Šipelova psiho-geografija
Publika 16. Festivala igranog filma Palić ima priliku od 20. do 23. jula da pogleda izbor najznačajnijih filmova ovogodišnjeg dobitnika nagrade Underground Spirit, nemačkog reditelja Ulija Šipela (Schuppel), koji počinje dokumentarcem o turneji australijskog muzičara Nika Kejva (Nick Cave) i grupe Bed Sids (The Bad Seeds) “Put za Bog zna gde” iz 1990. godine. Šipel se predstavlja na Paliću i filmovima “Zamrznute priče” (1994), osvrtom na svoj odnos sa ocem, kao i novijim filmovima “Berlinsong” (2006) i “Dan” (2008).
Publika 16. Festivala igranog filma Palić ima priliku od 20. do 23. jula da pogleda izbor najznačajnijih filmova ovogodišnjeg dobitnika nagrade Underground Spirit, nemačkog reditelja Ulija Šipela (Schuppel), koji počinje dokumentarcem o turneji australijskog muzičara Nika Kejva (Nick Cave) i grupe Bed Sids (The Bad Seeds) “Put za Bog zna gde” iz 1990. godine.
Šipel se predstavlja na Paliću i filmovima “Zamrznute priče” (1994), osvrtom na svoj odnos sa ocem, kao i novijim filmovima “Berlinsong” (2006) i “Dan” (2008).
“Put za Bog zna gde” (The Road to God Knows Where) opisuje Šipelovu petonedeljnu odiseju sa Kejvom i Sidsima po SAD 1989. godine, a iako sadrži delove koncerata, pre svega je fokusiran na ličnosti uključene u celu priču (Nick Cave, Blixa Bargeld, Mick Harvey, Kid Congo Powers, Thomas Wydler i Roland Wolf), njihove odnose i okruženje.
Film “Zamrznute priče”, posvećen Šipelovom ocu Horstu, predstavlja i odnos cele reditelje generacije sa roditeljima, koji karakteriše odsustvo komunikacije i sve veće udaljavanje.
Šipelov otac bio je učitelj u zoni pod sovjetskom okupacijom i jedan od osnivača Liberalno demokratske partije u Saksoniji, a 1948. optužen je za sabotažu i špijunažu, uhapšen i od Sovjetskog vojnog suda osuđen na smrt 1949. Kasnije je kazna preinačena u pet doživotnih... Šipel je sa očevim prijateljima iz zatvora u Sibiru napravio niz intervjua koji su deo filma.
Prema njegovim rečima, film “Zamrznute priče” je zapravo priča o putu o kojem stariji Šipel nikada nije pričao, a delom ga je saznao iz pisma koje mu je otac napisao dok je bio u gulagu.
Šipel je okrakaterisao taj film kao “psiho-geografiju”, smatrajući da je ostvario dijalog sa mrtvim ocem.
“Berlinsong” je, s druge strane, film o šestoro muzičara berlinske neo-folk andergraund muzičke scene, koji su u taj grad došli iz SAD, Norveške, Holandije, Engleske i Australije, a Šipel ih je zamolio da napišu pesmu o Berlinu. Te refleksije se mešaju s procesom pisanja pesama, snimanja u studiju i priprema za koncert u ilegalnom klubu “Zapadna Nemačka”.
Film “Dan” prikazuje poslednji dan desetak ljudi koji umiru u Berlinu.
Filmski esej koji govori o smrti kao o svakodnevnoj pojavi prati muzika FM Einheita, član benda Einstuerzende Neubauten.
Sajt festivala je www.palicfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)