagrade.

Na konkurs za NIN-ovu nagradu prispelo je do zaključenja novog broja NIN-a čak 172 naslova, uključujući i tri diskfalifikovana.

Kao i gotovo svake prethodne godine, među romanima u širem izboru je novo delo ranijeg dobitnika Svetislava Basare -Andrićeva lestvica užasa”, u izdanju Lagune. Basara je 2015. godine bio u najužem izboru romanom “Anđeo atentata”, takođe u izdanju Lagune, a NIN-ovu nagradu dobio je za “Uspon i pad Parkinsonove bolesti" (2006).

Među romanima u širem izboru su i nova dela još dva ranija dobitnika - “Ti i ja, AnđelaVladimira Arsenijevića, koji je romanom “U potpalublju” postao svojevremeno najmlađi dobitnik NIN-ove nagrade (1994), te “Susret pod neobičnim okolnostimaVladana Matijevića, koji je nagrađen 2003. za roman “Pisac izdaleka”.

I Arsenijevićev i Matijevićev roman objavila je Laguna koja, kao i prethodnih godina, prednjači brojem naslova u širem izboru (12).

Tu su i “Moj lepi život u paklu” Ivana Ivanjija, “Bezverje” Ivana Ivačkovića, “Jedan pogrešan korak” Marka Popovića, “Arzamas” Ivane Dimić, “Pa kao” Vladimira Tabaševića, “Kuća od soli” Miomira Petrovića, “Ravnoteža” Svetlane Slapšak, “Napuljski diplomata” Maria Liguorija i “Odlazak u Jolki Palki ili Lažna uzbuna u Aleji zaslužnih” Mirjane Đurđević.

Tri romana u širem izboru objavila je kuća Kontrast izdavaštvo – “Šaptači stihova” Zorana Petrovića, “Dete istog besa” Viktora Radonjića i “Kameno jezero” Željka Obrenovića, a po dva imaju Arhipelag – “Kulturan svet” Milana Pece Nikolića i “Jaz” Darka Tuševljakovića, Agora – “Ćutanja iz Gore” Mirka Demića i “Šta sneg priča” Dragana Jovanovića Danilova, Čarobna knjiga – “Ljubav se nosi u tri...” Milene Bogavac i “Kafana” Žarka Radakovića, kao i Geopoetika – “Hronika sumnje” Vladislava Bajca i “Lutka od marcipana” Muharema Bazdulјa.

U širem izboru su i romani Enesa Halilovića “Ako dugo gledaš u ponor” (Albatros plus), Nemanje Jovanovića “Milka zbogom, vidimo se sutra” (Partizanska knjiga Kikinda), Dragana Jovićevića “Poslednja kap” (Admiral buks), Ivana Potića “Dnevnik neutešnog kosmonauta” (Studio znak/Gramatik Beograd), Ive Vrtarić “Paranoja u Nju Delhiju” (Lom Beograd), Berislava Blagojevića “Bumerang” (Presing), Anđelka Anušića “Glasovi sa granice” (ZUNS Istočno Novo Sarajevo), Ranka Risojevića “Sestre i drugarice” (Zadužbina Petar Kočić Banjaluka), Ratka Adamovića “Jevanđelje po ribaru” (Prosveta), Labuda Dragića “Kukavička pilad” (SKZ), Marka Srdanovića “Lažov” (Biblioner Beograd), Ratomira Damjanovića “Plivaćeš zauvek” (Prometej), Sanje Savić “Neoštrine" (Arete), Vlade Arsića “Kad zvona zaneme” (RTS), Luke Tripkovića “Osmeh pod gorom maslinovom” (Matica srpska), Miroslava Jankovića “Pisma Matildi K” (Besjeda Banja Luka) i Siniše Stojanovića “Beogradska beležnica” (Kovačnica priča Beograd).

I 2016. godinu obeležila je hiperprodukcija.

Prema rečima predsednika žirija Bože Koprivice, opor utisak izaziva književna scena na kojoj se sve više daje prostora amaterizmu.

“Izdavački filter sve je širi i širi, te propušta previše mulјa(nja). Opšti pad osnovnih kriterijuma u kojem tavorimo poslednje tri decenije vidljiv je i u književnosti. U tom padu svesrdno pomažu i preporuke ‘renomiranih’ kritičara, profesora i predsednika udruženja koji teorijskim frazama pišu hvalospeve na koricama dela, koja nekad ne bi prošla ni konkurs mesne zajednice, a kamoli ozbiljnih izdavačkih kuća”, naveo je Koprivica u novom broju NIN-a, dodajući da pravih posvećenika, ipak, ima i oni tom književnom nadmetanju vraćaju dostojanstvo.

NIN-ovu nagradu za 2015. godinu, koju je takođe obeležila hiperprodukcija, dobio je Dragan Velikić za roman “Islednik u izdanju Lagune, koji je time postao jedan od retkih dvostrukih dobitnika tog priznanja koje važi za najprestižnije na književnoj sceni u Srbiji, a dodeljeno mu je i za roman “Ruski prozor” (2007).

Žiri je i 2015. godine odradio ogroman posao, pročitavši čak 178 romana koji su pristigli na konkurs NIN-a za najbolji roman godine.

NIN-ova nagrada prvi put je dodelјena 1954. godine, a do raspada Jugoslavije dodeljivana je piscima sa celog prostora bivše države.

Jedini trostruki laureat je Oskar Davičo, a dvostruki su, uz Velikića, i Dobrica Ćosić, koji je ujedno i prvi dobitnik, i Živojin Pavlović.

NIN-ova nagrada delimično je podržana i ove godine od Ministarstva kulture i informisanja.

*Dobitnici NIN-ove nagrade od 1954. do 2016.

(SEEcult.org)

Nina i Miodrag Stankovic
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r